REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Licencje warte 60 mln dolarów

REKLAMA

Dynamika rozwoju rynku ERP w Polsce w latach 2004-2005 utrzyma się na wyrażonym w dolarach poziomie przekraczającym 20 proc. rocznie – szacują analitycy z firmy badawczej DiS. Liczona w złotych dynamika wzrostu wartości oprogramowania ERP wyniesie 12 proc. w 2005 r. Nowe bodźce do rozwoju rynku pojawią się w momencie uwalniania od nadmiaru regulacji kolejnych branż gospodarki.
Według badań DiS rynek oprogramowania aplikacyjnego ERP w Polsce po dwóch latach spowolnienia wykazał po trzech kwartałach br. pierwsze tendencje wzrostowe, osiągając obroty licencjami na poziomie 59,9 mln USD. W tym czasie zaobserwowano wysoki przyrost wartości rynku – o 29,1 proc. (w cenach wyrażonych w dolarach).
Rynek ERP, podobnie jak cała gospodarka, notuje pewną cykliczność rozwoju. Po okresach dużych wzrostów notowanych pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia rozwój rynku ERP w 2001 r. uległ pewnemu zatrzymaniu, które zaowocowało dużymi przekształceniami firm rozwijających oprogramowanie tej klasy. Do tego doszły przejęcia kapitałowe, a także rewizje kształtu dotychczasowej oferty produktów ERP. O ile w latach 2001-2002 wartość rynku ERP po raz pierwszy od ponad 10 lat dwukrotnie malała o kilka procent, o tyle od 2003 r. notuje wzrost o ponad 29 proc. w skali roku. Można to jednak uznać bardziej za nadrabianie zaległości niż rzeczywisty rozwój. Rynkowi wzrastającemu z poziomu zaniżonego 2-letnimi spadkami znacznie łatwiej o poprawę kondycji – szacują analitycy DiS. Jednocześnie w wyniku wzrostu w 2003 r. w trzyletniej perspektywie średnioroczny wzrost rynku znalazł się na realnym poziomie zaledwie ok. 7 proc. Według badań DiS w ciągu trzech kwartałów br. zawarto 667 kontraktów na nowe wdrożenia systemów ERP. Nie wyrównało to jeszcze rekordu z 2001 roku, kiedy to zawarto kontrakty na nowe wdrożenia oprogramowania ERP w 684 przedsiębiorstwach. Zjawisko zabiegania producentów systemów klasy ERP o coraz mniejsze przedsiębiorstwa przejawia się w spadku przeciętnej liczby użytkowników końcowych na wdrożenie. Liczba ta w przypadku systemów ERP w Polsce od wielu lat oscylowała wokół 40, dopiero w 2002 r. zaczęła nieco spadać. Przeciętna, podsumowująca wieloletni rozwój liczba wszystkich czynnych użytkowników ERP na wdrożenie w Polsce wynosiła 38,1, co oznaczało spadek o ok. 2 użytkowników na działające wdrożenie ERP. Przeciętna liczba użytkowników końcowych wszystkich wdrożonych do tego czasu systemów ERP na wdrożenie spadła zatem do poziomu 37,7. Analiza struktury całkowicie nowych wdrożeń wykazała o wiele bardziej drastyczny spadek. Najmniejsze pod względem liczby użytkowników końcowych instalacje ERP realizowano w 2002 r., kiedy przeciętne wdrożenie ERP było przeznaczone zaledwie dla 26,5 użytkownika, co oznaczało spadek względem realizacji ERP w jeszcze dość dobrym roku 2001 o blisko 50 proc., choć zanotowano odchylenie o ok. 30 proc. w dół wobec średniej wieloletniej. Ostatnio jednak nowe wdrożenia ERP stały się już wyraźnie większe, obejmując przeciętnie 35,8 użytkownika.
Niemal niezmienna od kilku lat pozostaje segmentacja oferentów ERP na rynku polskim pod względem liczby użytkowników. Pokazuje o­na, że ponad jedna czwarta producentów sprzedaje oprogramowanie przeciętnie dla przedsiębiorstw o liczbie stanowisk mniejszej niż 20. Kolejna, blisko jedna czwarta producentów oferuje oprogramowanie dla przeciętnie 20–30 użytkowników końcowych, następne 20 proc. obsługuje wdrożenia o przeciętnej liczbie 30–50 użytkowników końcowych. Okazało się, że zaledwie 13 proc. może się pochwalić przeciętnymi wdrożeniami dla 100 i więcej użytkowników.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ERP – Enterprise Resource Planning oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Chodzi o informatyczny system zarządzania, obejmujący wszystkie aspekty działalności firm: planowanie, produkcję, sprzedaż, marketing etc. Oprogramowanie ERP ułatwia kadrze kierowniczej uzyskiwanie pełnego obrazu całego przedsiębiorstwa oraz zarządzanie nim.
Marcin Kwaśniak


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA