REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia pieniężna a opodatkowanie VAT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Problematyka udzielania premii pieniężnej nabywcom towarów zawsze budziła kontrowersje w zakresie podatku od towarów i usług. Praktyka gospodarcza od dłuższego czasu posługuje się tą instytucją, jednak w dalszym ciągu nie ma jasnej wykładni organów podatkowych.
Adam Czekalski
uczestnik seminarium doktorskiego w Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW
 
Stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.
Pod rządami poprzedniej ustawy o VAT, na podstawie art. 2, opodatkowaniu podlegały m.in. sprzedaż towaru oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. W myśl zawartej w ustawie definicji towarem były rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które były określone w PKWiU. Usługami były natomiast usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz roboty budowlane, sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu prawa własności przemysłowej; oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, a także udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – w odniesieniu do programu komputerowego.
Wynika z tego, że premia pieniężna nie spełniała żadnej z ww. definicji. Pieniądze nie są towarem (co wynika z przepisów prawa cywilnego). Natomiast w świetle rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 z późn.zm.) należy uznać, że premia pieniężna (i jej udzielanie) nie była wymieniona jako usługa.
Premia pieniężna, nie spełniając definicji towarów oraz usług, pozostawała poza zakresem przedmiotowym poprzedniej ustawy o VAT.
Zdaniem niektórych organów podatkowych udzielanie premii pieniężnej należało traktować jak udzielanie rabatu (co powinno spowodować wystawienie faktury korygującej). Z całą mocą należy podkreślić, że takie stanowisko było niewłaściwe. Udzielenie rabatu (bonifikaty, opustu) wiązało się ze ściśle określoną transakcją. Pomimo że zarówno rabat, jak i premia pieniężna mają taki sam efekt ekonomiczny (zmniejszenie zobowiązań nabywcy), to nie można ich uznać za identyczny instrument finansowy. Rabat jest bowiem związany z okresem 1 roku od dnia sprzedaży oraz dotyczy konkretnej sprzedaży, natomiast premia pieniężna dotyczy całego spektrum działania podatnika oraz nie jest ograniczona w czasie. W związku z tym zastosowanie w tym przypadku regulacji art. 15 poprzedniej ustawy o VAT było niezasadne.
Stan prawny po 1 maja br.
W świetle nowych przepisów o VAT opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.
Definicja towaru w nowej ustawie o VAT (powiększona o grunty) nadal nie obejmuje premii pieniężnych. W związku z tym należy odwołać się do definicji świadczenia usług w rozumieniu nowej ustawy o VAT. Zgodnie z art. 8 ust. 1 odpłatnym świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Mogłoby się więc wydawać, że udzielenie premii pieniężnej spełnia warunki do opodatkowania VAT. Takie rozumowanie należy jednak uznać za błędne. Zgodnie z ogólnymi przepisami, dotyczącymi sprzedaży w regulacjach prawa cywilnego, umową sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu rzeczy, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Często w umowach sprzedaży zawarte są postanowienia, że z tytułu realizacji umów ponad umówioną wartość nabywca otrzyma od sprzedawcy określoną premię pieniężną.
Należy podkreślić, że z tytułu otrzymania premii pieniężnej nabywca nie jest obowiązany do jakichkolwiek czynności ekwiwalentnych na rzecz sprzedawcy (co mogłoby skutkować opodatkowaniem VAT premii pieniężnej).
Przykład
Spółka „C” kupiła towary za kwotę 20 000 złotych od firmy „JKA”. Zgodnie z zapisami umowy zawartej przez kontrahentów nabywca otrzymał premię pieniężną w wysokości 2000 złotych z tytułu przekroczenia limitu nabytych towarów. Spółka „JKA” dokumentuje udzielenie premii notą uznaniową lub innym dokumentem.

Dodatkowo należy wskazać na postanowienia art. 29 ustawy o VAT stanowiącego o podstawie opodatkowania. Obrót (kwotę należną) pomniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów i skont). Premia pieniężna nie jest typem rabatu, nie dotyczy konkretnej transakcji (jak rabat), ale całokształtu kontaktów sprzedawcy i nabywcy. Premia stanowi więc rodzaj nagrody przyznawanej dla nabywcy. Premia nie powoduje zmniejszenia kwoty należnej (całości świadczenia należnego od nabywcy), będąc innym rodzajem świadczenia.
Przykłady
Spółka „Alfa” dokonuje sprzedaży towarów na rzecz firmy „AKM” za kwotę 25 000 złotych. Następnie sprzedawca z tytułu tej transakcji udziela nabywcy rabatu w wysokości 3 proc. W związku z tym spółka „Alfa” jest obowiązana wystawić fakturę korygującą oraz zmniejszyć podstawę opodatkowania o 3 proc.
Spółka „Zet” (sprzedawca) posiada stałe kontakty handlowe z firmą „Alfa”. W ramach kontraktów dwustronnych spółka „Zet” corocznie w październiku udziela „Alfie” premii pieniężnej w wysokości równowartości 30 000 złotych. Premia nie dotyczy konkretnych transakcji, w związku z czym nie można jej uznać za rabat. W takim przypadku dla dokumentacji spółka „Zet” wystawia notę uznaniową lub inny dokument.

Reasumując, ustawa o VAT nie wprowadziła żadnych precyzyjnych wyjaśnień w zakresie opodatkowania premii pieniężnej. Uwzględniając jednak dokonane wykładnie przepisów, należy uznać, że premia pieniężna i jej udzielenie nie stanowią czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna:
art. 2 ust. 1, art. 4 pkt 1 i 2, art. 15 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.),
art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Jesteście z tych roczników? Możecie zrobić sprytny manewr w ZUS i zamienić emeryturę w majątek

Czy można dwa razy przejść na emeryturę i zyskać na tym krocie? Brzmi niedorzecznie, ale naprawdę jest to możliwe. Pozwala na to luka w prawie, która dotyczy tysięcy kobiet z konkretnych roczników. Odsłonili ją eksperci z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej.

Wykończą miliony Polaków, nowym gigantycznym podatkiem? Ludzie będą w szoku. Ministerstwo finansów ujawnia plany rządu

Za dom wart pół miliona złotych trzeba będzie płacić rocznie 5 tysięcy złotych podatku? Jeśli jest wart milion, wychodzi 10 tysięcy. Brzmi upiornie. Czy fiskus każe nam się rozliczać nie z metrażu a wartości nieruchomości? Nad Polską zawisło widmo podatku katastralnego. Wprowadzenie do naszego kraju nowej daniny rekomendują Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD. Jak wskazują organizacje, obecne opłaty, jakie ponoszą właściciele domów i mieszkań są… za niskie. Głos w tej sprawie zabiera resort finansów.

REKLAMA

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji. Ale można jeszcze kupić obligacje kwietniowe

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian. Oczywiście do końca kwietnia można jeszcze kupić obligacje z nieco wyższym oprocentowaniem

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA