Fundusze na innowacje
REKLAMA
REKLAMA
Program „Bon na innowacje” realizowany jest od 2008 r. Obecnie prowadzona jest II tura naboru wniosków, a w 2010 r. odbędzie się trzecia, ostatnia. Celem programu jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi.
O dotacje mogą ubiegać się firmy, które w ciąg 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie nie korzystały z usług żadnej jednostki badawczo-rozwojowej. Maksymalna wysokość pomocy to 15 tys. zł dla jednego przedsiębiorcy, przy czym maksymalna wielkość wsparcia może sięgnąć 100% wydatków kwalifikowanych. Beneficjent musi pokryć ewentualne koszty przekraczające kwotę pomocy.
Przedsiębiorca, który raz uzyskał dotację z programu „Bon na innowacje” nie może ubiegać się o nią po raz kolejny.
Rząd przeznaczył na realizację programu w 2009 r. ok. 7,65 mln zł. Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa. Za realizacje programu „Bon na innowacje” odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Przeznaczenie pomocy
Pomoc ze środków programu „Bon na innowacje” jest przeznaczona na projekty polegające na zakupie usług jednostki badawczo-rozwojowej, które przyczynią się do wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii innowacyjnej. Maksymalny termin zakończenia realizacji usługi i złożenie wniosku o płatność to 30 września w 2009 r.
Dostawcą usługi mogą być posiadające siedzibę na terenie Polski jednostki naukowe, prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, tzn.:
• podstawowe jednostki organizacyjne uczelni wyższych,
• placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,
• jednostki badawczo-rozwojowe,
• międzynarodowe instytuty naukowe,
• jednostki organizacyjne posiadające status jednostki badawczo-rozwojowej,
• Polska Akademia Umiejętności.
Wydatkami kwalifikowanymi są koszty zakupu usługi pomniejszone o podatek od towarów i usług.
Wykluczeni z pomocy
Wsparcie nie zostanie udzielone przedsiębiorcy, który m.in.:
• znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
• w przypadku osoby fizycznej – skazanemu prawomocnym wyrokiem za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przekupstwo, przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, przestępstwo karno-skarbowe albo inne związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych,
• w przypadku osoby prawnej – której członek zarządu firmy bądź wspólnik został skazany prawomocnym wyrokiem za wymienione wyżej przestępstwa,
• ma zaległości z tytułu należności publicznoprawnych,
• pozostaje pod zarządem komisarycznym bądź znajduje się w toku likwidacji albo postępowania upadłościowego,
• jest osobowo lub kapitałowo powiązany z jednostką naukową, której zleca usługę objętą wsparciem w ramach programu Bon na innowacje.
Pomocy nie można przeznaczyć na zakup samochodów.
Złożenie wniosku
Wnioski o dotację z programu „Bon na innowacje” przyjmuje od 18 maja 2009 r. PARP. Termin zakończenia naboru upływa 15 sierpnia 2009 r. do godz. 16.30, chyba, że wcześniej skończą się środki przeznaczone na tegoroczną pomoc.
Wnioski można składać osobiście, albo przesyłać za pośrednictwem poczty lub kuriera na adres:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Wniosek można pobrać ze strony internetowej PARP: www.parp.gov.pl.
Przedsiębiorcy, którzy otrzymają pomoc ze środków programu 'Bon na innowacje' zostaną skontrolowani przez pracowników PARP lub podmioty upoważnione przez Agencje pod kątem realizacji usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii innowacyjnej będącej przedmiotem dofinansowania. Kontrola poprawności usługi może być przeprowadzana w trakcie realizacji umowy oraz w ciągu 3 lat od jej zakończenia.
W razie nieprawidłowości, przedsiębiorca będzie musiał wrócić wsparcie.
Anna Wiśniewska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.