REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty studenckie na nowych zasadach

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki uważają, że kredyty studenckie są nieopłacalne, bo zbyt nisko oprocentowane. Studenci domagają się większej dostępności. W ciągu dwóch miesięcy Ministerstwo Nauki przedstawi projekt zmian.

Prawdopodobnie już w nowym roku akademickim 2009/2010 będą obowiązywać nowe zasady udzielania kredytów studenckich. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) pracuje nad projektem zmian, który ma być gotowy najdalej za dwa miesiące.

Formuła już anachroniczna

– Formuła z 1998 roku nie przystaje do obecnych wymagań rynku, dziś już jest anachroniczna. Dlatego naszym celem jest wypracowanie nowoczesnego instrumentu kredytowego dla studentów, aby banki zaangażowały się w tę akcję w szerszym zakresie – mówi Bartosz Loba, rzecznik MNiSW.

Dodaje, że nowe rozwiązanie ma być opłacalne i dla banków, i dla studentów.

– Z informacji przekazanych przez BGK oraz z korespondencji z bankami wynika, iż z uwagi na niskie oprocentowanie kredytów, utrzymywanie ich w portfelach banków jest nieopłacalne. Rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 27 kwietnia 2007 r. sztywno określa maksymalne oprocentowanie tych kredytów, przez co marża na tych produktach jest znikoma – tłumaczy Bartosz Loba.

Dodaje, że banki podkreślają, iż jest to produkt bardzo pracochłonny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Mówią, że wymaga ciągłego monitoringu i comiesięcznych wypłat transz kredytu. Sprawna obsługa systemu wymaga wsparcia informatycznego, na które stać jedynie banki posiadające duży portfel takich kredytów – wylicza rzecznik Ministerstwa Nauki.

Zmiany mają sprawić, że banki będą chciały udzielać takich kredytów. Na razie oficjalnie Bank Gospodarki Żywnościowej, jeden z pięciu zaledwie banków zaangażowanych w kredytowanie studentów, oficjalnie wycofał ten produkt ze swojej oferty.

Kłopot z poręczeniem

Pozostałe banki nie planują na razie rezygnować, ale liczą na zmiany. I w oczekiwaniu na nie wstrzymują się od komentowania tego tematu, tak jak bank Pekao, który bierze udział w pracach nad projektem zmian.

– Produkt jest w ofercie banku, ale nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Nie wiadomo również, jak w przyszłości będzie wyglądać spłata tych kredytów – mówi krótko Aldona Łuczak, naczelnik w Departamencie Produktów Bankowych Gospodarczego Banku Wielkopolski.

Z kolei studenci mają nadzieję, że kredyt studencki stanie się w końcu powszechnie osiągalny. Na razie tę formę pomocy trudno uzyskać, gdy nie ma się odpowiedniego poręczenia.

– Rozważamy zmiany w kwestii poręczeń, form spłaty, dostępności. Trzeba się zastanowić nad zwiększeniem zakresu poręczeń, aby kredyty był lepiej dostępne dla najbardziej potrzebujących. Chcemy też uproszczenia przyznawania kredytów i wprowadzenia w przyszłości tzw. kredytu na legitymację – mówi Bartosz Loba.

Mniej niż przed rokiem

W trwającym roku akademickim liczba złożonych wniosków spadła o ponad 5 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy ich liczba przekroczyła 16,3 tys.

Ministerstwo nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale szacuje się, że w tym roku udzielono około 12–13 tys. kredytów w porównaniu z ponad 16 tys. w roku akademickim 2007/2008.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Dyrektywa budynkowa a mieszkania na wynajem. Najemcy z prywatnych lokali sami zapłacą za konieczne remonty?

Niektóre budynki będą zwolnione z wymagań dyrektywy budynkowej (EPBD). Czy takie zwolnienie będzie dotyczyło lokali na wynajem?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Jest niespodzianka dla emerytów. ZUS ma nowy termin wypłaty trzynastek

W tym roku trzynasta emerytura ponownie trafia do milionów seniorów i rencistów, ale tym razem z ważną zmianą – ze względu na Wielkanoc w ZUS przesunięto jeden z terminów wypłaty. Sprawdź, kto dostanie „trzynastkę”, ile wyniesie dodatkowe świadczenie i dlaczego niektórzy mogą otrzymać je wcześniej niż zwykle.

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?

Wszystkie osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych, mają także prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej, którą mogą uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Do stomatologa nie potrzeba skierowania.

Marek Jakubiak – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Marek Jakubiak – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

REKLAMA

Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Dostałeś podwyżkę 7-8% w 2025 roku? Powinieneś, bo codzienne zakupy tyle zdrożały przez rok. Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Wielkanocą

Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Świętami. Na początku kwietnia w sklepach było już prawie 7 proc. drożej niż rok temu. Wzrost cen w marcu wyniósł dokładnie 6,7% rdr. Najbardziej podrożały tłuszcze, owoce oraz napoje bezalkoholowe. Tak wynika z cyklicznie publikowanego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci spodziewają się, że tuż przed Wielkanocą będzie w sklepach dużo drożej niż przed zeszłoroczną. Wstępne szacunki z początku kwietnia pokazują, że ceny w sklepach poszły w górę o 6,8% rdr, a typowo świąteczne artykuły zdrożały o 8,1% rdr. W poprzednim roku przed Wielkanocą koszty codziennych zakupów wzrosły średnio rdr. o 2,1%, a produktów związanych ze świętami – o 3,2 rdr. W tym roku 41,9% Polaków zamierza ograniczyć wydatki na wielkanocne art. spożywcze w porównaniu do zeszłego roku. W identycznym, ubiegłorocznym badaniu 47,5% rodaków tak deklarowało.

REKLAMA