REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bonanza na Wall Street

REKLAMA

Tradycyjne premie na Wall Street drugi rok z rzędu osiągnęły bardzo wysokie pułapy. Trzy wielkie amerykańskie firmy – Goldman Sachs, Lehman Brothers i Bear Stearns – zanotowały rekordowe zyski i wszystkie przeznaczyły na bonusy spore kwoty pieniędzy. Zeszłoroczne premie już mogły wywrzeć niemałe wrażenie. Za 2003 r. Lloyd Blankfein, prezes i szef operacyjny w Goldman Sachs, otrzymał 20,1 mln dolarów, przy czym z tej sumy pensja stanowiła tylko 600 tys. dol.
Stanley O’Neal, dyrektor wykonawczy Merrill Lynch, dostał 13,5 mln dol. premii i 11,2 mln dol. w akcjach, podczas gdy jego regularne wynagrodzenie wynosi 500 tys. dol.
Również na niższych szczeblach bonanza na Wall Street sprawia, że końcówka roku – zwykle po 15 grudnia – należy do najmilej wspominanego okresu pracy. Analityk bankowości inwestycyjnej świeżo po koledżu zarobił w zeszłym roku 65 tys. dol., do których doszła premia w wysokości 35 tys. dol., a na konto pracownika po szkole biznesu wpływa roczna pensja w kwocie 85 tys. dol. i premia rzędu 115 tys. dol.
W tym roku zarobki bankierów inwestycyjnych wzrosną średnio o 10- -15 proc., głównie dzięki fali pospiesznie realizowanych fuzji pod koniec roku. W ubiegłych latach najlepiej na Wall Street finiszowali maklerzy i chociaż w tym roku ich premie będą także pokaźne, nie powiększą się jednak w takim stopniu jak u bankierów. Wielkość premii – co oczywiste – różni się w zależności od banku, oddziału i pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Odzwierciedla o­na rentowność firmy, wyniki całej grupy oraz indywidualny wkład jednostki.
Tegorocznym premiom wciąż daleko do rekordowych wypłat z końca lat 90., tuż przed giełdowym krachem spółek technologicznych. Ale są o­ne na tyle ogromne, by wielu przedstawicielom elity z Wall Street przypomnieć, że istnieje także przyjemność wydawania pieniędzy. Jak informuje New York Times, jeden z doświadczonych maklerów inwestuje np. cały tegoroczny dochód w budowę sportowego kompleksu w swym nowojorskim domu, gdzie powstaną basen pływacki, ściana do wspinaczki i klub fitness. Inny kupuje luksusowy samochód Aston Martin (150 tys. dol.), chociaż większość przeznacza dodatkowe fundusze na zakup nieruchomości. Agencje w Nowym Jorku notują teraz dwukrotnie większy niż zwykle popyt na drogie domy i apartamenty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

REKLAMA