REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Menedżer nie zawsze odpowiedzialny

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do towarzystw wpływają zgłoszenia menedżerów obawiających się pozwów za straty na opcjach. W praktyce większość z nich będzie w stanie uwolnić się od odpowiedzialności.

Mamy już pierwsze informacje o możliwych roszczeniach z polis D&O w związku z opcjami - przyznaje Paweł Krak z Allianz.

Podkreśla jednak, że od poinformowania przez menedżera o możliwym roszczeniu do jego złożenia przez poszkodowanych, a tym bardziej ewentualnej wypłaty odszkodowania, droga jeszcze daleka. Do tej pory to jeden z niewielu takich sygnałów.

- Do nas nie trafiły ani żadne zgłoszenia możliwych roszczeń, ani informacje o samych roszczeniach - mówi Magdalena Sonnenberg z ACE.

Przypuszcza, że wynika to z faktu, że jej firma nie ma w swoim portfelu spółek giełdowych, w których taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny.

- Nie widzimy na razie większej liczby roszczeń z polis D&O, które byłyby skutkiem kryzysu, a w szczególności problemów firm z opcjami - mówi Robert Woźniak z AIG Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że być może jest to efekt tego, że ewentualne szkody dopiero są szacowane i na przygotowanie pozwu trzeba kilku miesięcy.

Roszczenia już blisko

- W czerwcu będą odbywały się walne zgromadzenia, na których część zarządów nie uzyska skwitowania. Na tej podstawie w lipcu mogą już pojawić się pierwsze pozwy - mówi Robert Mikulski, partner zarządzający w kancelarii Stopczyk i Mikulski.

Dodaje, że teraz jest najwyższy czas na przygotowanie linii obrony.

- Dopóki jest się w firmie, łatwiej gromadzić dokumenty poświadczające brak winy takiego menedżera. Później może być z tym problem - dodaje Robert Mikulski.

Menedżerowie, którzy mają polisę D&O, mogą w takiej sytuacji spróbować wykorzystać jej pierwszy moduł: ochronę prawną.

- Menedżer, który znajduje się w sytuacji mogącej skutkować roszczeniem z tytułu strat na opcjach, powinien się do nas zgłosić - mówi Magdalena Sonnenberg z firmy ACE.

Na podstawie dostarczonej dokumentacji ubezpieczyciel ocenia, jak realne jest ryzyko takiego roszczenia i dopiero gdy ono istnieje, uruchamia procedury mające na celu przygotowanie linii obrony.

Trudno udowodnić winę

REKLAMA

Jeśli pojawi się już konkretne roszczenie (a nie tylko sama obawa), menedżer ma zwykle około 14 dni na jego zgłoszenie do ubezpieczyciela, choć wciąż w niektórych warunkach obowiązujących umów można znaleźć zapisy mówiące o niezwłocznym przekazaniu informacji.

Wczesna reakcja na możliwość roszczenia i szybka po jego pojawieniu się jest w interesie zarówno ubezpieczyciela, jak i jego klienta m.in. ze względu na łatwiejsze gromadzenie dowodów na niewinność tego ostatniego, co zmniejsza prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania z drugiego modułu polisy D&O. A to o tyle istotne, że przepisy przerzucają ciężar dowodu na menedżera. Kodeks handlowy stanowi bowiem, że członek zarządu odpowiada przed spółką, chyba że nie ponosi on winy.

 - Trudno uznać winę za straty kogoś, tylko dlatego że wydarzyła się rzecz nieprzewidywalna, czyli kryzys finansowy, który spowodował takie osłabienie złotego - mówi Robert Woźniak.

W zgodnej opinii pytanych przez GP ekspertów spokojnie mogą spać menedżerowie, którzy wykorzystywali opcje jako mechanizm zabezpieczenia się przed wahaniami kursów, w przypadku gdy firma zajmowała się eksportem. Dodatkowo jeśli tylko menedżer zawierał takie umowy przy doradztwie prawników czy dyrektora finansowego i są na to pisemne dowody, to menedżer nie powinien mieć problemu z udowodnieniem dochowania należytej staranności.

Spekulanci będą płacić

- Większy problem mają ci, którzy działali tylko na rynku polskim, a opcje wykorzystywali tylko jako wehikuł służący do spekulacji. Oni mogą spotkać się z roszczeniami - mówi Robert Mikulski.

Na szczęście dla menedżerów nawet w takim wypadku trudno byłoby się uwolnić ubezpieczycielom, którzy wystawili im polisy D&O, od odpowiedzialności odszkodowawczej.

- W praktyce jest to możliwe tylko w przypadku umyślnego przekroczenia uprawnień, np. w sytuacji gdy rada nadzorcza wyraźnie zakazała zawierania takich kontraktów, a mimo to menedżer podpisywał takie umowy - mówi Robert Woźniak.

Przesłanki uniknięcia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela muszą mieć solidne podstawy.

- W takich wypadkach wiele zależy od rozstrzygnięcia sądu, który musi orzec winę umyślną, co w praktyce jest bardzo trudne - mówi Paweł Krak.

Przypomina, że w przypadku orzeczenia uchybienia w ramach winy umyślnej ubezpieczyciel nie tylko nie pokryje roszczeń i menedżer będzie musiał to zrobić sam, ale też będzie żądał zwrotu kosztów wydanych na obronę takiego menedżera.

- Ubezpieczyciel może też wyłączyć swoją odpowiedzialność na podstawie zapisów ogólnych warunków mówiących np. o zakazie samodzielnego uznawania roszczenia, działań mających na celu uzyskanie korzyści majątkowych czy niedopełnieniu obowiązków informacyjnych dotyczących terminu zgłoszenia roszczenia - przypomina Paweł Krak.

Ważne!

Większość polis D&O nie da ochrony tylko w wypadku stwierdzenia przez sąd winy umyślnej

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA