REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie małego przedsiębiorstwa

REKLAMA

Zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny.
W przypadku dziedziczenia przedsiębiorstwa ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od tego podatku nabycia w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części.
Przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 określa szczegółowe warunki tego zwolnienia, stanowiąc, że zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych – w przypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Jak stwierdził NSA w swoim wyroku z 12 maja 1999 r. (sygn. akt SA/Bk 1048/98), pojęcie „zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy” powinno być rozumiane szeroko, tj. jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, a zatem do ustalenia podstawy opodatkowania przy dziedziczeniu zakładu konieczne jest ustalenie między innymi wartości jego wyposażenia (urządzeń, produktów, materiałów). Na pewno więc nie będzie podlegało temu zwolnieniu nabycie w drodze spadku lub darowizny na przykład parku maszynowego należącego uprzednio do zakładu czy jego budynków. Inna definicja zakładu – przedsiębiorstwa podkreśla, że jest to wyłącznie zbiór rzeczy i praw majątkowych o charakterze zbywalnym, dlatego też nie można zaliczyć do zakładu, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 10, praw o charakterze osobistym i praw wynikających ze stosunków innych niż cywilnoprawne (np. administracyjnych), gdyż nie mogą być o­ne przedmiotem skutecznej darowizny ani spadku.

Przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 obejmuje zwolnieniem także nabycie części zakładu wytwórczego. NSA w wyroku z 21 lipca 1999 r. (sygn. akt III SA 7979/98 r.) stwierdził, że użyty w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) zwrot „zakładu (...) lub jego części”, bez bliższego określenia, nie dawał podstaw do ograniczenia jego stosowania do fizycznie wydzielonej części zakładu, z wyłączeniem z zakresu tego przepisu ułamkowej części zakładu. Stąd nabycie części zakładu to także nabycie udziału w spadku, którego częścią jest zakład.

Nabycie części zakładu to także nabycie udziału w spadku, którego częścią jest zakład.


Warunkiem uzyskania zwolnienia jest prowadzenie przez nabywcę zakładu w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Przyjęcie spadku ma miejsce w dniu złożenia przez spadkobiercę oświadczenia przed sądem, co może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku, bądź z upływem wskazanego terminu, w przypadku niezłożenia oświadczenia przez spadkobiercę.

Kolejna wątpliwość, jaka powstaje przy stosowaniu omawianego przepisu, dotyczy użytego w nim pojęcia „prowadzenie zakładu przez nabywcę w stanie niepogorszonym”. Dla niepogarszania kondycji nabywanych w drodze spadku lub darowizny zakładów wytwórczych nie ma znaczenia, czy spadkobierca prowadzi go osobiście czy – w przypadku gdy na przykład nie posiada odpowiednich kwalifikacji – w jego zastępstwie robi to wynajęty w tym celu personel.
Tym bardziej że, jak stwierdził NSA w wyroku z 23 listopada 1994 r. (sygn. akt III SA 389/94), małoletni spadkobierca może korzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 10, jeżeli zostaną spełnione wymienione w tym przepisie wymogi, do złożenia zaś w imieniu małoletniego oświadczenia o dalszym prowadzeniu zakładu przez okres co najmniej 5 lat uprawnieni są jego przedstawiciele ustawowi, którymi są jego rodzice.
Trudno przypuszczać, by małoletni spadkobierca mógł, co do zasady, samodzielnie, świadcząc osobiście pracę, prowadzić zakład wytwórczy, a mimo to sąd uznał możliwość uzyskania przez niego omawianej ulgi.

Dla niepogarszania kondycji nabywanych w drodze spadku lub darowizny zakładów wytwórczych nie ma znaczenia, czy spadkobierca prowadzi go osobiście czy w jego zastępstwie robi to wynajęty w tym celu personel.


Wymagany przez ustawę stan niepogorszony zakładu nie powinien odnosić się do jego ogólnej kondycji gospodarczej, która niejednokrotnie nie jest zależna tylko od działań właściciela czy osób zarządzających zakładem, lecz raczej do zachowania jego stanu ilościowego (i ma na celu eliminowanie niepożądanych zjawisk polegających na przykład na cichym wyprzedawaniu majątku zakładu) bądź też dochowania należytej staranności w prowadzeniu spraw zakładu.

Aldona Matysiak
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna
• ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. Nr 146, poz. 1546

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA