REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alternatywa dla kredytu

REKLAMA

Faktoring jest rozwiązaniem problemów z gotówką dla tych przedsiębiorstw, którym szybko rośnie sprzedaż z odroczoną płatnością, nie mają sprawnego działu windykacji, a banki boją się wspierać ich kredytem obrotowym. Niejeden przedsiębiorca zastanawia się, jak finansować bieżącą działalność przy wydłużonych okresach oczekiwania na zapłatę i co stanie się z jego firmą, gdy najważniejszy odbiorca spóźni się z regulacją należności. Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza do poszukiwania środków na bieżącą działalność w zewnętrznych, zwykle kosztownych, źródłach.
Faktoring jest alternatywną w stosunku do kredytu, formą finansowania przedsiębiorstwa. To usługa łącząca w sobie trzy elementy: finansowanie, uwolnienie od ryzyka niewypłacalności kontrahenta, zarządzanie należnościami klienta. Tym samym faktoring niweluje przejściowy brak gotówki, spowodowany udzieleniem kredytu kupieckiego, a jednocześnie pozwala zachować dobre kontakty dostawcy z odbiorcami.
Europa przoduje
Aż się wierzyć nie chce, ale ten instrument finansowy znany był już w starożytności, lecz swojego rozwoju doczekał się w czasach osiemnastowiecznej kolonizacji Indii. Zasadniczy rozwój i wypracowanie współczesnych zasad faktoringu nastąpiło w USA w drugiej połowie XIX wieku – wówczas to zmieniła się funkcja faktora, pierwotnie występującego w roli pośrednika, na osobę finansującą dostawców towarów.
Tych kilka zdań historycznych o tyle ma znaczenie, że w Europie działalność faktoringowa przez wiele lat w ogóle nie była znana – rozpowszechniła się dopiero po II wojnie, a ściślej – w połowie lat pięćdziesiątych. Wśród przedsiębiorców rozwijała się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na środki finansowe.
Mimo że ubiegły rok jest kojarzony z trudnymi warunkami rynkowymi i nadal występującymi trendami recesyjnymi w wielu krajach, łączny wolumen faktoringu wypadł znacznie lepiej niż większość innych działów branży bankowo-finansowej. Wartość transakcji faktoringu krajowego wyniosła w tym czasie ponad 760 mld euro, co w stosunko do roku poprzedniego oznacza wzrost o 5 proc., zaś transakcji faktoringu międzynarodowego – prawie 48 mld euro.
Dziś największym rynkiem usług faktoringowych jest Europa, na którą przypada prawie 70 proc. wartości globalnych transakcji. Kolejnymi rynkami są obie Ameryki – 18 proc. – oraz obszar Azji i Pacyfiku. W Europie Centralnej szczególny rozwój faktoringu odnotowywany jest na rynkach kilku nowych członków Unii Europejskiej – w Polsce, a także w Czechach i krajach nadbałtyckich.
Potrzebne są regulacje
Od 1974 r. prowadzone były prace nad specjalną konwencją o faktoringu międzynarodowym, która została uchwalona w 1988 r. w Ottawie. Odgrywa o­na znaczącą rolę, gdyż określa zarówno pojęcie, jak i istotę funkcjonowania faktoringu w obrocie międzynarodowym. Została o­na ratyfikowana przez kilkadziesiąt krajów.
W większości krajów – także w Polsce – brakuje jednak szczegółowych rozwiązań prawnych odnoszących się do faktoringu. Firmy zrzeszone w Konferencji Instytucji Faktoringowych (KIF) prowadzą działania mające na celu zmianę tej sytuacji – chodzi przede wszystkim o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w tym ujednolicenie przepisów dotyczących VAT, a także zapisy w ustawie o terminach płatności w obrocie gospodarczym, co związane jest z zasadami cesji.
Ciągle w górę
Działalność firm faktoringowych ma niebagatelne znaczenie dla polskiej gospodarki. W ubiegłym roku obroty firm zrzeszonych w KIF osiągnęły przeszło 12 mld zł, co stanowi dziewięciokrotny wzrost w stosunku do odnotowanych w 1997 r., kiedy de facto zaczął być widoczny na rynku. Usługi oferowane przez faktorów pomagają w utrzymaniu płynności finansowej coraz większej liczbie przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży komputerowej, meblowej, farmaceutycznej, tekstylnej i spożywczej.
Na polskim rynku usługi faktoringowe świadczą instytucje dwojakiego rodzaju: banki oraz firmy wyspecjalizowane w obsłudze należności (finansowanie, zarządzanie, monitorowanie, windykacja). Banki na ogół zajmują się standardowymi przypadkami i oferują jedynie finansowanie. Natomiast firmy faktoringowe oprócz finansowania oferują także inne usługi, jak prowadzenie rozliczeń, inkaso wierzytelności czy pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności. Taka jest wersja oficjalna, związana ze ścisłym respektowaniem definicji faktora. Ale tak naprawdę powoli – w tempie na razie raczkującym – powstaje nowy w naszym kraju rynek usług faktoringowych, przeznaczonych dla małych podmiotów gospodarczych. Zaczynają powstawać firmy, które nie boją się podejmowania ryzyka obsługiwania niemających jeszcze renomy niewielkich podmiotów. o­ne same dysponując stosunkowo niewielkim kapitałem wywodzą się z kręgu małych i średnich firm, toteż właśnie dlatego ciążą ku obsłudze podobnych sobie przedsiębiorstw.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Vademecum umowy faktoringowej
Kto może zawrzeć umowę
Każdy podmiot gospodarczy posiadający bezsporne i niewymagalne wierzytelności wobec innych podmiotów gospodarczych. Większość faktorów nie określa ani wielkości obrotów potencjalnego klienta, ani też nie przywiązuje wagi do długości istnienia danej firmy.

Jak można zawrzeć umowę
Najprościej – wypełniając kwestionariusz zamieszczany na stronie internetowej każdego faktora i przesyłając go na adres internetowy. Po wstępnym rozpatrzeniu faktor z reguły prosi o dostarczenie zestawu dokumentów własnej firmy oraz dokumentów dłużników. Jeśli tego nie zrobi – sugerujemy potrzebę skorzystania z usług innego faktora. Po zapoznaniu się z dokumentacją faktor przedstawia propozycję dotyczącą warunków zawarcia umowy. Warunki te z zasady podlegają negocjacjom.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o umowę
Zestaw wymaganych dokumentów faktoranta i dłużników obejmuje aktualne dane finansowe (bilans i rachunek zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy, z reguły też sprawozdanie F-01 za ostatnim kwartał) oraz podstawowe dokumenty prawne i organizacyjne (statut, wypis z rejestru handlowego, REGON, NIP, aktualne zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na rzecz służb skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, opinia bankowa).

Jakie są koszty przygotowania i realizacji umowy
Wysokość odsetek i prowizji jest z zasady określana indywidualnie dla każdej umowy po analizie sytuacji ekonomicznej i finansowej faktoranta oraz dłużnika. Regułą jest, że faktor nie obciąża faktoranta żadnymi innymi kosztami niezwiązanymi bezpośrednio z faktoringiem, a jeśli już ma takie w tabeli opłat, to raczej należy skorzystać z usług innej firmy.

Jaki jest maksymalny limit umowy
Profesjonalny faktor nie określa górnej granicy swojego zaangażowania – zależy o­n od rzeczywistego zapotrzebowania faktoranta i wiarygodności dłużnika.

Jakie są ograniczenia dotyczące długów będących przedmiotem umowy
W tym przypadku nie ma reguł ogólnych, zwłaszcza dotyczących wartości pojedynczej faktury. Instytucjonalni faktorzy ustalają minimalną wartość takiej faktury na 10 000 zł, ale warunek ten coraz częściej jest pomijany. Co do terminu płatności, także w dużej mierze obowiązuje dowolność, choć preferowany jest okres zawierający się w przedziale od 7 do 90 dni.

Czy do zawarcia umowy ważna jest liczba dłużników
Nie ma to żadnego znaczenia. Do zawarcia umowy wystarczy jeden dłużnik.

Czy potrzebne są zabezpieczenia umowy
Zawsze. Standardowym zabezpieczeniem jest cesja zwrotna (dokonywana w razie opóźnień dłużnika w spłacie należności), notarialne oświadczenie faktoranta o poddaniu się egzekucji (zwykle do dwukrotnej wysokości limitu faktoringowego) oraz weksel in blanco wystawiony przez faktoranta.

Jaka jest wysokość kaucji gwarancyjnej
Profesjonalny faktor nie wymaga kaucji gwarancyjnej.

Marek Matusiak


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA