Alternatywa dla kredytu

Faktoring jest rozwiązaniem problemów z gotówką dla tych przedsiębiorstw, którym szybko rośnie sprzedaż z odroczoną płatnością, nie mają sprawnego działu windykacji, a banki boją się wspierać ich kredytem obrotowym. Niejeden przedsiębiorca zastanawia się, jak finansować bieżącą działalność przy wydłużonych okresach oczekiwania na zapłatę i co stanie się z jego firmą, gdy najważniejszy odbiorca spóźni się z regulacją należności. Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza do poszukiwania środków na bieżącą działalność w zewnętrznych, zwykle kosztownych, źródłach.
Faktoring jest alternatywną w stosunku do kredytu, formą finansowania przedsiębiorstwa. To usługa łącząca w sobie trzy elementy: finansowanie, uwolnienie od ryzyka niewypłacalności kontrahenta, zarządzanie należnościami klienta. Tym samym faktoring niweluje przejściowy brak gotówki, spowodowany udzieleniem kredytu kupieckiego, a jednocześnie pozwala zachować dobre kontakty dostawcy z odbiorcami.
Europa przoduje
Aż się wierzyć nie chce, ale ten instrument finansowy znany był już w starożytności, lecz swojego rozwoju doczekał się w czasach osiemnastowiecznej kolonizacji Indii. Zasadniczy rozwój i wypracowanie współczesnych zasad faktoringu nastąpiło w USA w drugiej połowie XIX wieku – wówczas to zmieniła się funkcja faktora, pierwotnie występującego w roli pośrednika, na osobę finansującą dostawców towarów.
Tych kilka zdań historycznych o tyle ma znaczenie, że w Europie działalność faktoringowa przez wiele lat w ogóle nie była znana – rozpowszechniła się dopiero po II wojnie, a ściślej – w połowie lat pięćdziesiątych. Wśród przedsiębiorców rozwijała się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na środki finansowe.
Mimo że ubiegły rok jest kojarzony z trudnymi warunkami rynkowymi i nadal występującymi trendami recesyjnymi w wielu krajach, łączny wolumen faktoringu wypadł znacznie lepiej niż większość innych działów branży bankowo-finansowej. Wartość transakcji faktoringu krajowego wyniosła w tym czasie ponad 760 mld euro, co w stosunko do roku poprzedniego oznacza wzrost o 5 proc., zaś transakcji faktoringu międzynarodowego – prawie 48 mld euro.
Dziś największym rynkiem usług faktoringowych jest Europa, na którą przypada prawie 70 proc. wartości globalnych transakcji. Kolejnymi rynkami są obie Ameryki – 18 proc. – oraz obszar Azji i Pacyfiku. W Europie Centralnej szczególny rozwój faktoringu odnotowywany jest na rynkach kilku nowych członków Unii Europejskiej – w Polsce, a także w Czechach i krajach nadbałtyckich.
Potrzebne są regulacje
Od 1974 r. prowadzone były prace nad specjalną konwencją o faktoringu międzynarodowym, która została uchwalona w 1988 r. w Ottawie. Odgrywa o­na znaczącą rolę, gdyż określa zarówno pojęcie, jak i istotę funkcjonowania faktoringu w obrocie międzynarodowym. Została o­na ratyfikowana przez kilkadziesiąt krajów.
W większości krajów – także w Polsce – brakuje jednak szczegółowych rozwiązań prawnych odnoszących się do faktoringu. Firmy zrzeszone w Konferencji Instytucji Faktoringowych (KIF) prowadzą działania mające na celu zmianę tej sytuacji – chodzi przede wszystkim o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w tym ujednolicenie przepisów dotyczących VAT, a także zapisy w ustawie o terminach płatności w obrocie gospodarczym, co związane jest z zasadami cesji.
Ciągle w górę
Działalność firm faktoringowych ma niebagatelne znaczenie dla polskiej gospodarki. W ubiegłym roku obroty firm zrzeszonych w KIF osiągnęły przeszło 12 mld zł, co stanowi dziewięciokrotny wzrost w stosunku do odnotowanych w 1997 r., kiedy de facto zaczął być widoczny na rynku. Usługi oferowane przez faktorów pomagają w utrzymaniu płynności finansowej coraz większej liczbie przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży komputerowej, meblowej, farmaceutycznej, tekstylnej i spożywczej.
Na polskim rynku usługi faktoringowe świadczą instytucje dwojakiego rodzaju: banki oraz firmy wyspecjalizowane w obsłudze należności (finansowanie, zarządzanie, monitorowanie, windykacja). Banki na ogół zajmują się standardowymi przypadkami i oferują jedynie finansowanie. Natomiast firmy faktoringowe oprócz finansowania oferują także inne usługi, jak prowadzenie rozliczeń, inkaso wierzytelności czy pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności. Taka jest wersja oficjalna, związana ze ścisłym respektowaniem definicji faktora. Ale tak naprawdę powoli – w tempie na razie raczkującym – powstaje nowy w naszym kraju rynek usług faktoringowych, przeznaczonych dla małych podmiotów gospodarczych. Zaczynają powstawać firmy, które nie boją się podejmowania ryzyka obsługiwania niemających jeszcze renomy niewielkich podmiotów. o­ne same dysponując stosunkowo niewielkim kapitałem wywodzą się z kręgu małych i średnich firm, toteż właśnie dlatego ciążą ku obsłudze podobnych sobie przedsiębiorstw.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Vademecum umowy faktoringowej
Kto może zawrzeć umowę
Każdy podmiot gospodarczy posiadający bezsporne i niewymagalne wierzytelności wobec innych podmiotów gospodarczych. Większość faktorów nie określa ani wielkości obrotów potencjalnego klienta, ani też nie przywiązuje wagi do długości istnienia danej firmy.

Jak można zawrzeć umowę
Najprościej – wypełniając kwestionariusz zamieszczany na stronie internetowej każdego faktora i przesyłając go na adres internetowy. Po wstępnym rozpatrzeniu faktor z reguły prosi o dostarczenie zestawu dokumentów własnej firmy oraz dokumentów dłużników. Jeśli tego nie zrobi – sugerujemy potrzebę skorzystania z usług innego faktora. Po zapoznaniu się z dokumentacją faktor przedstawia propozycję dotyczącą warunków zawarcia umowy. Warunki te z zasady podlegają negocjacjom.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o umowę
Zestaw wymaganych dokumentów faktoranta i dłużników obejmuje aktualne dane finansowe (bilans i rachunek zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy, z reguły też sprawozdanie F-01 za ostatnim kwartał) oraz podstawowe dokumenty prawne i organizacyjne (statut, wypis z rejestru handlowego, REGON, NIP, aktualne zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na rzecz służb skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, opinia bankowa).

Jakie są koszty przygotowania i realizacji umowy
Wysokość odsetek i prowizji jest z zasady określana indywidualnie dla każdej umowy po analizie sytuacji ekonomicznej i finansowej faktoranta oraz dłużnika. Regułą jest, że faktor nie obciąża faktoranta żadnymi innymi kosztami niezwiązanymi bezpośrednio z faktoringiem, a jeśli już ma takie w tabeli opłat, to raczej należy skorzystać z usług innej firmy.

Jaki jest maksymalny limit umowy
Profesjonalny faktor nie określa górnej granicy swojego zaangażowania – zależy o­n od rzeczywistego zapotrzebowania faktoranta i wiarygodności dłużnika.

Jakie są ograniczenia dotyczące długów będących przedmiotem umowy
W tym przypadku nie ma reguł ogólnych, zwłaszcza dotyczących wartości pojedynczej faktury. Instytucjonalni faktorzy ustalają minimalną wartość takiej faktury na 10 000 zł, ale warunek ten coraz częściej jest pomijany. Co do terminu płatności, także w dużej mierze obowiązuje dowolność, choć preferowany jest okres zawierający się w przedziale od 7 do 90 dni.

Czy do zawarcia umowy ważna jest liczba dłużników
Nie ma to żadnego znaczenia. Do zawarcia umowy wystarczy jeden dłużnik.

Czy potrzebne są zabezpieczenia umowy
Zawsze. Standardowym zabezpieczeniem jest cesja zwrotna (dokonywana w razie opóźnień dłużnika w spłacie należności), notarialne oświadczenie faktoranta o poddaniu się egzekucji (zwykle do dwukrotnej wysokości limitu faktoringowego) oraz weksel in blanco wystawiony przez faktoranta.

Jaka jest wysokość kaucji gwarancyjnej
Profesjonalny faktor nie wymaga kaucji gwarancyjnej.

Marek Matusiak


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...