REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy płatności on-line są zawsze bezpieczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Chojnowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z usług banków internetowych jest bezpieczne. Bezpieczeństwo transakcji zależy przede wszystkim od nas. Jak możemy zminimalizować ryzyko kradzieży pieniędzy z e-konta?

Zanim przeprowadzimy jakąkolwiek transakcję w sieci, musimy sprawdzić autentyczność witryny banku.

- Wystarczy dokładnie przyjrzeć się całości strony www. Duże zmiany w kolorystyce czy układzie treści powinny nas zaniepokoić. Banki i większe sklepy internetowe rzadko zmieniają wygląd strony, a jeśli to robią, o zmianach zazwyczaj informują swoich klientów - radzi Edyta Mazerska z Panda Security Polska, producenta oprogramowania antywirusowego.

REKLAMA

Podstawą jest także sprawdzenie, czy komunikacja z sewerem banku jest szyfrowana. Przypomnijmy: można to poznać po adresie rozpoczynającym się od https://, zmienionym kolorze podświetlenia tego adresu, a także symbolu kłódki w prawym dolnym rogu przeglądarki. Jeśli - z jakichkolwiek powodów - nie mamy stuprocentowej pewności co do wiarygodności witryny, lepiej nie przeprowadzać transakcji i skontaktować się z bankiem.

Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami bezpieczeństwa w sieci, zalecają internautom dokonującym płatności w sieci, by korzystali z programów antywirusowych, pamiętali o aktualizacji oprogramowania i zawsze ignorowali spam (wiadomości rozysłane masowo, pochodzące od nieznanych nadawców; nigdy nie należy otwierać załączników w takich wiadomościach, nigdy nie należy ich otwierać ani odpowiadać na nie). Nie należy wypełniać formularzy, do których prowadzą linki zawarte w e-mailach pochodzących rzekomo z banku i unikać pobierania plików ze stron, które wydają nam się (z jakichkolwiek powodów) podejrzane.

- Takich witryn lepiej w ogóle nie odwiedzać - mówi Edyta Mazerska i dodaje, że adres banku w przegladarkę najlepiej wpisywać ręcznie. Jeśli w wyglądzie witryny coś nas zaniepokoi, najlepiej zamknąć okno przeglądarki i otworzyć ponownie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczna witryna

Warto wiedzieć, że witryny banków muszą spełniać szereg wymagań technicznych zapewniających bezpieczeństwo. Bezpieczna witryna powinna: gwarantować, że wprowadzane informacje będą dostępne tylko dla zainteresowanych stron (komunikacja musi być szyfrowana) i zapewniać integralność informacji, dzięki czemu mamy pewność, że wprowadzane informacje nie będą przedmiotem manipulacji (służą do tego sygnatury cyfrowe).

Najczęściej stosowany obecnie system do przeprowadzania bezpiecznych transakcji szyfruje wprowadzane dane, a gdy dotrą one do miejsca przeznaczenia, deszyfruje je.

- Daje to gwarancję, że nawet jeśli osoby trzecie przechwycą dane, nie będą mogły ich w żaden sposób wykorzystać bez odpowiedniego klucza deszyfrującego - tłumaczy Edyta Mazerska.

Aby w pełni zabezpieczyć się przed zagrożeniami z zewnątrz, bank lub inna instytucja finansowa wdrażają również odpowiednie rozwiązania ochronne oraz spójną politykę bezpieczeństwa, która będzie precyzować zarówno podjęte środki ochrony, jak i sposób postępowania w przypadku wykrycia zagrożenia.

Ważne!

Banki i instytucje finansowe nigdy nie żądają podawania poufnych danych przez e-mail. Do korespondencji mailowej z bankiem trzeba mieć ograniczone zaufanie. Należy unikać przesyłania pocztą elektroniczną poufnych informacji (loginy, numer konta, PIN).

Zagrożenia

REKLAMA

Obecnie największym zagrożeniem dla użytkowników kont internetowych, e-sklepów i serwisów aukcyjnych są ataki phishingowe oraz trojany bankowe. Ataki phishingowe bazują na socjotechnice i mają na celu skłonić użytkownika komputera, by wszedł na podrobioną stronę www (najczęściej instytucji finansowej) i wykonał czynność, jakiej oczekuje cyberprzestępca (patrz: ramka obok). Może to być np. wypełnienie formularza, w którym podamy poufne dane (PIN, numer konta, numer karty) lub ściągnięcie pliku, który faktycznie (zamiast np. tapety czy gry) zawierał będzie trojana bankowego, który służy do wykradania poufnych danych.

Eksperci zwracają uwagę, że zagrożeniem dla naszych pieniędzy możemy być także my sami, gdy korzystamy z internetu nierozważnie, czyli: nie mamy zainstalowanego pakietu ochronnego, odwiedzamy podejrzane witryny www, dokonujemy transakcji w przypadkowych miejscach i z przypadkowych komputerów (np. z kafejek internetowych), odpowiadamy na maile od nieznanych nadawców, otwieramy zawarte w takiej korespondencji załączniki i linki czy też wypełniamy znalezione w sieci formularze, podając swoje poufne dane. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów - nie należy tego robić. Dbając o bezpieczeństwo transakcji przeprowadzanych w sieci, nie stracimy pieniędzy ze swojego konta.

JAK BRONIĆ SIĘ PRZED PHISHINGIEM I CHRONIĆ SWOJE PIENIĄDZE

Phishing (określany czasem także jako spoofing) polega na przesłaniu e-maila, podszywającego się pod wiadomość z banku, sklepu lub instytucji finansowej i zawierającego zazwyczaj link. Gdy użytkownik kliknie w ten link, zostanie przekierowany na podrobioną witrynę, na której poproszony będzie o podanie swoich poufnych danych (numeru karty, loginu, hasła). Dla internauty zgubne jest to, że podrobiona strona www do złudzenia przypomina oryginalną, więc wiele osób bez zastanowienia wpisze wymagane informacje, dzięki czemu przestępca uzyska dostęp do konta, a dane wykorzysta prawdopodobnie do kolejnych oszustw.

Przebieg ataku typu phishing

1. Cyberprzestępca przygotowuje witrynę łudząco podobną do autentycznej strony banku lub sklepu internetowego oraz zdobywa listę mailingową - może ją sam przygotować, ale łatwo i niedrogo może ją kupić na jednym z forów internetowych (cena: 100 dolarów za milion adresów);

2. Pod adresy z listy mailingowej rozsyła e-mail zawierający link, który przekierowuje na podrobioną stronę;

3. Na fałszywej witrynie prosi o podanie poufnych danych;

4. Cyberprzestępca likwiduje podrobioną witrynę, by uniknąć wykrycia;

5. Wyłudzone dane są wykorzystywane do oszustw i kradzieży.

Jak rozpoznać fałszywy e-mail i podrobioną witrynę?

Wiadomości wykorzystywane przez cyberprzestępców rozsyłane są zazwyczaj masowo za pośrednictwem poczty e-mail i komunikatorów internetowych. E-maile trafiają i do klientów danej firmy, i do przypadkowych osób. Wiadomości często mają charakter alarmu ostrzegającego przed atakiem, zamknięciem konta czy zablokowaniem karty (w odpowiedzi internauci chętnie podają swoje dane).

Podrobiony e-mail lub fałszywa witryna może zawierać:

• nazwę i logo faktycznie istniejącego banku, sklepu lub firmy - cyberprzestępca nie tworzy witryny od podstaw, lecz wykorzystuje elementy grafiki z autentycznej strony;

• nazwiska pracowników firmy - gdy ofiara ataku zadzwoni do firmy, by potwierdzić autentyczność wiadomości, dowie się, że jej nadawca faktycznie jest zatrudniony;

• link do strony www, który jest łudząco podobny do prawdziwego adresu firmy i może różnić się jedynie jedną literą, a prowadzi do podrobionej witryny. Zdarza się, że wiadomość zawiera kilka linków (jeden prowadzi do podrobionej strony, a pozostałe kierują na prawidłowe witryny www);

• błędy ortograficzne, gramatyczne, znaki specjalne - autentyczna wiadmość z banku czy sklepu tego rodzaju błędów nie powinna zawierać;

Jak ochronić się przed phishingiem?

By uchronić się przed atakiem typu phishing, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

• jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności wiadomości lub witryny, nie wypełniaj żadnych formularzy i skontaktuj się z bankiem;

• sprawdzaj źródło wiadomości i nie odpowiadaj automatycznie na maile, w których nadawca prosi o podanie poufnych danych. Najlepiej nie odpowiadać na maile od nieznanych nadawców;

• adresy witryn do przeglądarki wprowadzaj ręcznie - unikniesz przekierowania na fałszywą stronę www;

• do korespondencji z firmami, bankiem czy sklepami wykorzystuj adres e-mail, którego nie podajesz na listach mailingowych, forach internetowych czy serwisach społecznościowych;

• sprawdzaj, czy komunikacja z bankiem odbywa się przez protokół szyfrowany (https:// i symbol kłódki);

• sprawdź, czy witryna posiada certyfikat bezpieczeństwa - wyświetli się, jeśli klikniesz dwukrotnie w symbol kłódki;

• korzystaj z przeglądarek internetowych, które posiadają funkcję antyphishing;

• sprawdzaj stan konta - cyberprzestępcy kradną często małe sumy, ale wielu osobom (nawet małe niezgodności powinny budzić nasz niepokój).

Źródło: Panda Security, opr. TC

TOMASZ CHOJNOWSKI

tomasz.chojnowski.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA