REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania rent z zagranicy

REKLAMA

Przy wypłacaniu renty z zagranicy z reguły pośrednikiem jest bank, który dokonując wypłaty jest zobowiązany do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy czym już przy poborze zaliczek z tego tytułu bank jest również obowiązany do zastosowania się do postanowień umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, zawartej z krajem, z którego renta jest wypłacana.

Jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu jest emerytura lub renta.

Dla prawidłowego opodatkowania rent otrzymywanych z zagranicy istotne jest odróżnienie dwóch pojęć: ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Osoby fizyczne – jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Podatnik podlegający temu obowiązkowi płaci podatki w Polsce niezależnie od tego, gdzie osiągnął dochód. Natomiast osoby fizyczne – jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania – podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy), bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ta druga sytuacja określana jest jako ograniczony obowiązek podatkowy. Jedynym kryterium pozwalającym odróżnić, kiedy podatnik podlega ograniczonemu, a kiedy nieograniczonemu obowiązkowi jest miejsce zamieszkania (a nie np. obywatelstwo).

W przypadku osiągania dochodów za granicą możliwa jest więc sytuacja, kiedy nastąpi podwójne opodatkowanie tego samego dochodu – w państwie, w którym następuje wypłata renty, oraz w Polsce, gdzie podatnik otrzymujący rentę ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

REKLAMA

Z reguły pośrednikiem przy płatnościach renty z zagranicy jest bank, który dokonując wypłaty jest zobowiązany do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Już przy poborze zaliczek z tego tytułu bank jest również zobowiązany do zastosowania się do postanowień umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawartej z krajem, z którego renta jest wypłacana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnicy, którzy dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy, są obowiązani pobrać od wypłacanych świadczeń zaliczkę miesięczną w wysokości 19% przychodów. Zaliczkę pomniejsza się o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 updof. Pomniejsza się ją również o 1/12 kwoty pomniejszającej podatek, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie osiąga równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu (art. 35 ust. 4 updof).

Płatnik, który dokonuje wypłaty emerytury lub renty z zagranicy, pobiera od tych wypłat zaliczkę miesięczną w wysokości 19% przychodów, którą pomniejsza się m.in. o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia.

Obliczona w ten sposób zaliczka na podatek dochodowy ulega, zgodnie z art. 35 ust. 9 updof, pomniejszeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ.

Podatnicy osiągający dochody z renty bez pośrednictwa płatników są zobowiązani samodzielnie wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których je otrzymali, w terminie do 20. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego (art. 44 ust. 1a pkt 2 i ust. 3a updof). W terminach płatności zaliczek podatnik jest obowiązany składać urzędowi skarbowemu (właściwemum według miejsca zamieszkania podatnika) deklarację (za 2004 r. – PIT-53). Osiągnięte w ciągu roku dochody z renty należy wykazać wraz z innymi dochodami uzyskanymi w 2004 r. w zeznaniu podatkowym, które należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2005 r.

Przykład

Andrzej Nościński otrzymuje rentę z Czech. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Republiką Czech mówi, że renty, emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu wcześniejszej pracy najemnej podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, w którym odbiorca emerytury ma miejsce zamieszkania. Na tej podstawie otrzymywana przez Andrzeja Nościńskiego emerytura z Czech podlega opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 74 updof, wolne od podatku dochodowego są otrzymywane z zagranicy:

a) renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego,

b) kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin,

c) renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939–1945,

pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia.

Tomasz Król

odpowiadamy na pytania:

www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawa prawna

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691



REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA