REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych przedłużone

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedłuża obowiązywanie niektórych zwolnień przedmiotowych do 31 grudnia 2006 r.
JOANNA NOWICKA

Zwolnienia podlegające przedłużeniu

Przypomnijmy, że 31 grudnia 2004 r. miało wygasnąć zwolnienie podatkowe m.in. dla dotacji z budżetu państwa i budżetów samorządowych oraz dla dotacji subwencji i dopłat otrzymanych przez zakłady pracy chronionej z PFRON. Zwolnienia te wykreślono z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) przy okazji jej nowelizacji, która weszła w życie od 1 stycznia 2004 r. Z przepisów ustaw nowelizujących wynikało jednak, że zachowują o­ne moc (tzn. były stosowane w zakresie i na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących w 2003 r.) do końca 2004 r. Natomiast ostatnia nowela updop przedłużyła okres ich stosowania o dwa lata, tj. do 31 grudnia 2006 r.

Podstawy prawnej tych zwolnień należy szukać obecnie w art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), uwzględniając art. 2 ustawy z 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533).

Zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują też m.in. dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – w części przeznaczonej na cele szkoły. Pod względem podatkowym zwolnienie to zrównuje podatników prowadzących szkoły – bez względu na ich formę organizacyjną (zatem również podatników działających w formie przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni i spółki).
Ponadto zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują dochody podmiotów zajmujących się gospodarką mieszkaniową, tzn. zakładów budżetowych zajmujących się kwaterowaniem m.in. studentów i nauczycieli akademickich, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej, towarzystw budownictwa społecznego oraz podatników, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów.
Dotyczy to także dochodów Agencji Mienia Wojskowego, w przypadku przeznaczenia ich na ściśle określone cele, dochodów w części przeznaczonej na inwestycje Sił Zbrojnych RP, a także urzędu obsługującego Ministra Spraw Wewnętrznych oraz organów i jednostek organizacyjnych mu podległych lub przez niego nadzorowanych.

Zwolnienia podlegające przedłużeniu do końca 2006 r. obejmują także dochody podatników w przypadku przeznaczenia ich na realizowane przez nich cele statutowe. Dotyczy to dochodów:
• spółek wodnych i ich związków,
• działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,
• sportowych spółek akcyjnych – w części przeznaczonej na działalność sportową,
• Polskiej Konfederacji Sportu – z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą,
• spółdzielczych związków rewizyjnych – z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą,
• przywięziennych zakładów pracy – w części, od której co najmniej 25% równowartości należnego od nich podatku dochodowego zostanie przekazane na Scentralizowany Fundusz Rozwoju Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a w przypadku gospodarstw pomocniczych przy zakładach karnych będących przywięziennymi zakładami pracy – na środki specjalne Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w terminach określonych dla wpłat tego podatku,
• komitetów wyborczych działających na podstawie odrębnych ustaw, w celu przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP, do Sejmu i Senatu oraz wyborów samorządowych – w części przeznaczonej na fundusze wyborcze partii politycznych oraz na rzecz instytucji charytatywnych.

Do 31 grudnia 2006 r. nie będą także opodatkowane kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeśli otrzymały o­ne środki na ten cel z budżetu państwa (z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych).
ZAPAMIĘTAJ!
Dochody te, uzyskane do 31 grudnia 2006 r. i niewydatkowane do tej daty, będą zwolnione z podatku, jeżeli zostaną przeznaczone na cele uzasadniające zwolnienia i zgodnie z ich warunkami.

Dochody zwolnione bezterminowo
Natomiast bezterminowo przywrócono (z powrotem do updop wpisano odpowiednio w art. 17 pkt 39 i 40) zwolnienie obejmujące:
• dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (dawny art. 17 ust. 1 pkt 6 updop),
składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (dawny art. 17 ust. 1 pkt 13 updop).

Kosztem wynagrodzenia zapłacone
Od 1 stycznia 2005 r. kosztem będą dopiero wynagrodzenia (składki) zapłacone. Artykuł 16 ust. 1 pkt 57 updop – w nowym brzmieniu – wyłącza bowiem z kosztów uzyskania przychodów nie tylko (jak dotychczas) niewypłacone osobom fizycznym należności z tytułu umowy zlecenia i o dzieło i inne z działalności wykonywanej osobiście, a także z praw majątkowych, ale również:
• niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia i inne należności ze stosunku pracy (pracy nakładczej, stosunku służbowego oraz spółdzielczego stosunku pracy) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
• nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez płatnika składek.
Omawiana nowela weszła w życie 1 stycznia 2005 r., przy czym niektóre jej przepisy w terminach wcześniejszych: 30 listopada i 31 grudnia 2004 r. (dotyczy przede wszystkim przepisów przedłużających funkcjonowanie niektórych zwolnień podatkowych, co jest spowodowane koniecznością zachowania ciągłości prawnej) oraz późniejszych: 1 lipca 2005 r. i 18 sierpnia 2006 r.


W SKRÓCIE
Przedłużono obowiązywanie niektórych zwolnień podatkowych do 31 grudnia 2006 r.
Bezterminowo przywrócono zwolnienie obejmujące dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych – w części przeznaczonej na cele statutowe.
Od 1 stycznia 2005 r. kosztem podatkowym są dopiero wynagrodzenia i składki zapłacone.
Uszczelniono system podatkowy w zakresie odliczania darowizn (art. 18 updop). Podatnicy przekazujący darowizny i korzystający z odliczenia oraz podatnicy, którzy otrzymują te darowizny zostali obowiązani do przekazywania w zeznaniu informacji zawierających dane identyfikujące darczyńcę.
Usprawniono automatyczną wymianę informacji podatkowych w odniesieniu do określonych dochodów.
Nowela uściśla ponadto niektóre przepisy oraz dostosowuje szereg uregulowań do kilku unijnych dyrektyw oraz wykładni dokonanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a także do rozwiązań wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna
Ustawa z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533)
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

30 kwietnia 2025 r. termin rozliczenia PIT za 2024 r. KAS przypomina, że niektóre ulgi trzeba wykazać samodzielnie

Do 30 kwietnia podatnicy mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT za 2024 rok. Najwygodniejszym sposobem na dopełnienie tego obowiązku pozostaje usługa Twój e-PIT, która od kilku lat zyskuje coraz większą popularność.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA