Jak sporządzić oświadczenie, które składa się w urzędzie skarbowym w celu zwolnienia z obowiązku naliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowym od osób prawnych? Chodzi mi o popularny CIT-2. Czy złożenie takiego oświadczenia podlega opłacie skarbowej?
Podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli:
• nie osiąga dochodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych w handlu tymi wyrobami (z wyjątkiem jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych uzyskujących dochody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego),
• przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe lub inne określone w art. 17 ust. 1, ust. 1b, 1e i 1f updop uprawniające do zwolnienia z podatku, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu,
korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji (wzór CIT-2).
Należy jednak podkreślić, że warunkiem zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych jest złożenie oświadczenia w formie pisemnej o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania CIT-2. Ustawodawca wskazał jedynie, że oświadczenie takie powinno mieć formę pisemną, nie określił jednak jego oficjalnego wzoru.
Pismo takie może zostać sporządzone w poniższy, przykładowy sposób:
Składając różnego typu pisma należy sprawdzić, czy istnieje obowiązek uiszczenia od niego
opłaty skarbowej.
Na podstawie art. 1 ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podlegają:
• podania (żądania, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań,
• czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego,
• zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego,
• zezwolenia (pozwolenia, koncesje) wydane na wniosek zainteresowanego.
W katalogu tym nie wymieniono oświadczenia jako pisma podlegającego opłacie skarbowej. Również definicja podania zawarta w piśmie Ministerstwa Finansów z 20 czerwca 2001 r. (LK-907/LM/BG/01), zgodnie z którą: Wyjaśniając pojęcie „podania” przez odniesienie się do przepisów prawa formalnego można stwierdzić, iż w swej istocie stanowią one pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania organu administracyjnego, np. dokonania czynności urzędowej czy wydania zaświadczenia bądź zezwolenia.(...) Do podań należy zakwalifikować skargi, jeżeli – niezależnie od nazwy – są środkami odwoławczymi składanymi w toku instancji – wskazuje jednoznacznie, iż oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku składania miesięcznej deklaracji CIT-2 nie mieści się w pojęciu podania. W stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2003 r. podatnicy składali wniosek do właściwego urzędu skarbowego o zwolnienie od obowiązku składania deklaracji miesięcznych przez organ skarbowy. Zwolnienie z tego obowiązku wynikało więc z decyzji organu skarbowego wydanej w tym zakresie. Tym samym złożenie takiego wniosku wymagało określonego działania administracji publicznej (organu skarbowego) – wydania decyzji, a więc podlegało opłacie skarbowej. Obecnie do skorzystania z tego zwolnienia przy spełnieniu określonych przesłanek wystarczy samo złożenie takiego oświadczenia. Natomiast organ podatkowy w wyniku złożenia takiego oświadczenia nie podejmuje żadnych czynności. Zatem oświadczenie to nie podlega opłacie skarbowej.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji (wzór CIT-2) nie podlega opłacie skarbowej.
Należy również podkreślić, iż oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji (wzór CIT-2) raz złożone, jest ważne również w kolejnych latach podatkowych. Oznacza to, iż od tego momentu istnieje domniemanie, że Fundacja spełnia warunki określone w art. 25 ust. 5 updop. W związku z tym nie należy składać corocznie takiego oświadczenia.
UWAGA!
Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji jest ważne również w kolejnych latach podatkowych. Jedynie w przypadku zmiany stanu faktycznego, uzasadniającego to zwolnienie (tj. wydatkowanie dochodów na inne cele niż statutowe)
podatnik bez wezwania powinien złożyć deklarację miesięczną (art. 25 ust. 5 pkt 2 zdanie drugie updop).
Jeżeli jednak utrata prawa do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2 miała charakter przejściowy i podatnik będzie spełniał ponownie przesłanki uprawniające do zwolnienia z tego obowiązku, wówczas powinien złożyć nowe oświadczenie uprawniające do nieskładania miesięcznej deklaracji CIT-2. Ponadto przypomnijmy, iż korzystanie ze zwolnienia z obowiązku nieskładania miesięcznej deklaracji CIT-2 nie uprawnia do niezłożenia rocznej deklaracji CIT-8. Zatem, mimo iż podatnik nie będzie składał miesięcznych deklaracji CIT-2, to będzie miał obowiązek złożyć zeznanie roczne CIT-8.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na szczególną sytuację podatników korzystających ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (min. wspólnoty mieszkaniowe) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop. Podatnicy ci, w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2004 r. zostali wykreśleni z katalogu podatników podlegających zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Jednak na podstawie art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 202, poz. 1957) zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., stosuje się do 31 grudnia 2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r. W związku z tym podmioty, o których mowa, w tym również wspólnoty mieszkaniowe, do końca tego roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, a co za tym idzie – także mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2. Stanowisko takie zostało także zajęte przez urząd skarbowy w wyjaśnieniu z 16 lutego 2004 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście US35DPI/423-3/04/MG. Zatem od 1 stycznia 2005 r. podmioty te powinny składać deklarację CIT-2. Jednak warto zauważyć, iż obecnie trwają prace parlamentu nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wejście w życie tej ustawy spowoduje (zgodnie z art. 2 projektowanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, druk sejmowy nr 3326) utrzymanie tych zwolnień do 31 grudnia 2006 r.
Wspólnota mieszkaniowa X złożyła w grudniu 2003 r. oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do nieskładania CIT-2. Ze względu na art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wspólnota mieszkaniowa w 2004 r. mogła nadal korzystać ze zwolnienia z obowiązku składania CIT-2. Zatem fakt złożenia tego oświadczenia w grudniu 2003 r. jest wystarczający do nieskładnia przez wspólnotę X deklaracji CIT-2 do końca 2004 r. W związku z tym, iż przedłużenie zwolnienia – zgodnie z art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. – trwa do końca 2004 r., to od stycznia 2005 r. w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni wspólnota X powinna składać miesięczne deklaracje CIT-2. Jeżeli natomiast zostanie uchwalony
projekt przedstawiony w druku nr 3326, wówczas wspólnota ta będzie mogła do końca 2006 r. korzystać zarówno ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, jak i z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2.
Marta Balcer
Masz pytanie? Wypełnij formularz:
www.infor.pl/pytanianonprofit
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)
• ustawa z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z Nr 86, poz. 960; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 191, poz. 1956)