Trwa spór o premie

Skutki podatkowe w zakresie udzielania premii pieniężnych uzależnione będą od ustalenia, za co premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na zapytanie poselskie.
Od 1 maja br. mamy do czynienia z niejednorodną praktyką organów skarbowych w zakresie bonusów i premii pieniężnych. Znane są już trzy stanowiska. Otóż premie pieniężne mogą być traktowane, po pierwsze, jako wynagrodzenie za świadczoną usługę. Po drugie, jako transakcja pozostająca poza zakresem opodatkowania VAT. Po trzecie, premia pieniężna może być rabatem posttransakcyjnym.
Poseł Mieczysław Czerniawski wystąpił z zapytaniem do MF, aby wyjaśnić, jak obciążone są VAT wypłaty premii za wcześniejszą zapłatę dostawcom towarów przez podmioty gospodarcze, jako przeciwieństwo do odsetek za opóźnioną zapłatę, które są zwolnione z tego podatku.
W odpowiedzi resort finansów w piśmie z 16 sierpnia 2004 r. (nr PP3-0602-774/2004/AP/9065 BM6) wyjaśnił, że przedsiębiorcy podejmują różnorodne działania zmierzające do intensyfikacji sprzedaży towarów, co powoduje, że skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych kontrahentom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z premiowaniem zakupów. Skutki podatkowe w zakresie udzielania premii pieniężnych uzależnione będą zatem od ustalenia, za co premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.
Z wyjaśnień ministerstwa wynika również, iż niektóre przedsięwzięcia promocyjne organizowane przez podatników w postaci np. obniżki procentowej od wartości (ceny) zakupionych towarów w miejsce dotychczasowych bonifikat, pod względem ekonomicznym, spełniają identyczną funkcję oraz mają analogiczne cechy, jak stosowany powszechnie w obrocie gospodarczym (handlowym) rabat (bonifikata, opust) od ustalonych cen towarów, stosowany głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towarów, jednorazowo lub w określonym czasie. Zatem w przypadku gdy wypłacaną kontrahentowi premię pieniężną można przyporządkować konkretnej transakcji (jest o­na związana z określonym zachowaniem kontrahenta) premia ta stanowi formę rabatu obniżającego kwotę należną (cenę) z tytułu sprzedaży towarów.
Również przy wypłacie premii pieniężnej za wcześniejsze uregulowanie należności z tytułu sprzedaży, mamy zdaniem ministerstwa do czynienia z obniżeniem ceny towaru. Procentowe zmniejszenie należności za wykonane świadczenie, w sytuacji gdy zapłata należności przez odbiorcę świadczenia ma miejsce przed terminem płatności, stanowi bowiem skonto. Jak podkreślono w odpowiedzi, w przypadku gdy wypłacone premie pieniężne stanowić będą formę obniżenia ceny (rabat), wówczas zastosowanie będą miały przepisy art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) oraz przepis par. 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971).
Jeśli chodzi o przypadki, gdy premia pieniężna będąca świadczeniem niepowiązanym z konkretną transakcją, będzie przyznawana kontrahentom za spełnienie określonych warunków (zachowań), to resort finansów podkreślił, że może być o­na na gruncie przepisów dotyczących VAT uznana za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Również w tym przypadku MF pozostawiło pewną furtkę interpretacyjną, a mianowicie podkreśliło, że należy pamiętać, iż umowy zawierane przez kontrahentów mają bardzo różnorodny charakter i co do zasady wymagają indywidualnej oceny.
„GP” również występowała z prośbą o wyjaśnienie w tej sprawie do ministerstwa. Odpowiedź na zadane przez nas pytanie została opublikowana w „GP” nr 209 z 25 października br.
Ewa Matyszewska
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...