REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie składać CIT-2

REKLAMA

Jak sporządzić oświadczenie, które składa się w urzędzie skarbowym w celu zwolnienia z obowiązku naliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowym od osób prawnych? Chodzi mi o popularny CIT-2. Czy złożenie takiego oświadczenia podlega opłacie skarbowej?
Podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli:
• nie osiąga dochodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych w handlu tymi wyrobami (z wyjątkiem jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych uzyskujących dochody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego),
• przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe lub inne określone w art. 17 ust. 1, ust. 1b, 1e i 1f updop uprawniające do zwolnienia z podatku, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu,
korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji (wzór CIT-2).
Należy jednak podkreślić, że warunkiem zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych jest złożenie oświadczenia w formie pisemnej o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania CIT-2. Ustawodawca wskazał jedynie, że oświadczenie takie powinno mieć formę pisemną, nie określił jednak jego oficjalnego wzoru.
Pismo takie może zostać sporządzone w poniższy, przykładowy sposób:
Składając różnego typu pisma należy sprawdzić, czy istnieje obowiązek uiszczenia od niego opłaty skarbowej.
Na podstawie art. 1 ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podlegają:
• podania (żądania, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań,
• czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego,
• zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego,
• zezwolenia (pozwolenia, koncesje) wydane na wniosek zainteresowanego.
W katalogu tym nie wymieniono oświadczenia jako pisma podlegającego opłacie skarbowej. Również definicja podania zawarta w piśmie Ministerstwa Finansów z 20 czerwca 2001 r. (LK-907/LM/BG/01), zgodnie z którą: Wyjaśniając pojęcie „podania” przez odniesienie się do przepisów prawa formalnego można stwierdzić, iż w swej istocie stanowią o­ne pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania organu administracyjnego, np. dokonania czynności urzędowej czy wydania zaświadczenia bądź zezwolenia.(...) Do podań należy zakwalifikować skargi, jeżeli – niezależnie od nazwy – są środkami odwoławczymi składanymi w toku instancji – wskazuje jednoznacznie, iż oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku składania miesięcznej deklaracji CIT-2 nie mieści się w pojęciu podania. W stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2003 r. podatnicy składali wniosek do właściwego urzędu skarbowego o zwolnienie od obowiązku składania deklaracji miesięcznych przez organ skarbowy. Zwolnienie z tego obowiązku wynikało więc z decyzji organu skarbowego wydanej w tym zakresie. Tym samym złożenie takiego wniosku wymagało określonego działania administracji publicznej (organu skarbowego) – wydania decyzji, a więc podlegało opłacie skarbowej. Obecnie do skorzystania z tego zwolnienia przy spełnieniu określonych przesłanek wystarczy samo złożenie takiego oświadczenia. Natomiast organ podatkowy w wyniku złożenia takiego oświadczenia nie podejmuje żadnych czynności. Zatem oświadczenie to nie podlega opłacie skarbowej.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji (wzór CIT-2) nie podlega opłacie skarbowej.

Należy również podkreślić, iż oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji (wzór CIT-2) raz złożone, jest ważne również w kolejnych latach podatkowych. Oznacza to, iż od tego momentu istnieje domniemanie, że Fundacja spełnia warunki określone w art. 25 ust. 5 updop. W związku z tym nie należy składać corocznie takiego oświadczenia.
UWAGA!
Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji jest ważne również w kolejnych latach podatkowych. Jedynie w przypadku zmiany stanu faktycznego, uzasadniającego to zwolnienie (tj. wydatkowanie dochodów na inne cele niż statutowe) podatnik bez wezwania powinien złożyć deklarację miesięczną (art. 25 ust. 5 pkt 2 zdanie drugie updop).

Jeżeli jednak utrata prawa do zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2 miała charakter przejściowy i podatnik będzie spełniał ponownie przesłanki uprawniające do zwolnienia z tego obowiązku, wówczas powinien złożyć nowe oświadczenie uprawniające do nieskładania miesięcznej deklaracji CIT-2. Ponadto przypomnijmy, iż korzystanie ze zwolnienia z obowiązku nieskładania miesięcznej deklaracji CIT-2 nie uprawnia do niezłożenia rocznej deklaracji CIT-8. Zatem, mimo iż podatnik nie będzie składał miesięcznych deklaracji CIT-2, to będzie miał obowiązek złożyć zeznanie roczne CIT-8.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na szczególną sytuację podatników korzystających ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (min. wspólnoty mieszkaniowe) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop. Podatnicy ci, w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2004 r. zostali wykreśleni z katalogu podatników podlegających zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Jednak na podstawie art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 202, poz. 1957) zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł, 4m, 4n, 4o, 4w, 6, 6a, 6b, 7, 8, 13, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., stosuje się do 31 grudnia 2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r. W związku z tym podmioty, o których mowa, w tym również wspólnoty mieszkaniowe, do końca tego roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, a co za tym idzie – także mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2. Stanowisko takie zostało także zajęte przez urząd skarbowy w wyjaśnieniu z 16 lutego 2004 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście US35DPI/423-3/04/MG. Zatem od 1 stycznia 2005 r. podmioty te powinny składać deklarację CIT-2. Jednak warto zauważyć, iż obecnie trwają prace parlamentu nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wejście w życie tej ustawy spowoduje (zgodnie z art. 2 projektowanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, druk sejmowy nr 3326) utrzymanie tych zwolnień do 31 grudnia 2006 r.


Wspólnota mieszkaniowa X złożyła w grudniu 2003 r. oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do nieskładania CIT-2. Ze względu na art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wspólnota mieszkaniowa w 2004 r. mogła nadal korzystać ze zwolnienia z obowiązku składania CIT-2. Zatem fakt złożenia tego oświadczenia w grudniu 2003 r. jest wystarczający do nieskładnia przez wspólnotę X deklaracji CIT-2 do końca 2004 r. W związku z tym, iż przedłużenie zwolnienia – zgodnie z art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. – trwa do końca 2004 r., to od stycznia 2005 r. w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni wspólnota X powinna składać miesięczne deklaracje CIT-2. Jeżeli natomiast zostanie uchwalony projekt przedstawiony w druku nr 3326, wówczas wspólnota ta będzie mogła do końca 2006 r. korzystać zarówno ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, jak i z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2.
Marta Balcer
Masz pytanie? Wypełnij formularz:
www.infor.pl/pytanianonprofit
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)
• ustawa z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z Nr 86, poz. 960; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 191, poz. 1956)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA