REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych przedłużone

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedłuża obowiązywanie niektórych zwolnień przedmiotowych do 31 grudnia 2006 r.
JOANNA NOWICKA

Zwolnienia podlegające przedłużeniu

Przypomnijmy, że 31 grudnia 2004 r. miało wygasnąć zwolnienie podatkowe m.in. dla dotacji z budżetu państwa i budżetów samorządowych oraz dla dotacji subwencji i dopłat otrzymanych przez zakłady pracy chronionej z PFRON. Zwolnienia te wykreślono z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) przy okazji jej nowelizacji, która weszła w życie od 1 stycznia 2004 r. Z przepisów ustaw nowelizujących wynikało jednak, że zachowują o­ne moc (tzn. były stosowane w zakresie i na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących w 2003 r.) do końca 2004 r. Natomiast ostatnia nowela updop przedłużyła okres ich stosowania o dwa lata, tj. do 31 grudnia 2006 r.

Podstawy prawnej tych zwolnień należy szukać obecnie w art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), uwzględniając art. 2 ustawy z 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533).

Zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują też m.in. dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – w części przeznaczonej na cele szkoły. Pod względem podatkowym zwolnienie to zrównuje podatników prowadzących szkoły – bez względu na ich formę organizacyjną (zatem również podatników działających w formie przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni i spółki).
Ponadto zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują dochody podmiotów zajmujących się gospodarką mieszkaniową, tzn. zakładów budżetowych zajmujących się kwaterowaniem m.in. studentów i nauczycieli akademickich, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej, towarzystw budownictwa społecznego oraz podatników, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów.
Dotyczy to także dochodów Agencji Mienia Wojskowego, w przypadku przeznaczenia ich na ściśle określone cele, dochodów w części przeznaczonej na inwestycje Sił Zbrojnych RP, a także urzędu obsługującego Ministra Spraw Wewnętrznych oraz organów i jednostek organizacyjnych mu podległych lub przez niego nadzorowanych.

Zwolnienia podlegające przedłużeniu do końca 2006 r. obejmują także dochody podatników w przypadku przeznaczenia ich na realizowane przez nich cele statutowe. Dotyczy to dochodów:
• spółek wodnych i ich związków,
• działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,
• sportowych spółek akcyjnych – w części przeznaczonej na działalność sportową,
• Polskiej Konfederacji Sportu – z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą,
• spółdzielczych związków rewizyjnych – z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą,
• przywięziennych zakładów pracy – w części, od której co najmniej 25% równowartości należnego od nich podatku dochodowego zostanie przekazane na Scentralizowany Fundusz Rozwoju Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a w przypadku gospodarstw pomocniczych przy zakładach karnych będących przywięziennymi zakładami pracy – na środki specjalne Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w terminach określonych dla wpłat tego podatku,
• komitetów wyborczych działających na podstawie odrębnych ustaw, w celu przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP, do Sejmu i Senatu oraz wyborów samorządowych – w części przeznaczonej na fundusze wyborcze partii politycznych oraz na rzecz instytucji charytatywnych.

Do 31 grudnia 2006 r. nie będą także opodatkowane kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeśli otrzymały o­ne środki na ten cel z budżetu państwa (z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych).
ZAPAMIĘTAJ!
Dochody te, uzyskane do 31 grudnia 2006 r. i niewydatkowane do tej daty, będą zwolnione z podatku, jeżeli zostaną przeznaczone na cele uzasadniające zwolnienia i zgodnie z ich warunkami.

Dochody zwolnione bezterminowo
Natomiast bezterminowo przywrócono (z powrotem do updop wpisano odpowiednio w art. 17 pkt 39 i 40) zwolnienie obejmujące:
• dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (dawny art. 17 ust. 1 pkt 6 updop),
składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (dawny art. 17 ust. 1 pkt 13 updop).

Kosztem wynagrodzenia zapłacone
Od 1 stycznia 2005 r. kosztem będą dopiero wynagrodzenia (składki) zapłacone. Artykuł 16 ust. 1 pkt 57 updop – w nowym brzmieniu – wyłącza bowiem z kosztów uzyskania przychodów nie tylko (jak dotychczas) niewypłacone osobom fizycznym należności z tytułu umowy zlecenia i o dzieło i inne z działalności wykonywanej osobiście, a także z praw majątkowych, ale również:
• niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia i inne należności ze stosunku pracy (pracy nakładczej, stosunku służbowego oraz spółdzielczego stosunku pracy) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
• nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez płatnika składek.
Omawiana nowela weszła w życie 1 stycznia 2005 r., przy czym niektóre jej przepisy w terminach wcześniejszych: 30 listopada i 31 grudnia 2004 r. (dotyczy przede wszystkim przepisów przedłużających funkcjonowanie niektórych zwolnień podatkowych, co jest spowodowane koniecznością zachowania ciągłości prawnej) oraz późniejszych: 1 lipca 2005 r. i 18 sierpnia 2006 r.


W SKRÓCIE
Przedłużono obowiązywanie niektórych zwolnień podatkowych do 31 grudnia 2006 r.
Bezterminowo przywrócono zwolnienie obejmujące dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych – w części przeznaczonej na cele statutowe.
Od 1 stycznia 2005 r. kosztem podatkowym są dopiero wynagrodzenia i składki zapłacone.
Uszczelniono system podatkowy w zakresie odliczania darowizn (art. 18 updop). Podatnicy przekazujący darowizny i korzystający z odliczenia oraz podatnicy, którzy otrzymują te darowizny zostali obowiązani do przekazywania w zeznaniu informacji zawierających dane identyfikujące darczyńcę.
Usprawniono automatyczną wymianę informacji podatkowych w odniesieniu do określonych dochodów.
Nowela uściśla ponadto niektóre przepisy oraz dostosowuje szereg uregulowań do kilku unijnych dyrektyw oraz wykładni dokonanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a także do rozwiązań wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna
Ustawa z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA