REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zyski ze sprzedaży mieszkań są wysokie

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy prezesi firm deweloperskich przyznają, że nawet w czasie kryzysu można sprzedawać mieszkania z bardzo dużym zyskiem. Dotyczy to jednak inwestycji o wyjątkowej lokalizacji.

Dom Development w I kwartale tego roku zarobił 41,6 mln zł przy przychodach 190,6 mln zł. Daje to marżę na poziomie 37 proc.

Historyczna marża

– To jest marża historyczna na mieszkaniach, które sprzedawano i budowano w 2006 i 2007 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że teraz marże są już niższe, bo skończyły się działki budowlane kupowane bardzo tanio – mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Dlatego deweloper stara się ograniczyć koszty, nie rozpoczyna nowych inwestycji i zwolnił 30 proc. pracowników. Dodatkowo od marca płace reszty załogi zostały obniżone o 10 proc.

Przedstawiciele większości firm deweloperskich są zaskoczeni wysoką marżą, jaką w czasie kryzysu może pochwalić się Dom Development.

REKLAMA

– Nie mamy takich marż i nie mieliśmy ich także przed kryzysem. Jeśli na Śląsku metr kwadratowy mieszkania kosztuje ok. 4 tysięcy złotych, to biorąc pod uwagę koszty budowy, nie ma miejsca na takie marże – mówi Monika Śleziońska z MK Inwestycje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Nigdy nie mieliśmy większej marży niż 20 proc., a obecnie kombinujemy w Gdańsku, jak skończyć inwestycje przy marży w wysokości 8–9 proc. – dodaje Jacek Kaliszuk, dyrektor ds. realizacyjnych Polnordu.

– Marże deweloperskie spadają. Przy realizowanych teraz inwestycjach wynoszą one od 10 do 15 proc., a przy inwestycjach zakończonych, gdy mieszkania stoją i czekają, marża wynosi do 5-10 proc. – mówi Robert Micał, prezes Unidevelopment.

Drogo w niektórych miejscach

Niektórzy prezesi firm deweloperskich przyznają jednak, że nawet w czasie kryzysu można sprzedawać mieszkania z bardzo dużym zyskiem. Dotyczy to jednak tylko mniejszych inwestycji, o wyjątkowej lokalizacji.

REKLAMA

– Na Saskiej Kępie w Warszawie nadal można uzyskać marże sięgające 30 proc. Dla naszego dużego projektu Tryton Park marża miała wynosić 27,6 proc., ale wiadomo już, że będzie ona niższa – mówi Tomasz Zganiacz, prezes Triton Development.

Marże deweloperskie zjadają bowiem koszty finansowe. Wiele mieszkań czeka na nabywców, a deweloper musi spłacać kredyty. Z drugiej strony jednak tempo obniżki marż deweloperskich hamuje spadek ceny materiałów budowlanych i robocizny. To pozwala utrzymać rentowność inwestycji mieszkaniowych.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA