REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie składać CIT-2

REKLAMA

Jak sporządzić oświadczenie, które składa się w urzędzie skarbowym w celu zwolnienia z obowiązku naliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowym od osób prawnych? Chodzi mi o popularny CIT-2. Czy złożenie takiego oświadczenia podlega opłacie skarbowej?
Podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli:
• nie osiąga dochodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych w handlu tymi wyrobami (z wyjątkiem jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych uzyskujących dochody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego),
• przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe lub inne określone w art. 17 ust. 1, ust. 1b, 1e i 1f updop uprawniające do zwolnienia z podatku, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu,
korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji (wzór CIT-2).
Należy jednak podkreślić, że warunkiem zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych jest złożenie oświadczenia w formie pisemnej o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania CIT-2. Ustawodawca wskazał jedynie, że oświadczenie takie powinno mieć formę pisemną, nie określił jednak jego oficjalnego wzoru.
Pismo takie może zostać sporządzone w poniższy, przykładowy sposób:
Składając różnego typu pisma należy sprawdzić, czy istnieje obowiązek uiszczenia od niego opłaty skarbowej.
Na podstawie art. 1 ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podlegają:
• podania (żądania, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań,
• czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego,
• zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego,
• zezwolenia (pozwolenia, koncesje) wydane na wniosek zainteresowanego.
W katalogu tym nie wymieniono oświadczenia jako pisma podlegającego opłacie skarbowej. Również definicja podania zawarta w piśmie Ministerstwa Finansów z 20 czerwca 2001 r. (LK-907/LM/BG/01), zgodnie z którą: Wyjaśniając pojęcie „podania” przez odniesienie się do przepisów prawa formalnego można stwierdzić, iż w swej istocie stanowią o­ne pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania organu administracyjnego, np. dokonania czynności urzędowej czy wydania zaświadczenia bądź zezwolenia.(...) Do podań należy zakwalifikować skargi, jeżeli – niezależnie od nazwy – są środkami odwoławczymi składanymi w toku instancji – wskazuje jednoznacznie, iż oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku składania miesięcznej deklaracji CIT-2 nie mieści się w pojęciu podania. W stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2003 r. podatnicy składali wniosek do właściwego urzędu skarbowego o zwolnienie od obowiązku składania deklaracji miesięcznych przez organ skarbowy. Zwolnienie z tego obowiązku wynikało więc z decyzji organu skarbowego wydanej w tym zakresie. Tym samym złożenie takiego wniosku wymagało określonego działania administracji publicznej (organu skarbowego) – wydania decyzji, a więc podlegało opłacie skarbowej. Obecnie do skorzystania z tego zwolnienia przy spełnieniu określonych przesłanek wystarczy samo złożenie takiego oświadczenia. Natomiast organ podatkowy w wyniku złożenia takiego oświadczenia nie podejmuje żadnych czynności. Zatem oświadczenie to nie podlega opłacie skarbowej.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji (wzór CIT-2) nie podlega opłacie skarbowej.

Należy również podkreślić, iż oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji (wzór CIT-2) raz złożone, jest ważne również w kolejnych latach podatkowych. Oznacza to, iż od tego momentu istnieje domniemanie, że Fundacja spełnia warunki określone w art. 25 ust. 5 updop. W związku z tym nie należy składać corocznie takiego oświadczenia.
UWAGA!
Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji jest ważne również w kolejnych latach podatkowych. Jedynie w przypadku zmiany stanu faktycznego, uzasadniającego to zwolnienie (tj. wydatkowanie dochodów na inne cele niż statutowe) podatnik bez wezwania powinien złożyć deklarację miesięczną (art. 25 ust. 5 pkt 2 zdanie drugie updop).

Jeżeli jednak utrata prawa do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2 miała charakter przejściowy i podatnik będzie spełniał ponownie przesłanki uprawniające do zwolnienia z tego obowiązku, wówczas powinien złożyć nowe oświadczenie uprawniające do nieskładania miesięcznej deklaracji CIT-2. Ponadto przypomnijmy, iż korzystanie ze zwolnienia z obowiązku nieskładania miesięcznej deklaracji CIT-2 nie uprawnia do niezłożenia rocznej deklaracji CIT-8. Zatem, mimo iż podatnik nie będzie składał miesięcznych deklaracji CIT-2, to będzie miał obowiązek złożyć zeznanie roczne CIT-8.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na szczególną sytuację podatników korzystających ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (min. wspólnoty mieszkaniowe) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop. Podatnicy ci, w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2004 r. zostali wykreśleni z katalogu podatników podlegających zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Jednak na podstawie art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 202, poz. 1957) zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., stosuje się do 31 grudnia 2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r. W związku z tym podmioty, o których mowa, w tym również wspólnoty mieszkaniowe, do końca tego roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, a co za tym idzie – także mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2. Stanowisko takie zostało także zajęte przez urząd skarbowy w wyjaśnieniu z 16 lutego 2004 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście US35DPI/423-3/04/MG. Zatem od 1 stycznia 2005 r. podmioty te powinny składać deklarację CIT-2. Jednak warto zauważyć, iż obecnie trwają prace parlamentu nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wejście w życie tej ustawy spowoduje (zgodnie z art. 2 projektowanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, druk sejmowy nr 3326) utrzymanie tych zwolnień do 31 grudnia 2006 r.


Wspólnota mieszkaniowa X złożyła w grudniu 2003 r. oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do nieskładania CIT-2. Ze względu na art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wspólnota mieszkaniowa w 2004 r. mogła nadal korzystać ze zwolnienia z obowiązku składania CIT-2. Zatem fakt złożenia tego oświadczenia w grudniu 2003 r. jest wystarczający do nieskładnia przez wspólnotę X deklaracji CIT-2 do końca 2004 r. W związku z tym, iż przedłużenie zwolnienia – zgodnie z art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. – trwa do końca 2004 r., to od stycznia 2005 r. w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni wspólnota X powinna składać miesięczne deklaracje CIT-2. Jeżeli natomiast zostanie uchwalony projekt przedstawiony w druku nr 3326, wówczas wspólnota ta będzie mogła do końca 2006 r. korzystać zarówno ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, jak i z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2.
Marta Balcer
Masz pytanie? Wypełnij formularz:
www.infor.pl/pytanianonprofit
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)
• ustawa z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z Nr 86, poz. 960; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 191, poz. 1956)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA