Zatrudnienie małżonka w spółce osobowej

Prowadzenie spraw spółki cywilnej połączone z jej reprezentowaniem jest obowiązkiem wspólnika. Osobiste świadczenie pracy przez wspólnika wynika więc z istoty jego członkostwa w spółce. W takim przypadku wynagrodzeniem wspólnika z tego tytułu (rekompensatą) jest jego udział w przypadającym mu dochodzie lub osiągnięcie wspólnego, zaplanowanego celu gospodarczego.
Marian Jankowski
Doradca podatkowy, Biuro Usług Audytorskich i Księgowych „Lidmar” w Legionowie

Wiele podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia działa w formie spółek niemających osobowości prawnej. Niejednokrotnie w spółkach tych zatrudniani są członkowie rodziny. Dlatego też to wspólnicy tych spółek najbardziej odczuwają niekorzystne skutki regulacji podatkowych w tym zakresie.
W obecnym stanie prawnym nie istnieją również przepisy zakazujące wspólnikom w spółce cywilnej zawarcia umowy o pracę za wynagrodzeniem z osobą trzecią, małżonkiem, małoletnimi dziećmi lub z innym wspólnikiem.
Dyskryminacja podatkowa w związku z zatrudnieniem członków rodziny wspólnika
Obowiązujące przepisy nie zabraniają wspólnikowi podjęcia zatrudnienia w spółce jako pracownika w związku z posiadanymi przez niego kwalifikacjami. Wówczas praca świadczona przez wspólnika spółki ma taki sam charakter, jak praca wykonywana przez osobę trzecią.

Zawarcie umowy o pracę za wynagrodzeniem z małżonkiem wspólnika i małoletnimi dziećmi rodzi niczym nieuzasadnione dolegliwości podatkowe dla wspólników. W efekcie zwiększa się bezrobocie, a zatrudnianie dzieci wspólników w celu nauki zawodu przestało być opłacalne.


Wynagrodzenie małżonka wspólnika spółki cywilnej do 31 grudnia 2000 r. stanowiło koszt uzyskania przychodu dla pozostałych wspólników, natomiast od 1 stycznia 2001 r. nie stanowi już kosztu uzyskania przychodu dla żadnego wspólnika (co wynika wprost z art. 23 ust. 1 pkt 10 updof w zmienionym brzmieniu).
Przepis ten w obecnym brzmieniu rozszerza dyskryminację podatkową rodziny oraz narusza zasadę równości wobec prawa poprzez faktyczne zwiększenie obciążeń podatkowych – inna (mniejsza) podstawa opodatkowania za te same czynności wykonywane przez osoby trzecie i inna (zwiększona o nieodliczone koszty uzyskania) dla pozostałych wspólników. Jego bezpośrednią konsekwencją jest podwójne opodatkowanie części dochodu wspólników, w kwocie wynagrodzenia niestanowiącego kosztu uzyskania przychodów, która tym samym podwyższa dochód wspólników.

Wynagrodzenie wypłacane małżonkom wspólników spółki cywilnej powinno stanowić w całości koszt uzyskania przychodu, tak samo jak wynagrodzenie pracowników będących osobami obcymi.

Zasady ustalania dochodu z udziału w zyskach spółek osobowych od 2001 r.
Począwszy od 2001 r. zmienił się sposób ustalania dochodu z udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej. Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa udziału w zysku oraz łączy się z przychodami z innych źródeł i opodatkowuje się na zasadach ogólnych. W tych samych proporcjach określa się koszty uzyskania przychodów, wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów oraz ulgi podatkowe w spółce. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Ustawodawca, określając zasady ustalania dochodów przypadających wspólnikom z udziału w spółkach osobowych, w celu ich opodatkowania polegał na fikcji, jakoby spółka osobowa, która sama podatnikiem być nie może, osiągnęła dochód (przychód).



A może warto byłoby tę fikcję urzeczywistnić i spółki osobowe traktować w podatku dochodowym analogicznie jak w podatku VAT – jako podatnika?
U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, pomniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ich ciężar.
Z kolei u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności gospodarczej jest różnica między przychodem w rozumieniu art. 14 updof a kosztami uzyskania, skorygowana o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych i materiałów (surowców).


W księdze tej nie wykazuje się oddzielnie przychodów każdego ze wspólników tworzących spółkę, ale przychody całej spółki (wszystkich wspólników łącznie).


Wydaje się, że przyjęcie innego założenia, a mianowicie że spółka osobowa jest płatnikiem podatku dochodowego, rozwiązałoby wiele problemów i pozwoliło uniknąć szeregu nonsensów z tym związanych.
Analogiczne rozwiązania obowiązują na gruncie ustawy o rachunkowości, której przepisy znajdują zastosowanie m.in. do osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 800 000 euro.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Za dochód wspólnika w spółce niemającej osobowości prawnej należy uznać dochód przypadający mu stosownie do jego udziału oraz świadczenia uzyskane od spółki za prowadzenie jej spraw, z tytułu udzielonych spółce pożyczek oraz przekazania przedmiotów do użytkowania. Tak ustalony udział powinien stanowić dochód wspólnika z działalności gospodarczej.



Trzeba pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów wynagrodzenie wypłacane małżonkowi jednego ze wspólników nie stanowi kosztu uzyskania przychodu nie tylko tego wspólnika, ale również pozostałych wspólników spółki (art. 23 ust. 1 pkt 10 updof).
Przychód z tego tytułu należy więc przyporządkować każdemu ze wspólników, proporcjonalnie do udziału każdego z nich w spółce, bez możliwości zaliczenia kosztów uzyskania przychodu związanych z tym zatrudnieniem. Wspólnik, poprzez wynagrodzenie małżonka, partycypuje w tym podziale kosztów – przypadająca na niego część również dla niego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Czyli przychód z tego tytułu (skoro nie ma kosztów) jest dochodem podwójnie opodatkowanym u wszystkich wspólników spółki. Dlatego wspólników spółki cywilnej najwięcej kosztuje wartość pracy małżonków i małoletnich dzieci, zatem ich zatrudnianie jest obecnie po prostu nieopłacalne i nieefektywne.
Koszty są przecież jednym z elementów kształtujących ekonomiczny sens prowadzenia działalności gospodarczej i wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym oraz na poziom bezrobocia.
Najwyższy czas, aby ustawodawca zauważył tę oczywistą współzależność i nie tylko tworzył nowe programy w celu zmniejszenia bezrobocia, ale również zmienił te przepisy, które bezpośrednio wpływają na jego zwiększenie.
Ilustrację dyskryminacji podatkowej występującej przy zatrudnieniu małżonka wspólnika spółki stanowi przykład na str. 22.
Z przykładu z wariantu I wynika jasno, że wzrost dochodu do opodatkowania wspólnika A o 10 j.p. nastąpił z powodu nieuznania wydatku wynagrodzenia małżonka za koszt uzyskania przychodu w proporcji do udziałów (50% z 20 j.p.). Dochód wspólnika B wynosi 40 j.p.
Z kolei w wariancie II dochód wspólnika A jest taki sam, jak w wariancie I, natomiast nastąpił wzrost dochodu do opodatkowania u wspólnika B z powodu nieuznania za koszt przypadającego na niego wydatku za pracę małżonka wspólnika A.

Najkorzystniejszy wynik (40 j.p. dochodu do opodatkowania przypadającego na każdego wspólnika), a tym samym optymalizację podatku wspólnicy osiągnęli w wariancie III, poprzez zatrudnienie osoby trzeciej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zasada uwzględniania faktycznie poniesionych kosztów – złamana
Z przytoczonego przykładu wynika, że obowiązujący sposób ustalania przychodów i kosztów dla wspólników spółki cywilnej (z powodu wyłączenia z kosztów wartości pracy małżonka) jest pozbawiony logiki.
Podane przykłady przeczą zasadzie uwzględniania kosztów faktycznie poniesionych dla celów podatkowych: od przychodów odlicza się tylko te koszty, które zostały poniesione w rozumieniu prawa podatkowego.
Można się zgodzić z zakazem uwzględniania przy ustalaniu dochodu wspólnikowi spółki cywilnej tych wydatków, które podatnik (wspólnik) „zaoszczędził” własną pracą bądź dzięki pracy współmałżonka (dotyczy zarządzania i reprezentacji). Ale trudno zrozumieć i racjonalnie uzasadnić, dlaczego praca małżonka jednego ze wspólników przynosząc przychód (traktowany w proporcji do udziałów jako dochód) ma być „karą” dla pozostałych wspólników – przez wykazaną wcześniej dyskryminację podatkową.
W tym przypadku wynagrodzenie jako element kosztowy, tak ważny z ekonomicznego oraz rachunkowego (bilansowego) punktu widzenia, staje się nieistotny dla celów podatkowych i taki dochód jest tym samym podwójnie opodatkowany.
Wyłączenie z kosztów wynagrodzeń małżonków wspólników – sprzeczne z Konstytucją
Spółki osobowe na gruncie polskiego prawa nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych, i jako takie nie osiągają dochodów czy przychodów w rozumieniu obu tych ustaw. Podatnikami w odniesieniu do dochodów z udziału w ich zyskach są wyłącznie wspólnicy tworzący spółki osobowe. Zasady, na jakich opodatkowane są dochody wspólników z tytułu wartości pracy małżonków wspólników spółek osobowych uzyskujących świadczenia pieniężne ze stosunku pracy, są niezgodne z Konstytucją RP.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych w rozumieniu art. 22 updof wynagrodzeń i innych świadczeń małżonkowi wspólnika, dla pozostałych wspólników, za pracę wykonaną na rzecz spółki cywilnej na podstawie odrębnych umów, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i 2 oraz z art. 65 ust. 1 Konstytucji RP.

Treść art. 23 ust. 1 pkt 10 updof sprzeciwia się delegacji art. 32 (wszyscy obywatele są równi wobec prawa, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny) i art. 65 (każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy) Konstytucji RP.
Podsumowanie
W krajach należących do Unii Europejskiej spotykane są rozwiązania polegające na opodatkowaniu dochodu spółki osobowej, a nie dochodu wspólników lub też zezwalające wspólnikom na dokonanie wyboru sposobu opodatkowania przewidzianego dla spółek kapitałowych.
Podobne unormowanie będzie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2005 r. (art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Spółki osobowe, mające siedziby lub zarząd w innych państwach członkowskich Unii, które na podstawie przepisów wewnętrznych będą traktowane jak osoby prawne – podlegające opodatkowaniu w tych państwach od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania – będą tak samo traktowane w Polsce.
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619)
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...