REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych przedłużone

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedłuża obowiązywanie niektórych zwolnień przedmiotowych do 31 grudnia 2006 r.
JOANNA NOWICKA

Zwolnienia podlegające przedłużeniu

Przypomnijmy, że 31 grudnia 2004 r. miało wygasnąć zwolnienie podatkowe m.in. dla dotacji z budżetu państwa i budżetów samorządowych oraz dla dotacji subwencji i dopłat otrzymanych przez zakłady pracy chronionej z PFRON. Zwolnienia te wykreślono z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) przy okazji jej nowelizacji, która weszła w życie od 1 stycznia 2004 r. Z przepisów ustaw nowelizujących wynikało jednak, że zachowują o­ne moc (tzn. były stosowane w zakresie i na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących w 2003 r.) do końca 2004 r. Natomiast ostatnia nowela updop przedłużyła okres ich stosowania o dwa lata, tj. do 31 grudnia 2006 r.

Podstawy prawnej tych zwolnień należy szukać obecnie w art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), uwzględniając art. 2 ustawy z 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533).

Zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują też m.in. dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – w części przeznaczonej na cele szkoły. Pod względem podatkowym zwolnienie to zrównuje podatników prowadzących szkoły – bez względu na ich formę organizacyjną (zatem również podatników działających w formie przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni i spółki).
Ponadto zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują dochody podmiotów zajmujących się gospodarką mieszkaniową, tzn. zakładów budżetowych zajmujących się kwaterowaniem m.in. studentów i nauczycieli akademickich, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej, towarzystw budownictwa społecznego oraz podatników, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów.
Dotyczy to także dochodów Agencji Mienia Wojskowego, w przypadku przeznaczenia ich na ściśle określone cele, dochodów w części przeznaczonej na inwestycje Sił Zbrojnych RP, a także urzędu obsługującego Ministra Spraw Wewnętrznych oraz organów i jednostek organizacyjnych mu podległych lub przez niego nadzorowanych.

Zwolnienia podlegające przedłużeniu do końca 2006 r. obejmują także dochody podatników w przypadku przeznaczenia ich na realizowane przez nich cele statutowe. Dotyczy to dochodów:
• spółek wodnych i ich związków,
• działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,
• sportowych spółek akcyjnych – w części przeznaczonej na działalność sportową,
• Polskiej Konfederacji Sportu – z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą,
• spółdzielczych związków rewizyjnych – z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą,
• przywięziennych zakładów pracy – w części, od której co najmniej 25% równowartości należnego od nich podatku dochodowego zostanie przekazane na Scentralizowany Fundusz Rozwoju Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a w przypadku gospodarstw pomocniczych przy zakładach karnych będących przywięziennymi zakładami pracy – na środki specjalne Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w terminach określonych dla wpłat tego podatku,
• komitetów wyborczych działających na podstawie odrębnych ustaw, w celu przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP, do Sejmu i Senatu oraz wyborów samorządowych – w części przeznaczonej na fundusze wyborcze partii politycznych oraz na rzecz instytucji charytatywnych.

Do 31 grudnia 2006 r. nie będą także opodatkowane kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeśli otrzymały o­ne środki na ten cel z budżetu państwa (z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych).
ZAPAMIĘTAJ!
Dochody te, uzyskane do 31 grudnia 2006 r. i niewydatkowane do tej daty, będą zwolnione z podatku, jeżeli zostaną przeznaczone na cele uzasadniające zwolnienia i zgodnie z ich warunkami.

Dochody zwolnione bezterminowo
Natomiast bezterminowo przywrócono (z powrotem do updop wpisano odpowiednio w art. 17 pkt 39 i 40) zwolnienie obejmujące:
• dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (dawny art. 17 ust. 1 pkt 6 updop),
składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (dawny art. 17 ust. 1 pkt 13 updop).

Kosztem wynagrodzenia zapłacone
Od 1 stycznia 2005 r. kosztem będą dopiero wynagrodzenia (składki) zapłacone. Artykuł 16 ust. 1 pkt 57 updop – w nowym brzmieniu – wyłącza bowiem z kosztów uzyskania przychodów nie tylko (jak dotychczas) niewypłacone osobom fizycznym należności z tytułu umowy zlecenia i o dzieło i inne z działalności wykonywanej osobiście, a także z praw majątkowych, ale również:
• niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia i inne należności ze stosunku pracy (pracy nakładczej, stosunku służbowego oraz spółdzielczego stosunku pracy) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
• nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez płatnika składek.
Omawiana nowela weszła w życie 1 stycznia 2005 r., przy czym niektóre jej przepisy w terminach wcześniejszych: 30 listopada i 31 grudnia 2004 r. (dotyczy przede wszystkim przepisów przedłużających funkcjonowanie niektórych zwolnień podatkowych, co jest spowodowane koniecznością zachowania ciągłości prawnej) oraz późniejszych: 1 lipca 2005 r. i 18 sierpnia 2006 r.


W SKRÓCIE
Przedłużono obowiązywanie niektórych zwolnień podatkowych do 31 grudnia 2006 r.
Bezterminowo przywrócono zwolnienie obejmujące dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych – w części przeznaczonej na cele statutowe.
Od 1 stycznia 2005 r. kosztem podatkowym są dopiero wynagrodzenia i składki zapłacone.
Uszczelniono system podatkowy w zakresie odliczania darowizn (art. 18 updop). Podatnicy przekazujący darowizny i korzystający z odliczenia oraz podatnicy, którzy otrzymują te darowizny zostali obowiązani do przekazywania w zeznaniu informacji zawierających dane identyfikujące darczyńcę.
Usprawniono automatyczną wymianę informacji podatkowych w odniesieniu do określonych dochodów.
Nowela uściśla ponadto niektóre przepisy oraz dostosowuje szereg uregulowań do kilku unijnych dyrektyw oraz wykładni dokonanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a także do rozwiązań wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna
Ustawa z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA