Jaką opłatę ponosi reklamujący wyroby alkoholowe
REKLAMA
Jaką opłatę ponosi reklamujący wyroby alkoholowe
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi normuje całokształt zagadnień związanych z dopuszczaniem reklamy i promocji napojów alkoholowych na obszarze kraju. Ustawa określa, pod jakim wa- runkiem reklama i promocja wyrobów alkoholowych są dozwolone. Przede wszystkim na obszarze Polski są zabronione reklama i promocja napojów alkoholowych, z wyjątkiem piwa.
REKLAMA
Reklama piwa musi także spełniać wymogi określone w ustawie. Nie powinna ona być m.in. kierowana do małoletnich lub prowadzona poprzez budowanie skojarzeń, takich jak: atrakcyjność seksualna, relaks lub wypoczynek, sprawność fizyczna, nauka, praca lub powodzenie zawodowe, zdrowie albo sukces życiowy. Wystąpienie któregoś z wymienionych elementów skutkuje zakazem reklamy i promocji (art. 13 pkt 11 ustawy).
Ustawodawca nakłada na podmiot świadczący usługę reklamową napojów alkoholowych (np. agencje reklamowe, wydawnictwa prasowe) obowiązek wniesienia na wyodrębniony rachunek, utworzony w tym celu przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu, opłaty w wysokości 10% podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z tej usługi. Wpływy z opłat przeznacza się na dofinansowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów prowadzonych przez stowarzyszenia kultury fizycznej oraz inne organizacje pozarządowe, które w ramach swojej statutowej działalności realizują zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, a także organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Przykład
Agencja reklamowa świadczy na rzecz browaru usługę reklamową polegającą na umieszczeniu na należących do niej billboardach plakatów reklamujących jedną z marek piwa. Usługa ta została wyceniona na 10 000 złotych. Ponieważ usługi reklamowe opodatkowane są 22% stawką VAT, agencja wystawi na swą usługę fakturę VAT na kwotę 12 200 zł brutto.
Opłata, którą agencja reklamowa powinna wnieść od wykonanej usługi, wyniesie tu 1000 zł.
10% × 10 000 zł* = 1000 zł
* W tym przypadku kwota stanowiąca podstawę opodatkowania VAT.
Reklamujący alkohol wnoszą opłatę najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym powstał obowiązek złożenia zbiorczej deklaracji miesięcznej. Wzór deklaracji stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 17 sierpnia 2004 r. w sprawie wzoru zbiorczej deklaracji miesięcznej dotyczącej opłaty wnoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych. W deklaracji zobowiązany do wniesienia opłaty musi wpisać imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres zamieszkania lub siedziby, numer identyfikacji podatkowej oraz dane dotyczące faktur, które mają być podstawą do ustalenia wysokości opłaty.
Dane dotyczące faktur, które należy umieścić w deklaracji DRA-1, to:
• numer faktury,
• data wystawienia faktury,
• kwota stanowiąca podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Deklarację przekazuje się w terminie do 20. dnia miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym powstał obowiązek wystawienia faktury VAT, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, na wynagrodzenie lub jego część. Deklarację składa się do urzędu skarbowego, właściwego w zakresie VAT dla usługi reklamowej, a więc do urzędu skarbowego, z którym rozlicza się świadczący usługę.
ZAPAMIĘTAJ!
REKLAMA
Opłata z tytułu reklamowania wyrobów alkoholowych stanowi dla podmiotu zobowiązanego do jej wniesienia koszt uzyskania przychodów do celów podatku dochodowego. Stanowi o tym wprost art. 132 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
• art. 131–132 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231; ost.zm. Dz.U. z 2004. r. Nr 152, poz. 1597
• rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 17 sierpnia 2004 r. w sprawie wzoru zbiorczej deklaracji miesięcznej dotyczącej opłaty wnoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych – Dz.U. Nr 181, poz. 1874
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.