Pełna gama bankowych ofert

Samorządy mają do wyboru paletę usług oferowanych przez banki. Mogą przebierać między różnego rodzaju kredytami (inwestycyjnymi, w rachunku bieżącym) a innymi formami finansowania, np. emisjami obligacji komunalnych

Oferta banków dla samorządów pozwala nie tylko na rozpoczęcie przedsięwzięcia finansowanego ze środków UE i kredytowanie wkładu własnego, ale także na sfinansowanie luki czasowej, jaka pojawia się pomiędzy terminem regulowania faktur a dniem otrzymania dotacji w ramach programu unijnego. Jej sfinansowanie odbywa się przez tzw. kredyt pomostowy, udzielany w wysokości podlegającej dotacji ze środków funduszu pomocowego na okres obejmujący czas realizacji inwestycji oraz zwrot kosztów w ramach określonego programu. Spłata kredytu następuje ze środków dotacji.
Kredyt pomostowy umożliwia finansowanie do 100 proc. kosztów przewidzianych do refundowania na podstawie umowy o dofinansowaniu projektu ze środków unijnych. Daje możliwość wcześniejszej spłaty przez kredytobiorcę części lub całości kredytu bez dodatkowych prowizji, a także przesunięcia terminu spłaty kredytu w przypadku opóźnienia terminu refundacji kosztów.
Banki udzielają również kredytów na finansowanie wkładu własnego. Zwykle poprzedza go przedstawienie potwierdzenia o zakwalifikowaniu projektu do realizacji w ramach programu operacyjnego (np. umowy z instytucją zarządzającą). W zależnożci od skali przedsięwzięcia, finansowanie wkładu własnego może przybrać formę kredytu inwestycyjnego lub emisji dłużnych papierów wartościowych. W przypadku większych projektów realizowanych przez samorządy może być to nisko oprocentowane finansowanie długoterminowe o terminach spłat sięgających 8-12 lat.
Kolejna forma współpracy banku i samorządu to wystawianie promes kredytowych. Wiążą się o­ne ze specyfiką procesu wnioskowania o refundacje z funduszy strukturalnych i koniecznością udokumentowania planowanych składników finansowych projektu. Wniosek o wydanie promesy nie odbiega od wniosku o kredyt, co oznacza, że już na wstępnym etapie zabiegów o fundusze unijne beneficjent przechodzi przez proces bankowej oceny wiarygodności kredytowej łącznie z oceną finansowej wykonalności projektu. Dzięki temu umowę kredytową można zawrzeć automatycznie w okresie ważności promesy. Kolejny plus to wzmacnienie wiarygodności finansowych podstaw projektu w procesie wnioskowania o unijną refundację kosztów.
Kolejny instrument finansowy, do zastosowania w procesie realizacji projektów unijnych, to akredytywa dokumentowa. Dzięki niej można ograniczyć ryzyko niewłaściwego wykonania kontraktu ponoszone przez zleceniodawcę, a także ułatwić dostęp do źródeł finansowania wykonawcom i dostawcom uczestniczącym w realizacji projektów unijnych. W akredytywie występuje zleceniodawca akredytywy (np. gmina realizująca inwestycję), bank otwierający akredytywę i beneficjent akredytywy (wierzyciel transakcji handlowej – np. wykonawca inwestycji, który wygrał przetarg zorganizowany przez gminę). Akredytywa dokumentowa jest sposobem rozliczenia, w którym zobowiązanie do zapłaty za dłużnika (zleceniodawcę akredytywy) przejmuje na siebie bank otwierający akredytywę. Zobowiązanie banku staje się wymagalne, kiedy wierzyciel (beneficjent akredytywy) udowodni, że spełnił wszelkie warunki, od których zależała zapłata.
SK


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...