REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taniec wokół baryłek

REKLAMA

Obecnie każdego dnia na świecie wydobywa się ponad 83,5 miliona baryłek (13,3 mld litrów) ropy naftowej, z czego aż 30 milionów baryłek (4,8 mld litrów), czyli niemal 36 procent, pochodzi z krajów zrzeszonych w OPEC. Nierównowaga popytowo-podażowa oraz wpływ spekulacji w handlu tym surowcem odzwierciedla się w rosnących cenach. Łączne zapasy ropy – niewiele ponad bilion baryłek (ok. 170 bilionów litrów) – mogą zostać zużyte w ciągu najbliższych trzydziestu kilku lat.

Stan światowych rezerw ropy naftowej pod koniec 2003 roku został oceniony na około 1,138 biliona baryłek (około 181 bilionów litrów). Aż 78,3 procent zasobów znajdowało się na terenie krajów należących do stowarzyszenia OPEC: Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Iranu, Iraku, Kataru, Kuwejtu, Libii, Nigerii, Wenezueli i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Surowiec ten szybko się zużywa. Za pomocą narzędzia OPEC's World Energy Model (OWEM) obliczono, że zapotrzebowanie na ropę naftową w skali całego świata wzrośnie z 76 mln baryłek dziennie w 2000 roku do 90,6 mln baryłek w roku 2010 oraz 103,2 mln w roku 2020. (35,7 proc. wzrostu w trakcie dwóch dekad).
Czas na Chiny
Kraje OPEC produkują ilość ropy limitowaną wewnętrznie ustalonym systemem kwotowym. Po ostatnich zawirowaniach na światowych rynkach paliwowych związanych z ograniczeniem dostaw z niektórych części kontynentu OPEC zdecydował się na podniesienie limitu dziennej produkcji ropy naftowej z 23,5 mln do 30 mln baryłek. Jest to wartość najwyższa od 25 lat. Spośród państw zrzeszonych w OPEC prawie jedna trzecia produkcji (dokładnie 32,5 proc.) przypada na Arabię Saudyjską. W systemie kwotowym drugi w kolejności Iran wydobywa 14,7 proc., zaś trzecia Wenezuela – 11,5 proc. ropy. – W najbliższych latach powinno nastąpić przesunięcie zainteresowania z Arabii Saudyjskiej do innych krajów regionu – mówi Richard Mbewe, główny ekonomista Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.
Z danych zebranych przez amerykańską instytucję badawczą Energy Information Administration (EIA), wynika, że pod koniec 2003 roku wśród czołowych wydobywców ropy naftowej znalazło się wiele państw niezwiązanych z OPEC, takich jak Stany Zjednoczone, Rosja, Meksyk, Chiny, Norwegia, Kanada i Wielka Brytania. Rosja zaopatruje w ropę czołowe gospodarki europejskie, takie jak Niemcy (38,9 proc. eksportu ropy ogółem), Włochy (18,7 proc.) i Francję (14 proc.). Polska, w opinii Richarda Mbewe, ze względu na wysoki koszt wydobycia ropy z rejonu Morza Północnego, skazana jest na import tego surowca z terenu Rosji. Do naszego kraju ze Wschodu dociera aż 17,2 procent łącznego eksportu tego surowca do krajów OECD.
Pod koniec 2003 roku największe zapotrzebowanie na ropę zgłaszały Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia. Chiny, w których w roku 2030, w związku m.in. z prognozą rozwoju rynku motoryzacyjnego, konsumpcja ropy ma wyrównać poziom USA.
Na import ropy naftowej skazani są prawie wszyscy członkowie G-7. Gospodarki te silnie uzależniły się od dostaw z rejonu Zatoki Perskiej i Rosji. Przy obecnej niepewnej sytuacji geopolitycznej w każdym z tych rejonów zwiększa się presja na uaktywnienie nowych pól wydobywczych chociażby na terenie Afryki.
Gdzie jest ropa
Największe dostępne złoża ropy naftowej według obliczeń OPEC z roku 2003 znajdowały się na terytorium Arabii Saudyjskiej (262,7 mln baryłek – 23,1 procent ogólnych zasobów), Iranu (133,25 mln baryłek – 11,7 proc.), Iraku (115 mln baryłek – 10,1 proc.), Kuwejtu (99 mln baryłek – 8,7 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (97,8 mln baryłek – 8,6 proc.) oraz Wenezueli (77,23 mln baryłek – 6,8 proc.). Wymienionych sześć krajów posiadało więc ponad 68 proc. z ogólnodostępnych rezerw ropy naftowej. Spoza krajów OPEC największymi zasobami tego surowca dysponują Rosja (ok. 5,7 proc.), Meksyk (2,6 proc.) i Chiny (2,3 proc.).
Raj dla spekulantów
Dwa największe ośrodki w handlu ropą to nowojorski New York Mercantile Exchange – NYMEX i londyński International Petroleum Exchange – IPE. Rynek ropy, podobnie jak giełda finansowa, podatny jest na szereg wahań cenowych, których źródeł niekoniecznie należy dopatrywać się w prognozach związanych ze zmniejszonym wydobyciem tego surowca.
Ostatnie skoki cen na światowych rynkach, jak uważa wielu analityków, są spowodowane działaniami spekulacyjnymi dużych inwestorów, nie zaś prognozami dotyczącymi wydobycia ropy w najbliższym czasie. – OPEC posiada wolne moce przerobowe, których ewentualne zwiększenie zajęłoby co najmniej pół roku. Możliwe są krótkotrwałe spadki cen, ponieważ ostatnio odpadły dwa czynniki zagrożenia: niestabilna sytuacja w Wenezueli oraz problemy Jukosu – uważa Dorota Gudaś z BM Reflex.
Długotrwałe zwyżki cen ropy naftowej szkodzą globalnej gospodarce. Drożejąca ropa wpływa na obniżenie tempa wzrostu poszczególnych krajów, uzależnionych od tego surowca oraz powoduje wzrost inflacji. W skali globalnej wzrost cen ropy naftowej o 5 dolarów za baryłkę przekłada się na obniżenie światowego wzrostu gospodarczego o 0,3 procent. W przypadku Polski wzrost cen ropy na światowych rynkach może doprowadzić do obniżenia prognozowanego 6-proc. poziomu wzrostu PKB o pół punktu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Kowalczyk


OPINIA

Andrzej Szczęśniak, analityk rynku paliwowego

Obrót ropą naftową w obecnie znanej formie wykrystalizował się na początku lat osiemdziesiątych. Wcześniej obowiązywały ceny stałe długoterminowe, ustalane pomiędzy producentem a nabywcą. Model ten nie był doskonały. Kryzys naftowy z roku 1973 nastąpił na skutek braku na rynku 4 do 6 procent światowej podaży. Cena ropy naftowej wzrosła w tym czasie do dzisiejszego poziomu w realnej walucie.
W latach późniejszych pojawiła się potrzeba utworzenia giełdy towarowej, która wyceniałaby ilość dostępnego surowca oraz łączyłaby go ceną. Dzisiejszy rynek jest zdominowany przez operacje raczej symboliczne, wykorzystuje głównie narzędzia, takie jak opcje i futures. Dla narzędzi tych musiały wykrystalizować się bardzo konkretne i zestandaryzowane produkty, do których odnosi się wszystkie ceny. Są to West Texas Intermediate (dla Nymex) i Brent. Nazwa drugiego z nich odnosi się do produktu wydobywanego z pól naftowych Sullom Voe, produkujących ropę określaną jako tzw. Brent Blend.
Produkty te są bardzo zestandaryzowane, mają dokładnie określone, precyzyjne parametry i bardzo niewielki udział w rynku. Rynek wykrystalizował fizyczny benchmark, do którego odnoszą się wszystkie dostępne odmiany ropy. Do Polski dociera tzw. Ural Blend, o 1,5 – 2 dolary za baryłkę tańszy od klasycznego Brentu. Jest to ropa nieco gorsza, ponieważ posiada większą zawartość siarki i parafin.
Rozwarcie widełek cenowych na światowych giełdach ropy naftowej jest zależne od popytu i podaży na ten surowiec. W Europie handluje się na giełdzie londyńskiej (International Petroleum Exchange IPE), gdzie ceny zostają uśrednione w stosunku do dostaw przed i po danym terminie. Obrót dotyczy towarów fizycznych.
Na giełdzie rozróżniamy transakcje typu forward (over the counter), na dostawy na miesiąc (do trzech) do przodu. Łączą o­ne elementy fizyczne i finansowe. Z kolei transakcje typu futures polegają na zobowiązaniu dostawcy do dostarczenia nabywcy danego dnia określonej ilości ropy o danym standardzie. Transakcje te podlegają prawidłom rynku instrumentów finansowych.
Podstawowa niepewność nabywcy dotyczy ceny, za jaką zakupi o­n ropę. Transakcje futures (uzupełnione o tzw. hedging) redukują niepewność uczestników rynku co do poziomu przyszłych cen. Pozwalają o­ne antycypować przyszłość.
Transakcje ropą naftową są bardzo skomplikowane. Wymagają specyficznej wiedzy o rynku ropy oraz poszczególnych wydobywcach na danym obszarze geograficznym.

Notował MK


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA