Jak skorygować błąd numeru NIP w fakturach

Firma jest nabywcą wody dostarczanej w butlach od 2002 r. Jednak dopiero teraz zorientowaliśmy się, że dostawca przez cały rok 2003 i część 2002 r. na fakturach dostawy źle wypisuje nasz numer NIP. Czy istnieje możliwość wystawienia zbiorczej noty korygującej, czy też należy wystawić noty do każdej faktury? Czy wystawienie not korygujących powoduje, że dopiero w dniu ich wystawienia nabywamy prawo do odliczenia wykazanego w fakturach podatku w miesiącach poprzednich?
Jak skorygować błąd numeru NIP w fakturach
PROBLEM
Firma jest nabywcą wody dostarczanej w butlach od 2002 r. Jednak dopiero teraz zorientowaliśmy się, że dostawca przez cały rok 2003 i część 2002 r. na fakturach dostawy źle wypisuje nasz numer NIP. Czy istnieje możliwość wystawienia zbiorczej noty korygującej, czy też należy wystawić noty do każdej faktury? Czy wystawienie not korygujących powoduje, że dopiero w dniu ich wystawienia nabywamy prawo do odliczenia wykazanego w fakturach podatku w miesiącach poprzednich?
RADA
Ponieważ korekta dokonywana w formie noty korygującej odnosi się do poprawienia numeru NIP (jednego rodzaju błędu powielanego w wielu fakturach) w fakturach wystawianych przez tego samego dostawcę, możecie Państwo dokonać korekty jedną notą zbiorczą lub też notami korygującymi do każdej oddzielnie faktury. Fakt wystawienia noty korygującej pozostaje bez wpływu na odliczony wcześniej podatek naliczony wykazany w otrzymanych fakturach VAT. Firma zachowuje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury lub za miesiąc następny.
UZASADNIENIE
Funkcjonujące w podatku od towarów i usług noty korygujące są specyficznym rodzajem dokumentu. Ich specyfika polega głównie na tym, że są o­ne wystawiane przez nabywcę, a nie sprzedawcę towaru lub świadczącego usługę. Noty korygujące mogą być wystawiane wyłącznie w sytuacjach określonych w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Dotyczy to takich przypadków, gdy w wystawionej fakturze lub fakturze korygującej wystąpi pomyłka w jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą (np. pomyłka w adresie, pomyłka w nazwie, błąd w numerze identyfikacji podatkowej) czy też oznaczeniu towaru lub usługi, np. w symbolu PKWiU, PKOB – niemająca w zasadzie wpływu na jakąkolwiek kwotę wykazaną w fakturze. Sprostowanie błędu przez nabywcę na podstawie noty korygującej ma charakter fakultatywny, na co wskazuje użyty w przepisie rozporządzenia zwrot „nabywca (...) może wystawić notę korygującą”. Oznacza to, że wystawienie noty uzależnione jest w zasadzie od woli nabywcy i zasadniczo nie ma o­na wpływu na wykazane w fakturze lub fakturze korygującej kwoty, gdyż może odnosić się wyłącznie do innych informacji zamieszczonych przez pomyłkę. Przepisy nie uzależniają również, tak jak w przypadku faktur korygujących, prawa odliczenia podatku od obowiązku skorygowania zaistniałych pomyłek notą korygującą lub dokonania tego odliczenia dopiero po skorygowaniu w formie noty korygującej. Nie ma powiązania prawa odliczenia podatku wykazanego w dokumentach źródłowych (fakturze i fakturze korygującej) z faktem czy terminem wystawienia noty korygującej przez nabywcę.
Przepisy określają natomiast dokładnie, jakich danych na fakturze nie można korygować notą korygującą. Należą do nich pomyłki w:
• jednostce miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług;
• cenie jednostkowej towaru lub usługi, bez kwoty podatku (cenie jednostkowej netto);
• wartości towarów lub wykonanych usług, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto);
• stawce podatku;
• sumie wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
• kwocie podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych;
• wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu;
• kwocie należności ogółem, wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie.
W przypadku błędów w powyższych pozycjach faktur można je skorygować wyłącznie w formie faktury korygującej.
Z analizy przepisów należy wysnuć wniosek, że w przypadku korygowania dopuszczalnych pomyłek notami korygującymi nabywca zachowuje prawo odliczenia podatku naliczonego z posiadanych faktur lub faktur korygujących. Takie same regulacje w omawianym zakresie miały miejsce w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Poprzednie i obecne regulacje nie określają, czy dopuszczalne jest dokonanie korekty jedną notą korygującą pomyłek zawartych w kilku fakturach wystawionych przez tego samego dostawcę. Ponieważ w przedmiotowej sytuacji błąd polega na tym samym, ale dotyczy wielu faktur, możliwość dokonania sprostowania jedną notą korygującą należy uznać za uzasadnioną. Na nocie korygującej należy jednak podać numery wszystkich korygowanych faktur, daty sprzedaży wykazane w poszczególnych fakturach oraz daty wystawienia tych faktur.

• § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
• § 43 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 27, poz. 268; ost.zm. – Dz.U. z 2004 r. Nr 109, poz. 1162, uchylone z dniem 1 maja 2004 r.
• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...