REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy tolerować "podziemie"

REKLAMA

Czy rzeczywiście zawodzą gospodarki, które nie stworzyły struktur prawnych, umożliwiających włączenie się szarej i czarnej strefy do głównego nurtu życia gospodarczego, na co wskazuje Hernando de Soto w książce pt. „Tajemnica kapitału”? O tym m.in. dyskutowano niedawno podczas spotkania w Katedrze Prawa Publicznego Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. A zatem, czy zawodzą te gospodarki? Na pytania odpowiada prof. dr. hab. Jan Wawrzyniak kierownika Katedry Prawa Publicznego Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego
•  Czy rzeczywiście zawodzą gospodarki, które nie stworzyły struktur prawnych, umożliwiających włączenie się szarej i czarnej strefy do głównego nurtu życia gospodarczego, na co wskazuje Hernando de Soto w książce pt. „Tajemnica kapitału”? O tym m.in. dyskutowano niedawno podczas spotkania w Katedrze Prawa Publicznego Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. A zatem, czy zawodzą te gospodarki?
– Z tym pytaniem łączy się jeszcze drugie: dlaczego kapitalizm tryumfuje na Zachodzie, a zawodzi gdzie indziej. Autor książki starał się dowieść, że legalizacja procedur własnościowych przez nadanie tytułów własności zasobom jest skutecznym środkiem wspierania rozwoju gospodarczego społeczeństwa jako całości. Aby odpowiedzieć na oba pytania, trzeba zastanowić się przede wszystkim nad istotą podziemia gospodarczego. Są kraje, gdzie jest o­no tolerowane, i takie, w których prowadzona jest z nim bezwzględna walka. O nieszczęściu można mówić, gdy dochodzi do fuzji władzy z podziemiem gospodarczym. Wtedy głównym problemem staje się korupcja. Natomiast sukces ma miejsce wówczas, gdy władza rozpoczyna bezwzględną walkę z podziemiem, popartą wydawaniem odpowiednich przepisów.
•  Czy podziemie gospodarcze i niedoskonałość prawa można wliczyć w koszty początków kapitalizmu?
– Nie demonizowałbym aktualnej sytuacji gospodarczej w Polsce. Gdyby w XIX wieku były silne media i działała telewizja, to ujawniono by więcej informacji o aferach korupcyjnych i innych dotkliwych kosztach kapitalizmu. W latach 80. we Włoszech podziemie gospodarcze było dosyć szeroko rozwinięte, ale miało to również strony pozytywne: ludzie mieli pracę i generowany był dochód. Po wydaniu przepisów legalizujących niektóre działania szacunkowo zaliczono część dochodu wygenerowanego przez podziemie do dochodu narodowego i w ten sposób wzrosło PKD, co umożliwiło Włochom prześcignięcie Wielkiej Brytanii. Nie oznacza to jednak, że należy godzić się z korupcją.
•  Czy istnienie podziemnych gospodarek można wytłumaczyć ucieczką przed podatkiem?
– Inna jest przyczyna ucieczki. Jak twierdzi Hernando de Soto, większość ludzi szuka ucieczki w sektorze pozalegalnym, dlatego że prawo nie odnosi się do ich potrzeb i aspiracji. Zresztą samo prawo jest tylko elementem w grze społecznej. Istotna jest też kultura polityczna, gospodarcza i kultura społeczeństwa, a także zaufanie. Istotne są też przepisy – pod warunkiem, że nie są kazuistyczne i nie zmieniają się często. Muszą też być adekwatne do mentalności społeczeństwa. Z kolei obywatel powinien mieć zaufanie do prawa, rozumieć je, godzić się z jego unormowaniami i uważać je za swoje. Aby zapobiegać przekraczaniu prawa, nie wystarczy stworzyć normy opatrzone surowymi sankcjami. Istotne jest skuteczne egzekwowanie prawa i wykrywalność wszelkich przekroczeń.

TRZY PYTANIA DO PROF. DR. HAB. JANA WAWRZYNIAKA
kierownika Katedry Prawa Publicznego Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego

Rozmawiała Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA