REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe pozostają bez zmian?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wprawdzie podstawowe przepisy zwalniające organizacje non-profit z obowiązku płacenia podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt 4, 5 oraz 6c updop) nigdy nie były zagrożone, jednak wiele istotnych zwolnień (w tym np. stanowiących o kondycji wspólnot mieszkaniowych) zebranych w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – na mocy przepisów przejściowych – miało obowiązywać tylko do końca 2004 r.
Jednak 22 października 2004 r. Sejm uchwalił przedłużenie obowiązywania tych zwolnień do końca 2006 r. Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, potrzebna jest jeszcze akceptacja Senatu oraz Prezydenta.
Tak więc politycy przedłużyli czas obowiązywania przepisu przejściowego – jest nim art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957). Zwolnienia w większości przypadków dotyczą podatników prowadzących działalność społecznie użyteczną, która nie jest nastawiona na osiąganie zysku.
Jakie zwolnienia w przypadku akceptacji uchwalonych zmian?
Zwolnienia, o których była mowa w uchylonych (art. 17 ust. 1) punktach: 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 stosować się będzie do 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach dotychczasowych. Również dotyczy to art. 16 ust. 1 pkt 58 updop. Podatnicy, o których mowa w wymienionych przepisach (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.), którzy przeznaczyli, a nie wydatkowali dochodów osiągniętych do końca 2006 r. na realizację celów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 33 i 35, zachowają prawo do zwolnienia od podatku dochodowego tych dochodów w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r.
Przypomnijmy, że wymienione zwolnienia podlegające przedłużeniu obejmują (w części określonej przez ustawę):
1) Dochody podmiotów zajmujących się gospodarką mieszkaniową, tzn. m.in.:
• spółdzielni mieszkaniowych,
• wspólnot mieszkaniowych,
• towarzystw budownictwa społecznego,
• podatników, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów.
W projekcie zmian ustawy zaznaczono, że brak zwolnień dla tych podmiotów mógłby doprowadzić do opodatkowania, szczególnie we wspólnotach mieszkaniowych, środków zgromadzonych na funduszu remontowym, które nie zostały przeznaczone na remonty w danym roku. A to oznaczałoby zmniejszenie w przyszłości przeprowadzanych remontów zasobów mieszkaniowych.
2) Dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty
W projekcie ustawy podkreślono, że zwolnienie to zrównuje pod względem podatkowym podatników prowadzących szkoły, bez względu na ich formę organizacyjną. Dotyczy również podatników działających w formie przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni i spółki. Bez tego zwolnienia korzystniejsze rozwiązania podatkowe dotyczyłyby tylko podatników prowadzących szkoły, działających w formie stowarzyszenia lub fundacji, które objęte są bezterminowym zwolnieniem od podatku.
3) Środki pochodzące z tytułu:
dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego,
kwot otrzymanych od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa,
dotacji, subwencji i dopłat otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej.
4) Dochody podatników przeznaczone na realizowane przez nich cele statutowe, co dotyczy:
• dochodów spółek wodnych i ich związków,
• dochodów działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,
• dochodów sportowych spółek akcyjnych – (w części przeznaczonej na działalność sportową),
• dochodów Polskiej Konfederacji Sportu – (z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą),
• dochodów spółdzielczych związków rewizyjnych (z wyłączeniem dochodów przeznaczonych na działalność gospodarczą),
• dochodów przywięziennych zakładów pracy (w części, od której co najmniej 25% równowartości należnego od nich podatku dochodowego zostanie przekazane na Scentralizowany Fundusz Rozwoju Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a w przypadku gospodarstw pomocniczych przy zakładach karnych będących przywięziennymi zakładami pracy – na środki specjalne Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w terminach określonych dla wpłat tego podatku),
• dochodów komitetów wyborczych działających na podstawie odrębnych ustaw, w celu przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP, do Sejmu i Senatu oraz wyborów samorządowych – w części przeznaczonej na fundusze wyborcze partii politycznych oraz na rzecz instytucji charytatywnych.
Przed skierowaniem ustawy do parlamentu odbyły się konsultacje ze związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców. W ich efekcie przywrócono bezterminowo zwolnienia od podatku dochodów związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych. Dotyczy to części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej oraz zwolnienia składek członkowskich członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, również w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą.
Również wolne od podatku dochodowego będą dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej w części przeznaczonej na cele statutowe. W tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej.
UWAGA!
Jak każda ważna zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wejdzie o­na w życie 1 stycznia 2005 r. Nie dotyczy to jednak zwolnień interesujących osoby prowadzące działalność non-profit. Przepisy przedłużające funkcjonowanie zwolnień wejdą w życie już 31 grudnia 2004 r. Jest to spowodowane koniecznością zachowania ciągłości prawnej.
Z uwagi na doniosłość prac parlamentu dla ruchu non-profit o pracach Sejmu informujemy Państwa już na etapie wstępnych prac parlamentu. W grudniowym numerze poświęcimy dużo miejsca ostatecznym efektom prac parlamentu.

Zmiany również w darowiznach
22 października 2004 r. Sejm zmienił także zasady odliczania darowizn przekazanych przez osoby fizyczne na szczytne cele oraz dokonywania wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Poniżej przedstawiamy porównanie zasad dokonywania darowizn z 2003 r., 2004 r. i 2005 r. w wersji przyjętej przez Sejm
Podatek dochodowy wynikający z zeznania rocznego podatnika będącego osobą fizyczną będzie się też zmniejszać, jeżeli podatnik dokonał darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie to obejmować ma wpłaty dokonane od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Kwotę zmniejszenia będzie się zaokrąglać do pełnych dziesiątek groszy w dół. W przypadku zwrotu dokonanej wpłaty organizacja pożytku publicznego jest obowiązana przekazać urzędowi skarbowemu informacje o zwróconej podatnikowi kwocie wpłaty w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

Tomasz Król
Masz pytanie? Wypełnij formularz:
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA