REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jest dziedziczony wkład bankowy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do spadku po posiadaczu rachunku w banku nie wchodzi kwota wypłacona osobie pokrywającej koszty pogrzebu, która przedstawiła rachunki na poniesione wydatki. Kto i ile może dziedziczyć z wkładu?

Pieniądze zgromadzone w banku przez posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej są dziedziczone przez jego spadkobierców. Jednak do spadku po posiadaczu rachunku nie wchodzi kwota wypłacona zgodnie z jego dyspozycją wkładem na wypadek śmierci oraz wydatkowana na pokrycie pogrzebu przez osobę, która przedstawiła rachunki na potwierdzenie poniesionych kosztów. W razie wypłaty osobom uprawnionym pieniędzy z obu tych tytułów masa spadkowa przypadająca spadkobiercom ustawowym lub testamentowym spadkodawcy zostaje pomniejszona o te kwoty.

Dyspozycja wkładem

Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może na piśmie dokonać dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Na podstawie tej dyspozycji bank po jego śmierci wypłaci z rachunku określoną kwotę osobom, które wskazał posiadacz rachunku. Mogą to być następujące osoby: małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo.

PRZYKŁAD: UPRAWNIENI Z DYSPOZYCJI

REKLAMA

Posiadacz rachunku bankowego chce na piśmie polecić bankowi, aby po jego śmierci określona kwota została wypłacona sąsiadce w ramach dyspozycji na wypadek śmierci. Takiego rozporządzenia nie będzie mógł zrobić, bo w ramach dyspozycji można wskazać jedynie: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo. Natomiast na rzecz sąsiadki, która jest osobą obcą, posiadacz rachunku może jedynie zrobić darowiznę, powołać ją do dziedziczenia w testamencie, bądź zrobić zapis.

Dyspozycja może zostać zrobiona na rzecz jednej lub kilku osób, ale jedynie wyszczególnionych w art. 56 prawa bankowego. Posiadacz rachunku powinien wówczas określić kwotę, jaka ma przypaść każdej z nich. Może w dyspozycji wskazać konkretną sumę, albo w procentach lub częściach ułamkowych określić część limitu ustawowego. Wskazanie części limitu zamiast podania konkretnej kwoty jest bardziej korzystne, bo limity mogą być różne w chwili wydawania dyspozycji i w chwili śmierci posiadacza rachunku. Dyspozycję można na piśmie w każdym czasie odwołać lub zmienić. Ustne odwołanie nie będzie skuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast dyspozycji na wypadek śmierci nie może wydać współposiadacz rachunku wspólnego. Dyspozycja jest formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci i dlatego nie może zostać uczyniona z rachunku wspólnego na podobnych zasadach jak niedopuszczalne jest sporządzanie testamentów wspólnych.

Wypłata zadysponowanej kwoty

Jednak bez względu na liczbę osób uprawnionych do otrzymania pieniędzy kwota wypłaty nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

PRZYKŁAD: SUMA DYSPOZYCJI PRZEKRACZA LIMIT

REKLAMA

Posiadacz rachunku oszczędnościowego polecił na piśmie bankowi, aby po jego śmierci dokonał wypłaty z rachunku jego córce Dorocie. Po kilku miesiącach zrobił jeszcze dwie dyspozycje na wypadek śmierci na rzecz syna Jana oraz żony Franciszki. Po śmierci posiadacza rachunku okazało się, że łączna kwota uczynionych przez niego dyspozycji na wypadek śmierci przekracza dopuszczalny limit, czyli dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. W tej sytuacji przy wypłacie kwot z rachunku oszczędnościowego pierwszeństwo mają dyspozycje uczynione na rzecz syna Jana i żony Franciszki przed dyspozycją na rzecz córki Doroty, ponieważ zostały wydane później.

Zdarza się, że posiadacz rachunku wydaje więcej niż jedną dyspozycję na wypadek śmierci, a łączna suma kwot tam określonych przekracza limit dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszanego przez prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Wtedy pieniądze nie mogą zostać wypłacone wszystkim upoważnionym z dyspozycji i dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.

Gdyby, mimo przekroczenia limitu, bank wypłacił pieniądze, to wówczas beneficjent ma obowiązek zwrócić otrzymaną kwotę spadkobiercom.

Nie wchodzi do spadku

Kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Oznacza to, że nie jest zaliczana na poczet schedy spadkowej, nie może być też traktowana jako darowizna i dlatego nie jest zaliczana na poczet zachowku. Nie jest uwzględniana również przy dokonywaniu działu spadku ani brana pod uwagę przy ustalaniu wartości czynnej spadku na potrzeby określenia zakresu odpowiedzialności za długi spadku.

Oznacza to w praktyce, że osoba, której zostały wypłacone pieniądze z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci, a będąc spadkobiercą ustawowym miałaby prawo do zachowku, bo została pominięta w testamencie, może o taki zachowek wystąpić.

Prawo do zachowku mają zstępni (czyli: dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy zostaliby do spadku powołani z ustawy, natomiast nie dziedziczą, bo spadkodawca zrobił testament i ich w nim pominął, ale nie wydziedziczył ich i nie pozbawił prawa do zachowku. O zachowek lub uzupełnienie zachowku mogą wystąpić wówczas, gdy nie otrzymali go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub zapisu. Artykuł 991 k.c. nie wyszczególnia tutaj dyspozycji na wypadek śmierci uczynionej w banku przez spadkodawcę będącego posiadaczem rachunku oszczędnościowego.

Dyspozycje w kilku bankach

Ta sama osoba może mieć kilka rachunków oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych lub rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej w kilku bankach. W każdym z tych banków może uczynić dyspozycję na wypadek śmierci. Po jej śmierci banki powinny samodzielnie wypłacić w ramach limitu ustawowego zadysponowaną kwotę beneficjentowi albo beneficjentom dyspozycji.

PRZYKŁAD: DYSPOZYCJE W KILKU BANKACH

Ta sama osoba miała w kilku bankach rachunki: w banku A rachunek oszczędnościowy, w banku B rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a w banku C rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. W każdym banku i różnym czasie zrobił dyspozycję na wypadek śmierci, ale w sumie przekroczył dopuszczalny limit. W razie wypłacenia przez te banki kwot zgodnie z dyspozycją spadkobiercy posiadacza mogą wystąpić z roszczeniem o zwrot określonej kwoty do osób, którym wypłacono je nienależnie, czyli tym co do których dyspozycja została wydana wcześniej.

Gdy łączna wysokość wypłat przekroczy dopuszczalny limit, to osoby, które otrzymały świadczenie nienależne, powinny je zwrócić spadkobiercom posiadacza rachunku.

Przy ustalaniu, który beneficjent dyspozycji otrzymał nienależną wypłatę, bierze się pod uwagę zasadę, że dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej. Bierze się pod uwagę czas dokonania dyspozycji we wszystkich bankach łącznie.

Koszty pogrzebu

Z rachunku bank powinien wypłacić kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów.

Bank wypłaca kwotę w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Prawo do wypłaty tej kwoty przysługuje osobie, która poniosła wydatki bez względu na to, czy jest spadkobiercą ustawowym lub testamentowym zmarłego posiadacza rachunku. Do zwrotu kosztów pogrzebu z kwoty zgromadzonej na rachunku ma prawo nawet osoba obca. Natomiast ta kwota nie może zostać wpłacona z rachunku wspólnego posiadacza np. z małżonkiem.

PRZYKŁAD: ROSZCZENIE O ZWROT KOSZTÓW POGRZEBU

Pan A. pokrył koszty pogrzebu swojego sąsiada i sfinansował również postawienie nagrobka. Ma rachunki na wszystkie wydatki. Wypłacając z rachunku oszczędnościowego sąsiada pana A. pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu, bank powinien również zwrócić koszty postawienia nagrobka. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie zajął stanowisko, że koszty pogrzebu obejmują również koszty postawienia nagrobka - orzeczenie z 13 listopada 1969 r. w sprawie sygn. akt. II CR 326/69 opublikowanym w OSPiKA nr 7-8 z 1971 r., poz. 140.

Wypłacona przez bank kwota wydatkowana na koszty pogrzebu nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Aby otrzymać zwrot kwoty, wystarczy, że osoba, która poniosła wydatki, zwróci się do banku o wypłatę okazując rachunki potwierdzające poniesione koszty. Bank nie może się wówczas powołać na tajemnicę bankową i odmówić informacji o tym, czy prowadzi rachunek oszczędnościowy, oszczędnościowo-rozliczeniowy lub terminową lokatę oszczędnościową dla osoby zmarłej.

Może się zdarzyć, że poniesione i udokumentowane rachunkami koszty pogrzebu są wyższe niż zgromadzona kwota na rachunkach oszczędnościowych w danym banku. Wtedy bank wypłaca jedynie sumę, która jest tam zgromadzona, w ramach tzw. salda dodatniego rachunku. Tak postępuje nawet wówczas, gdy posiadacz przed śmiercią miał zawartą umowę z bankiem, która dawała mu prawo do spowodowania debetu.

Osoba, która poniosła koszty pogrzebu, powinna wystąpić o zwrot reszty należności do innego banku, który prowadzi rachunek oszczędnościowy dla zmarłego, albo do jego spadkobierców.

Natomiast bank, który pokrył tylko część wydatków na koszty pogrzebu, powinien zwrócić rachunki i zrobić adnotację o częściowym pokryciu kosztów.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 55 i 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA