REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sfinansowanie przez przedsiębiorcę wycieczki jest przychodem dla pracownika

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Organizujemy wycieczki dla pracowników i ich rodzin. Są o­ne finansowane z ZFŚS. Wycieczki są częściowo odpłatne dla pracowników i w całości dla osób obcych. Faktura, którą otrzymujemy od firmy turystycznej, jest wystawiona w sposób ryczałtowy: „ilość osób x kwota”. Moja wątpliwość dotyczy obowiązku doliczenia do dochodów każdego pracownika ryczałtowej kwoty i odprowadzenia podatku dochodowego – zgodnie ze stanowiskiem urzędu skarbowego. Czy jest to słuszne?
 Nie jestem w stanie prawidłowo przypisać kosztów wycieczki każdemu uczestnikowi, choćby z tego względu, że pokoje hotelowe nie były dla wszystkich jednakowego standardu (od 1-osobowych do 4-osobowych). Nie wszyscy uczestnicy wycieczki korzystali równo ze wszystkich atrakcji. Czy w świetle tego przypisanie hipotetycznych przychodów każdemu pracownikowi i opodatkowanie byłoby prawidłowe?
Jeżeli nie istnieje możliwość wykazania, jakiej wartości świadczenie otrzymał poszczególny pracownik, pracownicy nie zostaną obciążeni podatkiem dochodowym. Natomiast świadczenia poniesione na rzecz pracowników, których wartość można przyporządkować konkretnemu pracownikowi, stanowią dla niego przychód i podlegają opodatkowaniu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby każdy rodzaj świadczenia był rozpatrywany indywidualnie.
Temat świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników nieustannie powraca w pytaniach Czytelników kierowanych do redakcji „MONITORA księgowego”. Możliwe świadczenia są tak różnorodne, że każdorazowo mogą powstawać wątpliwości co do kwalifikowania ich lub nie do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przypomnijmy, że za przychody ze stosunku pracy uważa się nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, ale i wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty przekazane pracownikowi przez pracodawcę. Opodatkowaniu podlegają także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof). Tak więc do przychodów pracownika należy zaliczać w zasadzie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł o­n otrzymać jako pracownik.
Nie zawsze jednak jest możliwe określenie wysokości świadczeń przypadających na poszczególne osoby. Świadczenia, które z racji sposobu ich dostarczenia kierowane są do grupy osób, np. do wszystkich pracowników, i jednocześnie nie jest możliwe przyporządkowanie wartości przychodu przypadającego na każdą osobę w stosunku do otrzymanych świadczeń, nie mieszczą się w pojęciu zdefiniowanego przychodu. Nie może być przychodem takie świadczenie, które nie może być przypisane danej osobie.
Takie stanowisko niezmiennie zajmuje zarówno Ministerstwo Finansów, jak i organy podatkowe w interpretacjach publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. O ile wyrażona wyżej sama zasada jest powszechnie uznawana przez organy podatkowe, o tyle możliwości i sposób przyporządkowania świadczenia pracownikowi są przez nie różnie interpretowane. Dla przykładu:
1) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie nr PBB3-077/437/2003 z 5 lutego 2004 r. stwierdził: (…) Zatem kwota wynikająca z faktury za zakupioną przez pracodawcę wycieczkę winna być rozdzielona na biorących w niej udział uczestników. Otrzymane przez pracowników świadczenie stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
2) Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie nr PUS.I/423/36/2004 z 31 marca 2004 r. wyjaśnia: (…) Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że spółka ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowała wypoczynek dla swoich pracowników i ich rodzin. Koszt dofinansowania został ustalony w sposób ryczałtowy. W świetle obowiązujących przepisów, w zależności od okoliczności spełnienia świadczenia, o którym mowa w pytaniu, w jednej sytuacji może powodować powstanie przychodu u pracownika, a w innej nie. Przesłanką rozstrzygającą jest tu sposób, w jaki podmiot zapewniający i finansujący świadczenie (zakład pracy) adresowane do pewnej grupy osób rozliczy się z podmiotem faktycznie organizującym świadczenie (np. z ośrodkiem). W sytuacji gdy podmiot organizujący świadczenie (ośrodek, zakład gastronomiczny) wystawi zakładowi pracy rachunek, w którym koszt imprezy rozpisany zostanie na poszczególne osoby, u każdej z nich powstanie wówczas przychód. Z kolei w przypadku, w którym wystawiony zostanie rachunek określający łączną odpłatność na rzecz ogółu osób korzystających ze świadczenia, przychód nie powstanie. Zatem w każdej sytuacji, gdy nie będzie możliwe zindywidualizowanie świadczenia na poszczególnych uczestników imprezy, świadczenie to nie będzie stanowiło dla nich przychodu.

Pomijając fakt, że tak różne interpretacje są naruszeniem prawa, należy stwierdzić, iż w przypadku finansowania świadczeń należy każdorazowo indywidualnie oceniać, czy przyporządkowanie ich konkretnemu pracownikowi jest możliwe, czy też nie. W opisanym przez Państwa przypadku należy przeanalizować, czy poszczególne rodzaje kosztów ponoszone w związku z organizowaną wycieczką mogą być przyporządkowane poszczególnym pracownikom.
Oto przykładowe sposoby analizy tego problemu:
1. Koszty przejazdu
Jeżeli wycieczka była organizowana jednym autokarem, to koszt wynajęcia tego autokaru można podzielić na ilość uczestników. Jeżeli były to dwa autokary o zróżnicowanym standardzie, a tym samym różnych cenach ich wynajęcia, i jednocześnie nie wiadomo, jakim autokarem jechali poszczególni pracownicy, to przyporządkowanie świadczenia poprzez zsumowanie kosztów i podzielenie ich przez liczbę uczestników nie wydaje się prawidłowym działaniem.
2. Koszty noclegów
Jeżeli wszyscy pracownicy nocowali np. w pokojach dwuosobowych o takiej samej cenie, każdemu z pracowników można przyporządkować świadczenie w wysokości połowy ceny pokoju. Jeżeli pokoje hotelowe są o różnym standardzie, a pracownicy nie mają wpływu na to, w jakim pokoju będą spać (wybór jest przypadkowy), świadczenia nie powinny być indywidualizowane przez prosty podział łącznych kosztów ich wynajęcia.

Zagrożenia
Urząd skarbowy może domagać się w toku kontroli przedstawienia odpisu książki meldunkowej prowadzonej przez hotel ze wskazaniem, który z pracowników, w jakim pokoju spał.
3. Dodatkowe atrakcje
Jedna z dodatkowych atrakcji wycieczki to możliwość jazdy konnej. Wykupiono łącznie 8 godzin jazdy konnej. Część pracowników (nie wiadomo, jaka) skorzystała z tego świadczenia, a część poszła na wycieczkę w góry. W takiej sytuacji nie jest możliwe przyporządkowanie wartości świadczenia poszczególnym pracownikom.
Biorąc pod uwagę rozbieżności w interpretacjach organów podatkowych, jedynym bezpiecznym wyjściem w Państwa sytuacji wydaje się zwrócenie do właściwego dla Was urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację przepisów w tej konkretnej sytuacji. We wniosku powinni Państwo przedstawić szczegółowy opis sytuacji oraz swoją opinię. Mogą Państwo również powołać się na korzystne dla Was interpretacje innych urzędów skarbowych (np. przywołaną powyżej).
• art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Halina Kędziora
właściciel biura rachunkowego, doradca podatkowy
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA