REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie zapłacisz przez komórkę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Szczepaniuk
Maciej Szczepaniuk

REKLAMA

REKLAMA

Płacenie komórką staje się coraz popularniejsze. Przez telefon zapłacimy już nie tylko w pizzerii czy pralni chemicznej, ale i za przejazd taksówką, bilet na tramwaj czy parkowanie.

Według firmy badawczej Juniper Research w 2007 roku globalny rynek m-płatności wart był około 2 mld dol., a w 2011 roku będzie to już 22 mld dol.

W Polsce ten sposób płacenia za towary i usługi dopiero zdobywa sobie klientów. Według szacunków w polskich miastach jest obecnie około 1,5 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności komórką. Korzysta z nich na razie kilkadziesiąt tysięcy klientów.

Najwięcej takich punktów znajduje się w dużych miastach. Warszawa ma ich 122. Wśród nich są dwie duże pizzerie, sieć pralni chemicznych, kilkadziesiąt restauracji, automaty z napojami, pięć stacji benzynowych i trzy korporacje taksówkowe.

W grudniu wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podpisał umowę na sprzedaż biletów komunikacji miejskiej z siecią Plus GSM, Citibankiem i firmą mPay, która jest łącznikiem między pozostałymi trzema firmami.

- Zaprosiliśmy do rozmów wszystkie sieci telefonii komórkowej w Polsce. Poważną propozycję dostaliśmy jednak tylko jedną - tłumaczył dziennikarzom powody zawiązania współpracy tylko z jedną dużą siecią komórkową dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby za przejazd tramwajem móc płacić przez komórką, trzeba założyć konto w systemie płatniczym mPay, który pełni funkcję łącznika między bankiem, siecią komórkową a ZTM.

REKLAMA

Korzystając z tego konta, za każdym razem, gdy chcemy zapłacić za przejazd, musimy zadzwonić pod bezpłatny numer *145*, podając po gwiazdce kod biletu, jaki nas interesuje. By potwierdzić chęć zakupu, musimy podać kod PIN, który dostajemy przy założeniu konta mPay. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem transakcji.

W czasie kontroli biletów pasażer, który zapłacił za bilet przez telefon komórkowy, musi zadzwonić na bezpłatny numer, który jest zapisany na identyfikatorze kontrolera. Wówczas kontroler dostanie informację, czy przejazd jest opłacony.

Korzystając z tego samego konta, w mPay można płacić także za parkowanie w Warszawie.

Warszawiacy chwalą sobie możliwość płacenia za bilety komunikacji i parkowanie telefonem.

- Jest wygodne i pozwala zaoszczędzić. Poszukiwania automatu biletowego w stolicy to wciąż często misja niewykonalna, a zwykłe kioski zamykane są wcześnie. Czasami zdarza się także, że kierowca spóźnionego autobusu odmówi sprzedaży biletu. Wtedy mogę uniknąć kary za jazdę na gapę i za przejazd płacę telefonem komórkowym. Oszczędzam przy tym opłatę manipulacyjną pobieraną za zakup biletu u kierowcy - mówi Marta Walczak, studentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na razie w ten sposób można kupować jedynie bilety czasowe: 20-, 40-, 60- i 90-minutowe.

Prawdziwy boom na mobilne płatności dopiero przed nami. Powód: ograniczony na razie zasięg dostępności usługi. Mobilne płatności miały być dostępne we wszystkich polskich sieciach komórkowych - takie obietnice składał zarząd mPaya, spółki zależnej giełdowego ATM, po zawarciu porozumienia z Plusem i Citibankiem, ale na razie nie udało się zrealizować planów.

Za parking czy bilet autobusowy w Warszawie komórką ciągle mogą płacić tylko użytkownicy sieci Plus i Play. Podobnie jest w innych miastach.

REKLAMA

Za bilety na autobus oraz tramwaj przez telefon można płacić także w innych miastach, m.in. w Poznaniu. Tam system ten jest dostępny we wszystkich sieciach komórkowych, zarówno dla numerów z abonamentem, jak i na kartę. Konkurencyjne dla mPay usługi (opłaty za parkowanie i bilety) oferuje firma moBILET.pl.

Na początku stycznia 2009 r. w mediach pojawiła się informacja, że do inicjatywy Płać komórką ma zamiar przystąpić także BZ WBK, czwarty co do wielkości bank pod względem liczby prowadzonych rachunków. To może tylko jeszcze bardziej ożywić rynek mobilnych płatności.

Swoje plany ma też grupa Telekomunikacja Polska chcąca współpracować z wybranym bankiem przy płaceniu komórką (płatności bezstykowe w technologii NFC) oraz wydaniu karty kredytowej TP.

Działania Polkomtelu (właściciela Plus GSM) i grupy TP są niezależne od trwających od 12 miesięcy rozmów czterech operatorów komórkowych w sprawie wyboru standardu m-płatności. W tej sprawie nie zapadły żadne kluczowe decyzje. Ciągle trwają rozmowy z Visą i MasterCard o sposobach rozliczania tych transakcji.

GDZIE MOŻNA PŁACIĆ KOMÓRKĄ

• 1,5 tys. punktów handlowo-usługowych akceptuje płatności komórką

• 35 miast oferuje mobilne płatności - m.in. Warszawa, Białystok, Poznań, Łódź, Kraków, Zakopane

Najwięcej punktów przyjmujących opłaty przez telefon znajduje się w stolicy, m.in.:

• 63 restauracje i pizzerie (m.in. Telepizza, Dominium Pizza)

• 22 pralnie chemiczne (5 ŕ Sec)

• 8 automatów z napojami

• 8 księgarni

• 5 stacji benzynowych (Orlen i Shell)

• 3 korporacje taksówkowe (Taxi Plus, Top Taxi, Extra Taxi)

Sklepy i usługi

1,5 tys.

punktów handlowych i usługowych w Polsce akceptuje płatności komórką

MACIEJ SZCZEPANIUK

maciej.szczepaniuk@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

Rewolucja na wielkanocnych stołach Polaków: alkoholu tyle co na lekarstwo

To już drugi rok z rzędu gdy gwałtownie maleje grono osób planujących uwzględniać w świątecznych zakupach wydatki na alkohol. Jednocześnie rośnie grono tych, którzy nie mają zamiaru wydać na zakup alkoholu choćby złotówki.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Tak się przerabia na zyskowną lokatę bankową Pracownicze Plany Kapitałowe. System da się przechytrzyć w prosty sposób

Przyszli emeryci nie będą już klepać biedy? Zabezpieczeniem na starość jest system Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ten długoterminowy program oszczędnościowy, na który składają się pracodawcy, państwo i sami pracownicy, wystartował ponad cztery lata temu. Teraz okazuje się, że niektórzy potraktowali to jako prosty sposób na zarabianie pieniędzy. PPK stały się krótkoterminową... lokatą bankową, ale z wielokrotnie większym zyskiem.

REKLAMA

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Obecnie analizuje się zagadnienie urlopu stażowego. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

III grupa inwalidzka - stopień lekki. Co w 2025 roku?

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, dawniej określane jako trzecia grupa inwalidzka (III grupa) definiuje osoby, których naruszona sprawność organizmu powoduje istotne pogorszenie zdolności do wykonywania pracy lub ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. W 2025 roku władze, PFRON, a także rząd i samorządy przygotowały szereg udogodnień oraz wsparć finansowych dla beneficjentów tego stopnia niepełnosprawności. Przyglądamy się najważniejszym z nich.

Luka w przepisach: Przy świadczeniu pielęgnacyjnym opiekunowie stracili. Będzie nowelizacja? [MOPS, ZUS]

W artykule omawiamy taką sytuację. Jest skomplikowana bo dotyczy zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna i jego problemów z utratą ubezpieczenia w NFZ z mocą wsteczną (tak twierdzą MOPS, zobaczymy co na to powiedzą sądy).

REKLAMA

Wyrok TK: Emeryci mocno stracili w ZUS z przeliczeniem emerytur. Przepadł też 15% bonus do kapitału początkowego. Był waloryzowany

Emeryci, którzy rozpoczęli korzystanie z emerytur wcześniejszych od 2013 r. (albo później) nie mogą skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Te osoby czekają na ewentualną specustawę. Jedyne co im pozostaje to napisać krytyczny list albo komentarz w Internecie.

23 emerytów wygrało z ZUS na przeliczeniu emerytur. Jeden już prawomocnie [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Ile konkretnie wynoszą sumy zasądzone przez sąd na korzyść emerytów. Ich korzyść szacować można kwoty od około 550 zł do blisko 3000 zł miesięcznie. Z 23 wyroków jeden jest prawomocny, pozostałe będą oceniane przez sąd apelacyjny.

REKLAMA