REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty opracowania i utrzymania strony internetowej

REKLAMA

Czy koszty związane z informacją o przedsiębiorstwie i reklamą jego wyrobów mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Czy tego rodzaju koszty powinny być rozliczane w czasie dla celów podatkowych?

Koszty opracowania i utrzymania strony internetowej

Ryszard Orzeł

REKLAMA

Obecnie prawie każde większe przedsiębiorstwo posiada swoje strony internetowe. Mają o­ne na celu dostarczanie informacji o firmie oraz kształtowanie wizerunku pozytywnego firmy, a także reklamowanie sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Z powstaniem strony internetowej związane są pewne – często wysokie – wydatki. Największe związane są z jej opracowaniem. Jednak w okresie późniejszym konieczne jest jej odpowiednie aktualizowanie oraz utrzymywanie na serwerze o mocy odpowiedniej do wielkości firmy (a ściślej liczby przewidywanych wejść na stronę).

Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób należy rozliczać tego rodzaju wydatki i czy w całości mogą być o­ne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Na początek należy zadać sobie pytanie, czy wydatki związane z powstaniem strony internetowej podlegają amortyzacji. Mają o­ne bowiem charakter pokrewny do wartości niematerialnych i prawnych. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy podatkowe enumeratywnie wymieniają wszystkie wartości niematerialne i prawne (w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpowiadający mu art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stanowią o­ne, że amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3) prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5) licencje,

6) prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych,

7) wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Oznacza to, że wydatków na opracowanie strony internetowej nie należy zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych.

Czy wydatki na opracowanie strony internetowej w całości są kosztem?

W związku z tym pojawiają się kolejne pytania:

1) czy wydatki tego typu w całości są kosztem,

2) kiedy należy je zaliczyć do kosztów.

REKLAMA

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to, co do zasady, odpowiedź jest pozytywna. Jeśli strona www jest ogólnodostępna (co jest zasadą), to wydatki z nią związane będą mogły w całości zostać zaliczone do kosztów. W takim przypadku nie ma znaczenia czy strona pełni funkcję informacyjną czy też reklamową. W pierwszym przypadku wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów na zasadach ogólnych, w drugim jako reklama publiczna niepodlegająca limitowi.

Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku serwisów internetowych skierowanych do konkretnych odbiorców. Przykładem są prowadzone przez niektóre hurtownie systemy informatyczne dostępne dla ich kontrahentów po zalogowaniu przy użyciu indywidualnego hasła. Dzięki tym serwisom kontrahenci mogą sprawdzić ofertę, dokonać zamówienia, sprawdzić swoje zadłużenie wobec hurtowni, uzyskać informację o przysługujących bonusach. Jeżeli serwisy te mają charakter informacyjno-użytkowy, to wydatki na ich opracowanie i utrzymanie mogą być bez przeszkód zaliczone do kosztów podatkowych. Jednak na tego typu witrynach należy zdecydowanie unikać treści o charakterze reklamowym – w razie ewentualnej kontroli organy skarbowe mogą bowiem zakwalifikować tego rodzaju wydatki jako związane z reklamą niepubliczną, a więc zaliczane do kosztów jedynie do wysokości 0,25 proc. przychodu.

Wydatki na opracowanie firmowej strony internetowej nie są związane z konkretnymi przychodami – trudno jest ocenić, które przychody powstały dzięki nim. Dlatego wydaje się, że powinny być zaliczane do kosztów w momencie poniesienia.

Koszty utrzymania strony internetowej

Przedsiębiorstwa muszą także ponosić koszty technicznego utrzymania strony internetowej – bądź na własnym serwerze, bądź też na serwerze prowadzonym przez wyspecjalizowaną firmę świadczącą tego rodzaju usługi. W obu przypadkach wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów jako koszty ogólnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wydatki tego typu zaliczane są w koszty w momencie poniesienia – ponieważ nie są związane z konkretnymi przychodami, to wydaje się, że nie powinny być rozliczane w czasie, nawet gdy dotyczą różnych lat podatkowych.

Reklamowe newslettery

Popularną formą promocji wyrobów są ostatnio wiadomości wysyłane w formie wiadomości mailowych bądź nawet sms-ów. W takim przypadku może pojawić się pytanie czy jest to reklama publiczna, czy też nie. Wbrew pozorom reklama taka nie zawsze jest bowiem darmowa – aby jej zasięg był duży, konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy z operatorem sieci komórkowej bądź z firmą prowadzącą jeden z popularnych serwisów udostępniających darmowe konta adresowe. W takim przypadku wydaje się, że nie mamy do czynienia z reklamą publiczną. Skierowana jest o­na bowiem do adresatów ze ściśle określonej bazy. Oznacza to, że wydatki takie można zaliczyć do kosztów tylko w ramach limitu 0,25 proc. przychodów.

Podstawa prawna:

ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),

ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl



REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA