REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe pozostają bez zmian?

REKLAMA

Wprawdzie podstawowe przepisy zwalniające organizacje non-profit z obowiązku płacenia podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt 4, 5 oraz 6c updop) nigdy nie były zagrożone, jednak wiele istotnych zwolnień (w tym np. stanowiących o kondycji wspólnot mieszkaniowych) zebranych w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – na mocy przepisów przejściowych – miało obowiązywać tylko do końca 2004 r.
Jednak 22 października 2004 r. Sejm uchwalił przedłużenie obowiązywania tych zwolnień do końca 2006 r. Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, potrzebna jest jeszcze akceptacja Senatu oraz Prezydenta.
Tak więc politycy przedłużyli czas obowiązywania przepisu przejściowego – jest nim art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957). Zwolnienia w większości przypadków dotyczą podatników prowadzących działalność społecznie użyteczną, która nie jest nastawiona na osiąganie zysku.
Jakie zwolnienia w przypadku akceptacji uchwalonych zmian?
Zwolnienia, o których była mowa w uchylonych (art. 17 ust. 1) punktach: 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 stosować się będzie do 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach dotychczasowych. Również dotyczy to art. 16 ust. 1 pkt 58 updop. Podatnicy, o których mowa w wymienionych przepisach (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.), którzy przeznaczyli, a nie wydatkowali dochodów osiągniętych do końca 2006 r. na realizację celów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 33 i 35, zachowają prawo do zwolnienia od podatku dochodowego tych dochodów w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r.
Przypomnijmy, że wymienione zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują (w części określonej przez ustawę):
1) Dochody podmiotów zajmujących się gospodarką mieszkaniową, tzn. m.in.:
• spółdzielni mieszkaniowych,
• wspólnot mieszkaniowych,
• towarzystw budownictwa społecznego,
• podatników, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów.
W projekcie zmian ustawy zaznaczono, że brak zwolnień dla tych podmiotów mógłby doprowadzić do opodatkowania, szczególnie we wspólnotach mieszkaniowych, środków zgromadzonych na funduszu remontowym, które nie zostały przeznaczone na remonty w danym roku. A to oznaczałoby zmniejszenie w przyszłości przeprowadzanych remontów zasobów mieszkaniowych.
2) Dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty
W projekcie ustawy podkreślono, że zwolnienie to zrównuje pod względem podatkowym podatników prowadzących szkoły, bez względu na ich formę organizacyjną. Dotyczy również podatników działających w formie przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni i spółki. Bez tego zwolnienia korzystniejsze rozwiązania podatkowe dotyczyłyby tylko podatników prowadzących szkoły, działających w formie stowarzyszenia lub fundacji, które objęte są bezterminowym zwolnieniem od podatku.
3) Środki pochodzące z tytułu:
dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego,
kwot otrzymanych od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa,
dotacji, subwencji i dopłat otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej.
4) Dochody podatników przeznaczone na realizowane przez nich cele statutowe, co dotyczy:
• dochodów spółek wodnych i ich związków,
• dochodów działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,
• dochodów sportowych spółek akcyjnych – (w części przeznaczonej na działalność sportową),
• dochodów Polskiej Konfederacji Sportu – (z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą),
• dochodów spółdzielczych związków rewizyjnych (z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą),
• dochodów przywięziennych zakładów pracy (w części, od której co najmniej 25% równowartości należnego od nich podatku dochodowego zostanie przekazane na Scentralizowany Fundusz Rozwoju Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a w przypadku gospodarstw pomocniczych przy zakładach karnych będących przywięziennymi zakładami pracy – na środki specjalne Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w terminach określonych dla wpłat tego podatku),
• dochodów komitetów wyborczych działających na podstawie odrębnych ustaw, w celu przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP, do Sejmu i Senatu oraz wyborów samorządowych – w części przeznaczonej na fundusze wyborcze partii politycznych oraz na rzecz instytucji charytatywnych.
Przed skierowaniem ustawy do parlamentu odbyły się konsultacje ze związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców. W ich efekcie przywrócono bezterminowo zwolnienia od podatku dochodów związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych. Dotyczy to części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej oraz zwolnienia składek członkowskich członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, również w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą.
Również wolne od podatku dochodowego będą dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej w części przeznaczonej na cele statutowe. W tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej.
UWAGA!
Jak każda ważna zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wejdzie o­na w życie 1 stycznia 2005 r. Nie dotyczy to jednak zwolnień interesujących osoby prowadzące działalność non-profit. Przepisy przedłużające funkcjonowanie zwolnień wejdą w życie już 31 grudnia 2004 r. Jest to spowodowane koniecznością zachowania ciągłości prawnej.
Z uwagi na doniosłość prac parlamentu dla ruchu non-profit o pracach Sejmu informujemy Państwa już na etapie wstępnych prac parlamentu. W grudniowym numerze poświęcimy dużo miejsca ostatecznym efektom prac parlamentu.

Zmiany również w darowiznach
22 października 2004 r. Sejm zmienił także zasady odliczania darowizn przekazanych przez osoby fizyczne na szczytne cele oraz dokonywania wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Poniżej przedstawiamy porównanie zasad dokonywania darowizn z 2003 r., 2004 r. i 2005 r. w wersji przyjętej przez Sejm
Podatek dochodowy wynikający z zeznania rocznego podatnika będącego osobą fizyczną będzie się też zmniejszać, jeżeli podatnik dokonał darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie to obejmować ma wpłaty dokonane od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Kwotę zmniejszenia będzie się zaokrąglać do pełnych dziesiątek groszy w dół. W przypadku zwrotu dokonanej wpłaty organizacja pożytku publicznego jest obowiązana przekazać urzędowi skarbowemu informacje o zwróconej podatnikowi kwocie wpłaty w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

Tomasz Król
Masz pytanie? Wypełnij formularz:
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA