REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GM tnie koszty w Europie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Amerykański potentat samochodowy General Motors może zamknąć jedną z fabryk w Europie, aby zmniejszyć koszty i powrócić do rentowności po 4 latach strat w operacjach na naszym kontynencie.

Amerykański potentat samochodowy General Motors może zamknąć jedną z fabryk w Europie, aby zmniejszyć koszty i powrócić do rentowności po 4 latach strat w operacjach na naszym kontynencie.

REKLAMA

Plany GM wobec naszego kontynentu zaczynają się z wolna konkretyzować. Dyrektor wykonawczy koncernu Rick Wagoner przyznał wczoraj, że dotychczas nie zdołano zrealizować założeń finansowych w Europie, jakie firma postawiła sobie na początku roku. – Koszty są znacznie wyższe niż planowaliśmy – powiedział szef motoryzacyjnego giganta w Paryżu, gdzie w sobotę rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Samochodowy.

W okresie minionych czterech lat straty GM na naszym kontynencie wyniosły prawie 3 mld dolarów. Także ten rok nie przyniósł dawno oczekiwanego przełomu. Po pierwszych sześciu miesiącach światowy lider musiał po stronie strat wpisać 161 mln dol., w porównaniu ze stratą 68 mln dol. za I półrocze 2003 r. W sierpniu udział koncernu w europejskim rynku spadł do 9,6 proc., wobec 9,8 proc. przed rokiem. Zakończenie 2004 roku w Europie na plusie jest zatem prawie nieosiągalne.

REKLAMA

W tej sytuacji Rick Wagoner nie wykluczył zamknięcia jednej z fabryk w Europie. Możliwość taką zasygnalizował dwa dni wcześniej prezes General Motors Europe Fritz Henderson w celu „racjonalizacji (naszych działań) i rozwiązania problemu nadmiernych mocy produkcyjnych”. Jego zdaniem cięcia mogłyby dotyczyć joint venture z Fiatem, zajmującego się produkcją silników. Spółka ta zatrudnia 22 tys. osób w ośmiu krajach. Szef General Motors wskazał natomiast inny kierunek. Powiedział mianowicie, że koncern może rozpocząć produkcję samochodów Saab w USA, żeby zmniejszyć negatywne skutki spadku wartości dolara. – Najlepsza strategia biznesowa polega na tym, aby produkować tam, gdzie się sprzedaje – wyjaśniał Wagoner. Chodzi także o korzystną wymianę walutową. Saab jest obecnie wytwarzany w szwedzkiej miejscowości Trollhatten i co najmniej połowa produkcji trafia na rynek amerykański.

W Europie spada zainteresowanie nabywców na samochody Corsa i Vectra, ale amerykański koncern ma już zamówienia na 185 tys. sztuk nowego modelu Astry i zamierza w tym roku wyprodukować 230 tys. jego egzemplarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kłopoty w Europie ma także Ford Motor, numer 2 na światowym rynku motoryzacyjnym. Rywal General Motors w zeszłym tygodniu podjął decyzję o zamknięciu najstarszej w Anglii fabryki luksusowego Jaguara. Oznacza to zwolnienie ponad 1100 pracowników, którzy byli zatrudnieni przy budowie tej prestiżowej brytyjskiej marki. Ford przejął Jaguara w 1989 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo



Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA

Ostatnie dni na rozliczenie PIT-a i odliczenie ulg podatkowych. Czego nie uwzględnia Twój e-PIT? Co zrobić, gdy nie masz PIT-11?

Dzień 30 kwietnia robi na podatnikach coraz mniejsze wrażenie, zwłaszcza na tych rozliczających się na formularzu PIT-37. Teoretycznie nie muszą już pamiętać o wysłaniu dokumentu, bo na koniec miesiąca automatycznie zrobi to za nich e-Urząd Skarbowy (usługa Twój e-PIT). W praktyce jednak – jeśli naprawdę zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu 2024 roku (w tym np. o rozliczeniu ulg podatkowych), nie możemy odpuścić samodzielnej weryfikacji przygotowanego przez fiskusa rozliczenia. Co warto zrobić na krótko przed upływem terminu?

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

RPO: Sąd pominął apelację oskarżonego – rażące naruszenie prawa do obrony

Sąd odwoławczy rozpoznał jedynie apelację obrońcy, ignorując osobisty środek odwoławczy oskarżonego skazanego za przywłaszczenie – alarmuje zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wniósł on kasację do Sądu Najwyższego, wskazując na poważne naruszenie prawa do rzetelnego procesu i domagając się ponownego rozpoznania sprawy.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. Złóż ZUS DRA lub ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja.

REKLAMA

Sejm na żywo 23 kwietnia [Transmisja online]

33. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś obrady zostaną zdominowane przez informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r.

Nie chcesz mieć przerwy w wypłacie 800+? Złóż wniosek do 30 kwietnia 2025 r.

1 lutego 2025 r. ZUS rozpoczął zbieranie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Obecny okres świadczeniowy zakończy się 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko.

REKLAMA