REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorygować błąd numeru NIP w fakturach

REKLAMA

Firma jest nabywcą wody dostarczanej w butlach od 2002 r. Jednak dopiero teraz zorientowaliśmy się, że dostawca przez cały rok 2003 i część 2002 r. na fakturach dostawy źle wypisuje nasz numer NIP. Czy istnieje możliwość wystawienia zbiorczej noty korygującej, czy też należy wystawić noty do każdej faktury? Czy wystawienie not korygujących powoduje, że dopiero w dniu ich wystawienia nabywamy prawo do odliczenia wykazanego w fakturach podatku w miesiącach poprzednich?
Jak skorygować błąd numeru NIP w fakturach
PROBLEM
Firma jest nabywcą wody dostarczanej w butlach od 2002 r. Jednak dopiero teraz zorientowaliśmy się, że dostawca przez cały rok 2003 i część 2002 r. na fakturach dostawy źle wypisuje nasz numer NIP. Czy istnieje możliwość wystawienia zbiorczej noty korygującej, czy też należy wystawić noty do każdej faktury? Czy wystawienie not korygujących powoduje, że dopiero w dniu ich wystawienia nabywamy prawo do odliczenia wykazanego w fakturach podatku w miesiącach poprzednich?
RADA
Ponieważ korekta dokonywana w formie noty korygującej odnosi się do poprawienia numeru NIP (jednego rodzaju błędu powielanego w wielu fakturach) w fakturach wystawianych przez tego samego dostawcę, możecie Państwo dokonać korekty jedną notą zbiorczą lub też notami korygującymi do każdej oddzielnie faktury. Fakt wystawienia noty korygującej pozostaje bez wpływu na odliczony wcześniej podatek naliczony wykazany w otrzymanych fakturach VAT. Firma zachowuje prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury lub za miesiąc następny.
UZASADNIENIE
Funkcjonujące w podatku od towarów i usług noty korygujące są specyficznym rodzajem dokumentu. Ich specyfika polega głównie na tym, że są o­ne wystawiane przez nabywcę, a nie sprzedawcę towaru lub świadczącego usługę. Noty korygujące mogą być wystawiane wyłącznie w sytuacjach określonych w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Dotyczy to takich przypadków, gdy w wystawionej fakturze lub fakturze korygującej wystąpi pomyłka w jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą (np. pomyłka w adresie, pomyłka w nazwie, błąd w numerze identyfikacji podatkowej) czy też oznaczeniu towaru lub usługi, np. w symbolu PKWiU, PKOB – niemająca w zasadzie wpływu na jakąkolwiek kwotę wykazaną w fakturze. Sprostowanie błędu przez nabywcę na podstawie noty korygującej ma charakter fakultatywny, na co wskazuje użyty w przepisie rozporządzenia zwrot „nabywca (...) może wystawić notę korygującą”. Oznacza to, że wystawienie noty uzależnione jest w zasadzie od woli nabywcy i zasadniczo nie ma o­na wpływu na wykazane w fakturze lub fakturze korygującej kwoty, gdyż może odnosić się wyłącznie do innych informacji zamieszczonych przez pomyłkę. Przepisy nie uzależniają również, tak jak w przypadku faktur korygujących, prawa odliczenia podatku od obowiązku skorygowania zaistniałych pomyłek notą korygującą lub dokonania tego odliczenia dopiero po skorygowaniu w formie noty korygującej. Nie ma powiązania prawa odliczenia podatku wykazanego w dokumentach źródłowych (fakturze i fakturze korygującej) z faktem czy terminem wystawienia noty korygującej przez nabywcę.
Przepisy określają natomiast dokładnie, jakich danych na fakturze nie można korygować notą korygującą. Należą do nich pomyłki w:
• jednostce miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług;
• cenie jednostkowej towaru lub usługi, bez kwoty podatku (cenie jednostkowej netto);
• wartości towarów lub wykonanych usług, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto);
• stawce podatku;
• sumie wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
• kwocie podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych;
• wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu;
• kwocie należności ogółem, wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie.
W przypadku błędów w powyższych pozycjach faktur można je skorygować wyłącznie w formie faktury korygującej.
Z analizy przepisów należy wysnuć wniosek, że w przypadku korygowania dopuszczalnych pomyłek notami korygującymi nabywca zachowuje prawo odliczenia podatku naliczonego z posiadanych faktur lub faktur korygujących. Takie same regulacje w omawianym zakresie miały miejsce w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Poprzednie i obecne regulacje nie określają, czy dopuszczalne jest dokonanie korekty jedną notą korygującą pomyłek zawartych w kilku fakturach wystawionych przez tego samego dostawcę. Ponieważ w przedmiotowej sytuacji błąd polega na tym samym, ale dotyczy wielu faktur, możliwość dokonania sprostowania jedną notą korygującą należy uznać za uzasadnioną. Na nocie korygującej należy jednak podać numery wszystkich korygowanych faktur, daty sprzedaży wykazane w poszczególnych fakturach oraz daty wystawienia tych faktur.

• § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
• § 43 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 27, poz. 268; ost.zm. – Dz.U. z 2004 r. Nr 109, poz. 1162, uchylone z dniem 1 maja 2004 r.
• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA