REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spada oprocentowanie lokat bankowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bednarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W największym stopniu banki obniżyły oprocentowanie depozytów zakładanych na dłuższe okresy. Mimo niższych odsetek można jeszcze założyć lokatę na 9 proc. Czy złote czasy lokat to już przeszłość?

Zgodnie z prognozami Comperii, z początkiem stycznia oprocentowanie lokat bankowych zaczęło maleć. Zmiany w ofertach są efektem obniżek stóp procentowych przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2008 roku przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe NBP spadły w sumie o 1 pkt proc. i główna stopa referencyjna wynosi teraz 5 proc. Na decyzje RPP zareagował rynek. Trzymiesięczna rynkowa stawka WIBOR jest już tylko o nieco ponad 0,5 pkt proc. wyższa od stopy referencyjnej.

REKLAMA

Jaki to ma wpływ na zyskowność lokat bankowych? WIBOR jest stopą procentową, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym. W ten sposób pozyskane pieniądze przeznaczają na udzielanie kredytów. Do oprocentowania, po jakim same pożyczyły kapitał, dorzucają marże i prowizje, na których zarabiają.

Banki mogą pozyskiwać kapitał również w formie lokat. Żeby operacja była dla nich opłacalna, oprocentowanie lokaty powinno pokrywać się z wysokością stopy WIBOR. Jaki bowiem sens ma oferowanie depozytu oprocentowanego na poziomie np. 8 proc., jeżeli kapitał można pozyskać po cenie 5,5 proc.? Teoretycznie o 2,5 pkt proc. bank przepłaca. Okazuje się jednak, że takie, z pozoru nieracjonalne, działania czasem są uzasadnione - w sytuacji kryzysowej. Jeżeli tańszy rynek międzybankowy jest zamrożony (banki są nieufne i nie pożyczają sobie pieniędzy), instytucje finansowe nie mają wyjścia i muszą pozyskiwać droższy kapitał w formie wysoko oprocentowanych depozytów. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w drugiej połowie 2008 roku.

Spadło, ale niewiele

REKLAMA

Z początkiem roku oprocentowanie lokat zaczęło maleć. Różnica między kosztem pieniądza na rynku międzybankowym a oprocentowaniem depozytów stała się zbyt duża. Jak policzyła Comperia, średnie oprocentowanie lokat 12-miesięcznych o stałym oprocentowaniu spadło z 8,67 proc. w grudniu do 7,2 proc. dzisiaj, a więc o 1,5 pkt proc. Średnie odsetki z lokat półrocznych wynoszą teraz 7,35 proc., o 1,05 pkt proc. mniej, a depozytów miesięcznych 5,74 proc., już tylko o 0,57 pkt proc. mniej niż przed falą obniżek.

Czy to dużo? Do niedawna banki i tak były bardzo hojne, ale nawet po styczniowej fali obniżek oprocentowanie nadal jest atrakcyjne. Oceniając zyskowność depozytów, warto pamiętać o inflacji, która zjada część wypracowanych zysków. Rok temu inflacja przekraczała 4 proc., a depozyty roczne dawały średnio nieco ponad 6 proc. odsetek. Dzisiaj inflacja spadła do 3,3 proc., a wciąż można znaleźć lokaty z oprocentowaniem powyżej 8 proc. Realne oprocentowanie jest więc dzisiaj znacznie wyższe niż przed rokiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie najwięcej

Banki w różnym stopniu obcięły depozytowe stawki. Dlatego w styczniowym rankingu lokat obserwujemy spore przetasowania. Z pierwszych miejsc rankingu zniknęły lokaty Noble Banku, które - zwłaszcza w ostatnich miesiącach 2008 roku - były bezkonkurencyjne. Polbank jedynie w przypadku lokat trzymiesięcznych pozostawił oprocentowanie na atrakcyjnym poziomie. Kilka banków (Nordea Bank, DnB NORD) wycofało z oferty lub obniżyło oprocentowanie lokat warunkowych - wcześniej kuszących wysokimi, nawet 10-proc. odsetkami, w zamian za skorzystanie z innego produktu bankowego. Jednocześnie spadło oprocentowanie popularnych kont oszczędnościowych i lokat walutowych. W zestawieniach, i to w czołówce, pojawił się natomiast nowy gracz na polskim rynku - Allianz Bank.

Mimo masowych obniżek nadal można ulokować pieniądze na wysoki procent. W przypadku lokat trzymiesięcznych (przy wpłacie 5 tys. zł) najwięcej oferuje dzisiaj Polbank na lokacie standardowej o stałym oprocentowaniu i lokacie Spokojny Zysk. 8,3 proc. w skali roku oferuje Kredyt Bank na lokacie Constans (oprocentowanie spadło nieznacznie, bo o 0,2 pkt proc.). Tyle samo dostaniemy w Allianz Banku. 8,05 proc. proponuje Volkswagen Bank direct, a po 8 proc. AIG Bank i Noble Bank. Oprocentowanie pozostałych depozytów wynosi poniżej 8 proc.

Polisa zamiast lokaty

Ranking lokat zakładanych na 6 i 12 miesięcy zdominowały tzw. polisolokaty. Z punktu widzenia zysku klienta nie różnią się one od standardowych lokat i dlatego prezentujemy je w jednym zestawieniu. Polisa lokacyjna to produkt opakowany w formie ubezpieczenia na życie. Zysk z takiego depozytu nie jest obciążony 19-proc. podatkiem Belki (podatek od zysków kapitałowych). Żeby porównać polisolokaty z depozytami bankowymi, dokonuje się tzw. ubruttowienia, dodając do oprocentowania netto 19-proc. wartość podatku. W pierwszej dziesiątce rankingu lokat półrocznych znalazły się aż cztery produkty ubezpieczeniowe, a zwycięzcą jest polisa lokacyjna Allianz Profit (9,5 proc.), oferowana przez Allianz Bank. Lukas Bank proponuje 8,5 proc., a Noble Bank 8,3 proc. (lokaty standardowe).

W przypadku depozytów rocznych aż trzy najwyżej oprocentowane produkty to polisy lokacyjne. Lukas Bank (polisa Antidotum PRO na podatek) oferuje 10 proc. brutto, Allianz Bank (Allianz Profit) 8,6 proc., a Volkswagen Bank direct (polisa Rentier Plus) 8,52 proc.

Będzie mniej odsetek

Większość analityków prognozuje, że na styczniowym posiedzeniu RPP również obniży stopy procentowe, nawet o 0,5 pkt proc. Należy się więc spodziewać kolejnej fali obniżek oprocentowania lokat, ale nie we wszystkich bankach. W styczniu w niektórych bankach odsetki z lokat spadły bardziej niż stopy procentowe NBP. W ten sposób te instytucje zdyskontowały już spodziewane zmiany na rynku pieniężnym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oprocentowanie lokat

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Maciej Bednarek, redaktor naczelny porównywarki finansowej Comperia.pl

 

MACIEJ BEDNAREK

redaktor naczelny porównywarki finansowej Comperia.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA