REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy bank nie chce przyznać kredytu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dopiero po zawarciu z bankiem umowy o kredyt hipoteczny konsument może liczyć na wypłatę pieniędzy. W razie odmowy przyznania kredytu nie przysługują mu roszczenia, ale może dochodzić praw w sądzie.

Kredyt hipoteczny przyznawany jest na wiele lat, kredytobiorca otrzymuje wysokie sumy i dlatego wnioski o udzielenie go banki rozpatrują indywidualnie. Zanim dojdzie do zawarcia umowy, bank i konsument prowadzą często długie negocjacje. Przyszły kredytobiorca zostaje zobowiązany do dostarczenia dokumentacji potwierdzających jego zdolność kredytową, a bank sprawdza w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Biurze Informacji Gospodarczej jego rzetelność oraz m.in. czy zaciągnięte wcześniej kredyty oraz rachunki spłaca terminowo.

Przy ocenie sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy bank bierze pod uwagę jego bieżące zadłużenie oraz historię kredytową. W ten sposób ocenia, czy przyszły kredytobiorca nie jest klientem wysokiego lub podwyższonego ryzyka.

Zdolność kredytowa

REKLAMA

Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Chodzi o ustalenie, czy konsument ma zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Aby dokonać takich ustaleń, bank może zażądać od kredytobiorcy złożenia dokumentów niezbędnych do dokonania oceny tej zdolności.

Jeżeli bank uzna, że przyszły kredytobiorca nie ma takiej zdolności, to wówczas ma prawo odmówić udzielenia kredytu, czyli zawarcia umowy kredytowej. Bank ma pełną swobodę decyzji przy ustalaniu zdolności kredytowej, co w praktyce oznacza, że w razie odmowy zawarcia umowy kredytobiorcy nie przysługują żadne środki prawne wówczas, gdyby chciał zakwestionować ustalenia banku.

Gdyby jednak udzielił kredytu w sytuacji, kiedy kredytobiorca tej zdolności nie posiadał, to osoby trzecie, które poręczyły kredyt, nie mogą do banku z tego tytułu występować z roszczeniami. Ale nawet wówczas, gdy bank uzna, że potencjalny kredytobiorca ma zdolność kredytową, może odmówić przyznania mu kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obniżenie kwoty kredytu

REKLAMA

Bank może obniżyć kwotę przyznanego kredytu albo wypowiedzieć umowę wówczas, gdy kredytobiorca nie dotrzymał warunków udzielenia kredytu albo utracił zdolność kredytową już po zawarciu umowy. Skutki takiej decyzji banku zależą od tego, czy zanim doszło do wypowiedzenia, kredytobiorca wykorzystał już cały kredyt. Gdy wykorzystał, to bank może domagać się zwrotu z upływem terminu wypowiedzenia. Natomiast w drugim przypadku wygasa roszczenie kredytobiorcy o wypłatę niepodjętej jeszcze kwoty.

Decyzja banku o obniżeniu kwoty przyznanego kredytu stanowić będzie jednostronną zmianę treści pierwotnej umowy i może dotyczyć wyłącznie kwoty kredytu jeszcze niewykorzystanego. W ten sposób zostanie zmniejszone roszczenie kredytobiorcy o wypłatę kredytu.

Bank sam ustala, czy kredytobiorca, z którym już zawarł umowę, utracił zdolność kredytową. Dokonanie takich ustaleń nie jest uzależnione np. od ogłoszenia upadłości kredytobiorcy albo od wszczęcia przeciwko niemu egzekucji.

PRZYKŁAD: PO UPŁYWIE TERMINU WYPOWIEDZENIA KREDYTU

Bank wypowiedział kredytobiorcy umowę kredytu, bo uznał, że utracił on zdolność kredytową już w trakcie spłacania go. Po upływie okresu wypowiedzenia kredytobiorca musi niezwłocznie zwrócić wykorzystany kredyt razem z odsetkami, które należą się bankowi za okres korzystania z kredytu, pod warunkiem że umowa nie stanowi inaczej. Gdy tego nie zrobi po upływie okresu wypowiedzenia, to wówczas bankowi przysługiwać będzie roszczenie o zwrot części lub całości kwoty wykorzystanego kredytu.

Konsument broni się w sądzie

Wprawdzie bank ma prawo zmienić umowę kredytu, obniżyć przyznaną wcześniej kwotę, a nawet wypowiedzieć umowę, to jednak realizację przez niego tych uprawnień konsument może poddać kontroli sądu. W sądzie może podnieść, że bank nadużywa prawa i powołać się na art. 5 kodeksu cywilnego (o zasadach współżycia społecznego) albo zakwestionować poczynione przez bank ustalenia co do tego, że na przykład kredytobiorca nie dotrzymał warunków udzielenia kredytu.

Broniąc się przed wypowiedzeniem kredytu, kredytobiorca może wnieść w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego do sądu powództwo o ustalenie stosunku prawnego i domagać się w nim stwierdzenia przez sąd, że oświadczenia banku są bezskuteczne. Kredytobiorca może wystąpić z takim pozwem, ponieważ ma w tym interes prawny i uważa, że jego prawo zostało już naruszone.

PRZYKŁAD: BEZSKUTECZNE USTALENIA BANKU

Kredytobiorca wniósł do sądu pozew o ustalenie, że ustalenia banku o tym, że nie dotrzymał warunków udzielenia kredytu oraz co do jego niewypłacalności, są bezskuteczne. W pozwie musi dokładnie określić stosunek prawny, wskazać swoje żądanie oraz przytoczyć okoliczności faktyczne, które je uzasadniają. Stroną pozwaną w procesie o ustalenie będzie bank, który chce zmienić umowę kredytową lub obniżyć przyznaną wcześniej kwotę. W pozwie należy też podać wartość przedmiotu sporu.

Gdy nie dojdzie do umowy

Może się zdarzyć, że mimo prowadzonych długotrwałych negocjacji z bankiem nie dojdzie do zawarcia umowy kredytu. Wtedy potencjalnemu kredytobiorcy nie przysługują roszczenia do banku o zwrot wydatków, poniesionych podczas negocjacji np. na zebranie wymaganej dokumentacji w celu potwierdzenia zdolności kredytowej.

Przystąpienie przez bank do rozmów w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego nie jest równoznaczne z udzieleniem wiążącego przyrzeczenia przez bank, że go przyzna, a nawet nie zobowiązuje banku do zawarcia umowy kredytowej. Dlatego wszelkie wydatki związane z zebraniem wymaganej dokumentacji potencjalny kredytobiorca ponosi na swoje ryzyko.

Zdarza się też, że kredytobiorca przystępuje do aktu notarialnego, zanim zawrze umowę, a notariusz w akcie wpisuje datę, w której zostaną przekazane pieniądze przez bank. Do przeniesienia własności nieruchomości dojdzie wówczas dopiero po przekazaniu dotychczasowemu właścicielowi pieniędzy z kredytu udzielonego przez bank. Gdyby jednak nie doszło do zawarcia umowy kredytu, ponieważ bank jednak negatywnie ocenił zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, to wówczas z powodu niewpłacenia wymaganej kwoty w terminie nie dojdzie do skutku również umowa przeniesienia własności nieruchomości.

Nie będzie podstaw do żądania od notariusza, aby zwrócił pobrane opłaty związane ze sporządzeniem aktu. Natomiast skoro bank wycofał się z udzielenia kredytu jeszcze przed zawarciem umowy, to potencjalny kredytobiorca nie może wystąpić przeciwko niemu z roszczeniem o odszkodowanie.

Z takim roszczeniem mógłby wystąpić wówczas, gdyby bank wycofał się z podpisanej już umowy i w sposób przekonujący nie uzasadnił tego zmianą zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pozew o ustalenie bezskuteczności oświadczenia banku

SŁOWNIK

• umowa kredytu bankowego - zawarta na piśmie między bankiem a kredytobiorcą na czas oznaczony. Bank zobowiązuje się oddać kredytobiorcy do dyspozycji na czas w niej oznaczony pewną kwotę z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie i do zwrotu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty

• zdolność kredytowa - zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie

• wypowiedzenie umowy kredytu - oświadczenie woli banku, które uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do kredytobiorcy w taki sposób, że mógł się on zapoznać z jego treścią

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 69-79c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA