Jak skorygować fakturę VAT na fakturę VAT marża

Pomyłkowo zamiast faktury VAT marża wystawiłam zwykłą fakturę VAT. Jak należy poprawić ten błąd? Czy można dokonać zmiany nazwy faktury przez notę korygującą czy należy wystawić fakturę korygującą, a później fakturę VAT marża?
RADA
Zmiany nazwy faktury nie można dokonać w formie noty korygującej. W przedstawionej sytuacji należy anulować fakturę wystawiając fakturę VAT korygującą a następnie wystawić prawidłową fakturę VAT marża.
UZASADNIENIE
Zakres możliwości korygowania popełnionych błędów w fakturze VAT (lub fakturze korygującej) za pomocą noty korygującej jest ograniczony. Może o­na mieć zastosowanie w przypadku pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą (np. pomyłka w adresie, pomyłka w nazwie, błąd w numerze identyfikacji podatkowej) albo oznaczeniu towaru lub usługi, np. w symbolu PKWiU, PKOB – niemających wpływu na jakąkolwiek kwotę wykazaną w fakturze. Nie może o­na dotyczyć pomyłek w pozycjach faktur określonych w § 12 ust. 1 pkt 5–12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepisy określają również dokładnie, jakich danych na fakturze nie można korygować notą korygującą. Należą do nich pomyłki w:
•  jednostce miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług,
•  cenie jednostkowej towaru lub usługi, bez kwoty podatku (cenie jednostkowej netto),
•  wartości towarów lub wykonanych usług, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),
•  stawce podatku,
•  sumie wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,
•  kwocie podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych,
•  wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu,
•  kwocie należności ogółem, wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie.
Powyższe korekty pomyłek mogą być dokonywane wyłącznie w formie faktury korygującej.
Z powyższego wynika, że korekty notą korygującą mogą się odnosić wyłącznie do określonego zakresu popełnionych pomyłek (niemających wpływu na istotne informacje zawarte w fakturze) zawartych w poszczególnych pozycjach faktury VAT, a nie do samej zmiany nazwy faktury. Zakres dokonywanych korekt jest również uzasadniony tym, że wystawcą faktury korygującej jest nabywca towaru lub usługi, a nie wystawca faktury. Zatem jego uprawnienia do poprawiania dokumentu wystawcy muszą być ograniczone i mogą dotyczyć tylko takich pozycji tej faktury, które nie mają istotnego wpływu na jej treść. Przede wszystkim to dostawca decyduje, na podstawie obowiązujących go przepisów, jaki rodzaj faktury jest zobowiązany wystawiać w celu dokumentowanych przez siebie czynności. Ponosi za to odpowiedzialność i nikt inny poza nim nie może dokonywać zmian ani nazwy tej faktury, ani treści tego dokumentu. Wynika z tego jasno, że nabywca towarów lub usługi nie może zmienić nazwy wystawionej faktury notą korygującą. Wystawca faktury nie jest z kolei uprawniony do wystawienia noty korygującej. Gdyby nawet nabywca towaru lub usługi dokonał takiej korekty (do czego nie jest jednak uprawniony), to sama zmiana nazwy z faktury VAT na fakturę VAT marża byłaby niewystarczająca. Faktura VAT i faktura VAT marża to dwa zupełnie różne dokumenty, wystawiane przede wszystkim przez podatników stosujących odmienne sposoby opodatkowania oraz różniące się od siebie w sposób istotny co do treści. Skutki zmiany nazwy faktury w tym przypadku wiążą się jednocześnie ze zmianą informacji zawartych w fakturze VAT marża w stosunku do faktury VAT. Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje powinna zawierać każda z omawianych faktur. Różnice między tymi danymi są istotne. Faktura VAT marża poza oznaczeniem „marża” w nazwie powinna zawierać następujące informacje:
•  imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
•  numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
•  dzień, miesiąc i rok lub miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,
•  nazwę towaru lub usługi,
•  jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
•  kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażoną cyframi i słownie.
Faktura nie powinna zawierać kwot podatku oraz danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 6–11 rozporządzenia, czyli m.in. ceny jednostkowej towaru lub usługi, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumę wartości netto towaru lub usługi z podziałem na poszczególne stawki podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, wartości sprzedaży towarów lub usług wraz z kwotą podatku z podziałem na poszczególne stawki opodatkowania.
W przeciwieństwie do faktury VAT marża, faktura VAT powinna zawierać wszystkie te informacje. Z powyższego wynika, że sama zmiana nazwy nie będzie skuteczna. Należy dokonać korekty wystawionej uprzednio faktury fakturą korygującą VAT, w rezultacie czego należy tę fakturę anulować. Następnie wystawić fakturę VAT marża z uwzględnieniem informacji przedstawionych powyżej.

• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535 •
• § 12, § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Mariusz Darecki
prawnik, specjalista w zakresie VAT


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...