REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej w przemyśle, gorzej w informatyce i reklamie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Z raportu „Rynek pracy specjalistów”, przygotowanego w serwisie pracuj.pl, wynika, że pracownicy branży przemysłowej najczęściej mogli liczyć na oferty pracy w trzecim kwartale br. Nastąpił za to duży spadek w sektorze informatycznym oraz w reklamie i marketingu.  Przeszło dwukrotny wzrost liczby ofert pracy w działach związanych z badaniami i rozwojem pozwala optymistyczniej patrzyć w przyszłość tym, którzy chcieliby związać swoje losy z nauką, a nie sprzedażą czy marketingiem – twierdzą konsultanci serwisu pracuj.pl, przygotowujący raport „Rynek pracy specjalistów – III kwartał 2004”. To jeden z pierwszych wniosków wynikających z opublikowanego raportu.
Najwięcej ofert pracy w przemyśle
Najwięcej miejsc pracy oferują firmy działające w branży przemysłowej – spośród niemal 5 tys. ogłoszeń około 1500 pochodziło z przemysłu ciężkiego, lekkiego, chemicznego i farmaceutycznego. Nie były to tylko oferty dla inżynierów – zakłady przemysłowe zatrudniają również specjalistów z działów sprzedaży, finansów oraz informatyków.
Na trzecim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych branż znalazło się budownictwo i nieruchomości, które z kwartału na kwartał pną się w klasyfikacji. W trzecim kwartale z tej branży pochodziło co dziewiąte ogłoszenie. Zmalała za to liczba ofert opublikowanych przez firmy zajmujące się handlem i sprzedażą – z 13 do 10 proc. Branża ta spadła z drugiego na piąte miejsce w rankingu.
W informatyce gorzej
Nastąpił także znaczny spadek ofert z sektora informatycznego. W drugim kwartale br. pochodziło stamtąd niemal 10 proc. ofert, a w trzecim – tylko 4 proc. Spadek można zauważyć również w wypadku firm marketingowych i reklamowych (z 5,3 proc. na 3,6 proc.), a duży wzrost – w transporcie i logistyce (z 2,4 proc. do 3,4 proc.).
W porównaniu z drugim kwartałem nie zmienił się lider w klasyfikacji „Działy w firmach i zawody”. Na pierwszym miejscu znajduje się ciągle sprzedaż detaliczna i hurtowa. Pojawia się jednak pytanie, jak długo utrzyma tę pozycję, gdyż w drugim kwartale do handlowców adresowano co piąte ogłoszenie, a teraz – co ósme. A dystans do znajdującej się na drugim miejscu „Inżynierii, konstrukcji, technologii” zmniejszył się z 7,5 proc. do niespełna 1 proc.
Spadła znacznie liczba ofert pracy dla informatyków. O ile w drugim kwartale 17 proc. ofert było adresowanych do specjalistów od administracji i programowania, o tyle w tej edycji badania – tylko 8,5 proc. Zmniejszyła się również liczba ogłoszeń dla specjalistów od reklamy i PR oraz dla osób zajmujących się obsługą klienta.
Przeszło dwukrotnie wzrosła liczba ofert dla tych, którzy chcieliby pracować w działach badawczo-rozwojowych. Wprawdzie w liczbach bezwzględnych nie wygląda to imponująco (86 ofert), jednak wzrost z niespełna 1 proc. do niemal 2 proc. może być znakiem nowych tendencji na rynku pracy.
Przoduje województwo mazowieckie
W klasyfikacji województw na pierwszym miejscu, z dużą przewagą nad kolejnymi w rankingu, jest województwo mazowieckie. Z Warszawy – bo tutaj można znaleźć większość mazowieckich ofert – pochodzi co czwarte ogłoszenie. Na kolejnych miejscach, tak jak w poprzednim kwartale, jest śląskie i wielkopolskie. Na czwarte – z szóstego – przesunęło się dolnośląskie, na dalsze pozycje spychając małopolskie i pomorskie.
Na dole tabeli znajdują się województwa: świętokrzyskie, podlaskie i lubuskie. Różnice w notowaniach w porównaniu z drugim kwartałem są niewielkie. Województwa znajdujące się na końcu klasyfikacji zwiększyły nieznacznie swój udział w łącznej liczbie ofert, kosztem tych najlepszych – mazowieckiego oraz np. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.
Zmniejszyła się nieco dominacja języka angielskiego. W trzecim kwartale jego znajomość oczekiwana była w przypadku 60 proc. stanowisk, a w poprzednim – w 76 proc. W wypadku niemieckiego i francuskiego różnice nie są duże, a zapotrzebowanie na znajomość innych języków: hiszpańskiego, rosyjskiego czy włoskiego jest na tyle niskie, że niewielkie nawet zmiany mają duży wpływ na wyniki procentowe.
Grzegorz Kozyra


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA