Jak powinien rozliczyć VAT przedstawiciel kontrahenta unijnego
REKLAMA
Jak powinien rozliczyć VAT przedstawiciel kontrahenta unijnego
Czy na fakturach handlowych kontrahenta zagranicznego przy WDT muszą być pełne dwa numery NIP UE (mój i kontrahenta), czy wystarczy je podać na fakturze wewnętrznej?
Od przekazanej od kontrahenta kwoty nie musi Pani naliczać VAT, ponieważ kontrahent podał swój numer NIP UE.
Faktura stwierdzająca tę dostawę (faktura handlowa) powinna zawierać numer podatnika dokonującego dostawy oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Natomiast faktura wewnętrzna dokumentująca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.
Jeśli nabywca usługi pośrednictwa w dostawie towarów podaje NIP, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb VAT w UE, to usługa jest opodatkowana w kraju, który wydał NIP nabywcy.
Jeśli nabywca usługi pośrednictwa w dostawie towarów podaje NIP, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb VAT w UE, to usługa jest opodatkowana w kraju, który wydał NIP nabywcy.
REKLAMA
W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów (§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).
W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenia usługa pośrednictwa – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, czyli tam jest usługa opodatkowana (§ 4 ust. 2 ww. rozporządzenia). W tym przypadku nabywca jest zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu usługi pośrednictwa. Pan, jako polski przedstawiciel, wystawia fakturę bez VAT. Nie powinien Pan wykazywać żadnej stawki VAT. Powinien Pan również zawrzeć na fakturze informację, że osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT jest nabywca. W polskiej deklaracji VAT-7 nie będzie Pan wykazywał obrotu z tego tytułu. Będzie Panu, jako podatnikowi, przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z tymi czynnościami.
W pytaniu nie określa Pan jednoznacznie, o jakie usługi pośrednictwa chodzi. Dlatego należy zwrócić uwagę na usługi pośrednictwa dotyczące usług niematerialnych. Miejsce opodatkowania usług pośrednictwa dotyczących usług niematerialnych jest bowiem uregulowane odmiennie.
W art. 27 ust. 4 pkt 11 wymienieni są agenci, pośrednicy działający w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1–10.
Usługi te są opodatkowane w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania (z art. 27 ust. 3).
Przykład
Pośrednik polski zawarł umowę z firmą zajmującą się obsługą baz danych mającą siedzibę w Anglii. Są to usługi elektroniczne świadczone dla firm. Polski pośrednik zajmuje się wyszukiwaniem kontrahentów dla tej firmy. Za świadczone usługi otrzymuje prowizję. Usługi te są opodatkowane w Anglii u nabywcy usługi pośrednictwa. Pośrednik wystawia fakturę bez kwoty podatku z adnotacją, że usługa jest opodatkowana u nabywcy.
Natomiast w odniesieniu do usług pośredników działających w imieniu i na rachunek osób trzecich związanych bezpośrednio z usługami innymi niż:
a) usługi pośrednictwa i spedycji związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów,
b) usługi pomocnicze do usług transportu,
c) usługi niematerialne wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy
– miejscem ich opodatkowania jest miejsce ich wykonania, jeśli nabywca usługi nie podał swojego numeru identyfikacyjnego innego niż kraj wykonania usługi. Jeżeli bowiem nabywca podał taki numer, to usługa jest opodatkowana w kraju, który nadał usługobiorcy numer identyfikacyjny, którym się posłużył przy nabyciu tej usługi (art. 28 ust. 6 ustawy o VAT).
Przykład
REKLAMA
Pośrednik polski zajmuje się sprzedażą usług zakwaterowania w hotelach na terytorium Niemiec dla podatnika z siedzibą w Niemczech. Od świadczonych usług pobiera prowizję. Podatnik niemiecki nie podał dla tej usługi swojego numeru NIP UE. Polski pośrednik jest obowiązany naliczyć i odprowadzić VAT od świadczonej usługi pośrednictwa w Polsce.
• § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 145, poz. 1541
• § 12 ust. 10, § 28 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
• art. 27 ust. 3 i 4, art. 28 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Elżbieta Jakubiec
Biuro Usług Audytorskich i Księgowych, specjalista ds. podatkowych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.