REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mało firm, duże bezrobocie

REKLAMA

W ocenie uwarunkowań przedsiębiorczości Polska zajmuje w większości kategorii ostatnie miejsca wśród krajów europejskich, daleko w tyle za innymi państwami UE. Optymistyczny wydźwięk ma pozytywna ocena umiejętności polskich przedsiębiorców – wynika z ogólnoświatowego badania poziomu przedsiębiorczości w poszczególnych krajach.
Począwszy od 1997 r., Babson College z Bostonu i London Business School prowadzą globalne badania przedsiębiorczości Global Entrepreneurship Monitor (GEM). Koncentrują o­ne uwagę na indywidualnej inicjatywie i oddziaływaniu aktywności ekonomicznej jednostek na poziom dobrobytu całego społeczeństwa. Monitorują też czynniki wpływające na poziom przedsiębiorczości w danym kraju – od otoczenia instytucjonalnego aż po uwarunkowania społeczne. W 2003 r. badania GEM objęły 31 krajów, w których wytwarza się 90 proc. światowego produktu brutto i gdzie żyje 2/3 populacji świata. W 2001 r. badania GEM po raz pierwszy objęły Polskę. Dane z projektu GEM są wykorzystywane w pracach komisji UE i o­nZ. W ostatnich latach analizy stały się dla wielu państw jedną z istotnych przesłanek dla modyfikowania na bieżąco polityki ekonomicznej.
Polska aktywność
Wartość TEA (total entrepreneurial activity) – poziomu przedsiębiorczości ogółem w Polsce sytuuje nasz kraj blisko średniej europejskiej. W ostatnich trzech latach aktywność Polaków wyrażająca się w podejmowaniu i rozwijaniu działalności gospodarczej była mniejsza niż w Irlandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech i Węgrzech, ale większa niż w Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji. Świadczy to jednak, zdaniem autorów raportu, nie o aktywności ekonomicznej Polaków, ale o niekorzystnej pod tym względem sytuacji w krajach europejskich. Przedsiębiorczość Europejczyków jest mniejsza niż w obu Amerykach. Znajduje się też poniżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem. Przedsiębiorczość w Polsce w wysokim stopniu wymuszona jest brakiem jakiejkolwiek alternatywy zarobkowej. Podejmowanie indywidualnej działalności gospodarczej jest reakcją na trudną socjalnie sytuację i małe szanse na rynku pracy – nie ma innego wyjścia niż spróbować działania na własną rękę. Ale, niestety, w Polsce wciąż za mało przybywa przedsiębiorstw, co ma znaczenie dla naszego rynku pracy. Przedsięwzięcia podejmowane z konieczności cechują się niskimi wskaźnikami przeżycia, niewielkim potencjałem wzrostu i nie wnoszą istotnego wkładu do krajowego PKB. W 2002 r. 49,6 proc., a 2003 r. 28,6 proc. polskich respondentów tak uzasadniało motywy swojej przedsiębiorczości. Średnio we wszystkich krajach objętych badaniem 66 proc. ankietowanych motywowało chęcią wykorzystania lepszych możliwości, tylko 27 proc. wskazało na konieczność, a około 7 proc. podało inne motywy.
Trudne uwarunkowania
Największym problemem polskich przedsiębiorców, zwłaszcza dopiero rozpoczynających działalność, jest mała dostępność kapitału. Aż 95 proc. respondentów ocenia jako niewystarczające swoje zasoby finansowe. Utrudnia to nie tylko wejście na rynek i zaistnienie na nim, ale także uniemożliwia pozyskanie nowoczesnych technologii.
Wsparcie przedsiębiorców ze strony programów publicznych (rządowych i samorządowych) w momencie zakładania firmy, budowania jej prawnych i finansowych podstaw może być, jak wskazują doświadczenia wielu krajów, istotnym czynnikiem udanego wejścia na rynek. Uzyskane w Polsce oceny publicznych programów wspierania przedsiębiorstw dowodzą, że działania te są nieskuteczne albo słabo wypromowane, a przez to dostępne tylko dla nielicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Krzysztof Polak


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA