Trwa spór o premie

Skutki podatkowe w zakresie udzielania premii pieniężnych uzależnione będą od ustalenia, za co premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na zapytanie poselskie.
Od 1 maja br. mamy do czynienia z niejednorodną praktyką organów skarbowych w zakresie bonusów i premii pieniężnych. Znane są już trzy stanowiska. Otóż premie pieniężne mogą być traktowane, po pierwsze, jako wynagrodzenie za świadczoną usługę. Po drugie, jako transakcja pozostająca poza zakresem opodatkowania VAT. Po trzecie, premia pieniężna może być rabatem posttransakcyjnym.
Poseł Mieczysław Czerniawski wystąpił z zapytaniem do MF, aby wyjaśnić, jak obciążone są VAT wypłaty premii za wcześniejszą zapłatę dostawcom towarów przez podmioty gospodarcze, jako przeciwieństwo do odsetek za opóźnioną zapłatę, które są zwolnione z tego podatku.
W odpowiedzi resort finansów w piśmie z 16 sierpnia 2004 r. (nr PP3-0602-774/2004/AP/9065 BM6) wyjaśnił, że przedsiębiorcy podejmują różnorodne działania zmierzające do intensyfikacji sprzedaży towarów, co powoduje, że skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych kontrahentom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z premiowaniem zakupów. Skutki podatkowe w zakresie udzielania premii pieniężnych uzależnione będą zatem od ustalenia, za co premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.
Z wyjaśnień ministerstwa wynika również, iż niektóre przedsięwzięcia promocyjne organizowane przez podatników w postaci np. obniżki procentowej od wartości (ceny) zakupionych towarów w miejsce dotychczasowych bonifikat, pod względem ekonomicznym, spełniają identyczną funkcję oraz mają analogiczne cechy, jak stosowany powszechnie w obrocie gospodarczym (handlowym) rabat (bonifikata, opust) od ustalonych cen towarów, stosowany głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towarów, jednorazowo lub w określonym czasie. Zatem w przypadku gdy wypłacaną kontrahentowi premię pieniężną można przyporządkować konkretnej transakcji (jest o­na związana z określonym zachowaniem kontrahenta) premia ta stanowi formę rabatu obniżającego kwotę należną (cenę) z tytułu sprzedaży towarów.
Również przy wypłacie premii pieniężnej za wcześniejsze uregulowanie należności z tytułu sprzedaży, mamy zdaniem ministerstwa do czynienia z obniżeniem ceny towaru. Procentowe zmniejszenie należności za wykonane świadczenie, w sytuacji gdy zapłata należności przez odbiorcę świadczenia ma miejsce przed terminem płatności, stanowi bowiem skonto. Jak podkreślono w odpowiedzi, w przypadku gdy wypłacone premie pieniężne stanowić będą formę obniżenia ceny (rabat), wówczas zastosowanie będą miały przepisy art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) oraz przepis par. 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971).
Jeśli chodzi o przypadki, gdy premia pieniężna będąca świadczeniem niepowiązanym z konkretną transakcją, będzie przyznawana kontrahentom za spełnienie określonych warunków (zachowań), to resort finansów podkreślił, że może być o­na na gruncie przepisów dotyczących VAT uznana za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Również w tym przypadku MF pozostawiło pewną furtkę interpretacyjną, a mianowicie podkreśliło, że należy pamiętać, iż umowy zawierane przez kontrahentów mają bardzo różnorodny charakter i co do zasady wymagają indywidualnej oceny.
„GP” również występowała z prośbą o wyjaśnienie w tej sprawie do ministerstwa. Odpowiedź na zadane przez nas pytanie została opublikowana w „GP” nr 209 z 25 października br.
Ewa Matyszewska
Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...