Możemy być liderem
REKLAMA
Polska ma szansę zostać liderem w przyciąganiu inwestycji zagranicznych w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Zdebski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
W ubiegłym roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Europie Środkowej i Wschodniej wyniosły 27 mld USD. Były więc o 4 mld USD mniejsze niż w roku poprzednim – wynika z zaprezentowanego wczoraj Światowego Raportu Inwestycyjnego 2004 przygotowanego przez ekspertów Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Ubiegłoroczny spadek BIZ w naszym regionie autorzy raportu tłumaczą zakończeniem procesów prywatyzacyjnych w Czechach i na Słowacji, a wcześniej na Węgrzech. Na tym tle Polska prezentuje się dobrze. W ubiegłym roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne miały u nas wartość 4,2 mld USD i wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o 100 mln USD. Wyprzedziła nas tylko Rosja, która przyciągnęła inwestycje za 6,7 mld USD. Ponadto zanotowaliśmy wzrost inwestycji w sytuacji, gdy grupa ośmiu krajów, które w maju tego roku wstąpiły do Unii Europejskiej, odnotowała ich spadek z 23 mld USD w 2002 r. do 11 mld USD w roku ubiegłym. – Perspektywy dla naszego regionu są dobre. Wzrost gospodarczy notowany w państwach Europy Środkowej i Wschodniej powinien stać się motorem wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zwłaszcza w usługach – ocenił podczas konferencji prasowej Zbigniew Zimny, współautor raportu UNCTAD. – Informacje o inwestycjach zagranicznych zaprezentowane w raporcie są dla nas nadspodziewanie dobre. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, w których nastąpił wzrost BIZ. Polska ma olbrzymią szansę zostania liderem w regionie w przyciąganiu inwestycji zagranicznych – podkreślił Andrzej Zdebski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Rok 2003 był kolejnym rokiem spadku napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. W stosunku do roku poprzedniego zmniejszyły się one o 18 proc. i wyniosły 560 mld USD. Tymczasem w 2000 r. osiągnęły one poziom 1,4 biliona USD, w 2001 r. – 818 mld USD oraz w 2002 r. – 679 mld USD. Autorzy raportu oczekują, że w tym roku nastąpi ożywienie w BIZ, które zwracają się gwałtownie w stronę usług.
Janusz K. Kowalski
REKLAMA