REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie małego przedsiębiorstwa

REKLAMA

Zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny.
W przypadku dziedziczenia przedsiębiorstwa ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od tego podatku nabycia w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części.
Przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 określa szczegółowe warunki tego zwolnienia, stanowiąc, że zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych – w przypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Jak stwierdził NSA w swoim wyroku z 12 maja 1999 r. (sygn. akt SA/Bk 1048/98), pojęcie „zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy” powinno być rozumiane szeroko, tj. jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, a zatem do ustalenia podstawy opodatkowania przy dziedziczeniu zakładu konieczne jest ustalenie między innymi wartości jego wyposażenia (urządzeń, produktów, materiałów). Na pewno więc nie będzie podlegało temu zwolnieniu nabycie w drodze spadku lub darowizny na przykład parku maszynowego należącego uprzednio do zakładu czy jego budynków. Inna definicja zakładu – przedsiębiorstwa podkreśla, że jest to wyłącznie zbiór rzeczy i praw majątkowych o charakterze zbywalnym, dlatego też nie można zaliczyć do zakładu, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 10, praw o charakterze osobistym i praw wynikających ze stosunków innych niż cywilnoprawne (np. administracyjnych), gdyż nie mogą być o­ne przedmiotem skutecznej darowizny ani spadku.

Przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 obejmuje zwolnieniem także nabycie części zakładu wytwórczego. NSA w wyroku z 21 lipca 1999 r. (sygn. akt III SA 7979/98 r.) stwierdził, że użyty w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) zwrot „zakładu (...) lub jego części”, bez bliższego określenia, nie dawał podstaw do ograniczenia jego stosowania do fizycznie wydzielonej części zakładu, z wyłączeniem z zakresu tego przepisu ułamkowej części zakładu. Stąd nabycie części zakładu to także nabycie udziału w spadku, którego częścią jest zakład.

Nabycie części zakładu to także nabycie udziału w spadku, którego częścią jest zakład.


Warunkiem uzyskania zwolnienia jest prowadzenie przez nabywcę zakładu w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Przyjęcie spadku ma miejsce w dniu złożenia przez spadkobiercę oświadczenia przed sądem, co może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku, bądź z upływem wskazanego terminu, w przypadku niezłożenia oświadczenia przez spadkobiercę.

Kolejna wątpliwość, jaka powstaje przy stosowaniu omawianego przepisu, dotyczy użytego w nim pojęcia „prowadzenie zakładu przez nabywcę w stanie niepogorszonym”. Dla niepogarszania kondycji nabywanych w drodze spadku lub darowizny zakładów wytwórczych nie ma znaczenia, czy spadkobierca prowadzi go osobiście czy – w przypadku gdy na przykład nie posiada odpowiednich kwalifikacji – w jego zastępstwie robi to wynajęty w tym celu personel.
Tym bardziej że, jak stwierdził NSA w wyroku z 23 listopada 1994 r. (sygn. akt III SA 389/94), małoletni spadkobierca może korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 10, jeżeli zostaną spełnione wymienione w tym przepisie wymogi, do złożenia zaś w imieniu małoletniego oświadczenia o dalszym prowadzeniu zakładu przez okres co najmniej 5 lat uprawnieni są jego przedstawiciele ustawowi, którymi są jego rodzice.
Trudno przypuszczać, by małoletni spadkobierca mógł, co do zasady, samodzielnie, świadcząc osobiście pracę, prowadzić zakład wytwórczy, a mimo to sąd uznał możliwość uzyskania przez niego omawianej ulgi.

Dla niepogarszania kondycji nabywanych w drodze spadku lub darowizny zakładów wytwórczych nie ma znaczenia, czy spadkobierca prowadzi go osobiście czy w jego zastępstwie robi to wynajęty w tym celu personel.


Wymagany przez ustawę stan niepogorszony zakładu nie powinien odnosić się do jego ogólnej kondycji gospodarczej, która niejednokrotnie nie jest zależna tylko od działań właściciela czy osób zarządzających zakładem, lecz raczej do zachowania jego stanu ilościowego (i ma na celu eliminowanie niepożądanych zjawisk polegających na przykład na cichym wyprzedawaniu majątku zakładu) bądź też dochowania należytej staranności w prowadzeniu spraw zakładu.

Aldona Matysiak
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
• ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. Nr 146, poz. 1546
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietli miliony Polaków. Fiskus sprawdza co sprzedajemy w internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA