Duże banki kończą walkę na depozyty

inforCMS
PKO BP nie zamierza się już ścigać z konkurencją oprocentowaniem depozytów. Jednak wojna depozytowa się nie kończy. Rynek podgrzewają mniejsi gracze, którzy kuszą wciąż atrakcyjnymi stawkami.

W tabelach najatrakcyjniejszych lokat (pod względem wysokości oprocentowania) trudno szukać ofert największych banków detalicznych: PKO BP, Pekao, Banku Zachodniego WBK czy ING Banku Śląskiego.

- Te banki mają stabilne, zdywersyfikowane przychody i nie muszą zabijać się o klientów. Mają też dużą grupę klientów mocno związanych z bankiem. Nawet, jeżeli konkurencja zaoferuje nieco atrakcyjniejszą ofertę, niewielki odsetek klientów PKO BP czy Pekao decyduje się na przenosiny - uważa Paweł Cymcyk, analityk firmy A-Z Finanse.

Rzeczywiście, gdy na rynku wciąż można znaleźć trzymiesięczne lokaty oprocentowane w skali roki na poziomie 8 proc., to wśród największych graczy na rynku oferta sięga 5-5,5 proc.

Niższe stawki depozytowe

Od początku roku Rada Polityki Pieniężnej obcięła stopy procentowe o 1,25 pkt proc., co natychmiast przełożyło się na niższe stawki depozytowe oferowane przez banki komercyjne. A zdaniem analityków w najbliższych miesiącach stopy NBP mogą jeszcze spaść o 05-0,75 pkt proc.

- A wtedy lokaty oprocentowane na poziomie 5 proc. będą rarytasem - mówi Paweł Majtkowski, analityk Finamo.

To, że duże banki nie biorą udziału w wyścigu na oprocentowanie, nie oznacza, że go nie ma.

- Wojna depozytowa trwa. Oprocentowanie oferowanych lokat wciąż przewyższa stopy procentowe. Tylko, że obecnie w wyścigu biorą udział głównie mniejsze banki, które wcześniej agresywnie rozpychały się na rynku kredytowym. Kredytowały hipoteki dużo i tanio. I wobec obecnych problemów ze znalezieniem finansowania na rynku międzybankowym muszą one szukać droższego pieniądza bezpośrednio u klientów - dodaje Paweł Cymcyk.

Choć obecnie rynkowa stopa, trzymiesięczny WIBOR, spadła do poziomu poniżej 4,2 proc., to jednak wciąż na rynku międzybankowym zawieranych jest niewiele transakcji. Dlatego ci, którzy poszukują finansowania, wciąż relatywnie wysoko płacą za depozyty. Obecnie najwięcej za depozyty oferują Getin Bank i Polbank, czyli banki, które jeszcze do jesieni 2008 r. były jednymi z najaktywniejszych graczy na rynku kredytów hipotecznych.

Liczy się duża sieć placówek

A co na to PKO BP, na którego rachunkach i lokatach sami tylko indywidualni mieli na koniec roku ulokowane prawie 66 mld zł? Jeszcze do niedawna, gdy PKO BP wchodził z nową ofertą depozytową, niemal zmiatał konkurentów z rynku. Tak było w przypadku ostatniej półtorarocznej lokaty progresywnej, dzięki której bank pozyskał 11 mld zł, a wcześniej z Max Lokatą (6,8 mld zł).

- Nigdy nie zamierzaliśmy uczestniczyć w walce depozytowej i oferować najdroższych produktów. Nie zauważyliśmy też, by nasi klienci wybierali ofertę konkurencji. Jeszcze przed wygaśnięciem Max Lokaty (okres odsetkowy skończył się 17 marca - przyp. red.), klienci złożyli dyspozycje przekonwertowania 2,8 mld zł na inne produkty depozytowe PKO BP - mówi Izabela Świderek-Kowalczyk, rzecznik banku.

W ofercie banku najwyżej oprocentowanym depozytem jest trzymiesięczna lokata oprocentowana w skali roku na 5,5 proc. (dodatkowe 0,25 proc. mogli otrzymać klienci, którym skończyła się właśnie Max Lokata). I atrakcyjniejszej oferty w PKO BP na razie nie będzie.

- Bank nie musi tego robić. PKO BP wygrywa przede wszystkim tym, że dysponuje dużą siecią placówek. Korzysta też na wizerunku państwowego banku, który dużej części klientów kojarzy się z solidnością i bezpieczeństwem zdeponowanych tam pieniędzy - zauważa Paweł Cymcyk z A-Z Finanse.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...