Chiny są już drugim partnerem Unii

Wymiana handlowa między UE i Chinami w latach 1999-2003 podwoiła się, a Państwo Środka jest obecnie drugim partnerem handlowym Wspólnoty. Rosnący deficyt Unii będzie jednym z tematów spotkania na szczycie obu stron, zaplanowanego na dzisiaj w Holandii. Jedną z najważniejszych cech stosunków gospodarczych między Unią Europejską i Chinami jest bardzo szybki rozwój wymiany handlowej. Jej wartość w okresie ostatnich czterech lat wzrosła dwukrotnie, przy czym unijny eksport zwiększył się z 19,6 mld euro do 41,2 mld euro, a import – z 52,4 mld euro do 105,3 mld euro.
HANDEL. PODWOJENIE WYMIANY W LATACH 1999-2003
Chiny są już drugim partnerem Unii
Wymiana handlowa między UE i Chinami w latach 1999-2003 podwoiła się, a Państwo Środka jest obecnie drugim partnerem handlowym Wspólnoty. Rosnący deficyt Unii będzie jednym z tematów spotkania na szczycie obu stron, zaplanowanego na dzisiaj w Holandii.

Jedną z najważniejszych cech stosunków gospodarczych między Unią Europejską i Chinami jest bardzo szybki rozwój wymiany handlowej. Jej wartość w okresie ostatnich czterech lat wzrosła dwukrotnie, przy czym unijny eksport zwiększył się z 19,6 mld euro do 41,2 mld euro, a import – z 52,4 mld euro do 105,3 mld euro. Równocześnie deficyt UE-25 wzrósł z 32,8 mld euro w 1999 r. do 64,2 mld euro w roku 2003. Dla przykładu wymiana handlowa całego ugrupowania ze światem zewnętrznym (liczy się już 25 członków) zwiększyła się w tym czasie zaledwie o jedną czwartą.
W miarę coraz bardziej intensywnych stosunków handlowych umacniała się pozycja Chin w kontaktach z UE. Jeśli w 1980 r. zajmowały o­ne dopiero 25. miejsce jako kierunek eksportowy Piętnastki i 22 pozycję, jako źródło importu, to w 1999 r. awansowały na szóste miejsce dla eksporterów UE-25 i na czwarte pod względem wielkości importu. W 2003 r. zmiana jest jeszcze bardziej widoczna. – Chiny stały się trzecim najważniejszym rynkiem eksportowym Wspólnoty, za USA i Szwajcarią, oraz drugim rynkiem importowym, tuż za USA.
W handlu Unii z Chinami dominują wyroby przemysłowe. Prawie dwie trzecie unijnego eksportu do azjatyckiego giganta stanowią towary sklasyfikowane jako maszyny i pojazdy. Kategoria ta obejmuje urządzenia energetyczne i maszyny, komputery, sprzęt elektryczny i elektroniczny wraz z częściami, samochody i części zamienne, statki, samoloty i wyposażenie dla kolejnictwa. Dalsze 20 proc. eksportu UE-25 przypada na inne artykuły przemysłowe, do których zalicza się skórę, kauczuk, drewno, papier, tekstylia, konstrukcje budowlane, meble, ubrania, buty i akcesoria dla obuwia, instrumenty naukowe, zegarki i kamery. Największy udział w eksporcie państw członkowskich do Chin mają samochody i samoloty, podczas gdy w imporcie przeważają komputery i podzespoły (w tym monitory i drukarki), telefony komórkowe i kamery cyfrowe.
Wśród krajów Unii największym partnerem handlowym Chin są Niemcy, ich eksport w 2003 r. wyniósł 18,3 mld euro, czyli 44 proc. eksportu Wspólnoty. Największy deficyt w handlu z Chinami ma Wielka Brytania (17,3 mld euro lub 16 proc. unijnego deficytu). Deficyt handlowy Polski w ostatnich czterech latach podwoił się z 1,02 mld euro do 2,3 mld euro.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo


Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...