REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny nieruchomości zależą od kredytów

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy oczekują, że zapowiadany spadek oprocentowania kredytów hipotecznych oraz złagodzenie rygorów ich przyznawania spowodują wzrost sprzedaży mieszkań i domów.

W ubiegłym roku sytuacja na rynku nieruchomości była wyjątkowa. Co prawda, pierwsze sygnały o nadciągającym kryzysie w tej branży pojawiały się w połowie 2007 roku, lecz początkowo rynek tego nie zauważył. Dopiero w 2008 roku można mówić o ostudzeniu rynku. Do przeszłości należą czasy, kiedy to deweloperzy rozpoczynali sprzedaż mieszkań zaledwie kilka dni po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Teraz sytuacja się zmieniła, lecz nie można mówić o kryzysie. Powodem jest fakt, że w Polsce nadal brakuje 1,5 mln mieszkań. Chętni na mieszkania będą, pod warunkiem że banki będą pożyczać pieniądze.

Ostrożne zakupy

REKLAMA

Według samych deweloperów 2008 rok upłynął pod znakiem kupujących. Osoby zainteresowane zakupem nowych mieszkań lub domów w sposób wyjątkowo ostrożny i wyważony podejmowały decyzje dotyczące zakupu nieruchomości. Potwierdza to Ewa Perkowska, dyrektor handlowy Budimex Nieruchomości. Jej zdaniem niewątpliwie doszło do spowolnienia w branży. Powodem tego było zachowanie banków. Spora część potencjalnych nabywców z dnia na dzień dowiedziała się o zaostrzeniu kryteriów przyznawania kredytów. Z tego też powodu część projektów została na pewien czas zamrożona.

- Jednak liczę, że w rozpoczynającym się 2009 roku dojdzie do zrównoważenia popytu i podaży, gdyż rynek w miarę szybko skonsumuje obecnie występującą nadwyżkę mieszkań. Dodatkowo sami sprzedający będą się bardziej starali dopasować swoje oferty do potrzeb kupujących. Jak zawsze, dobrze zlokalizowane produkty w dobrych cenach na pewno znajdą swoich nabywców - mówi Ewa Perkowska.

Obniżka stóp procentowych

Zwraca ona także uwagę, że na ożywienie sektora duży wpływ będą miały decyzje Narodowego Banku Polskiego oraz banków komercyjnych.

- Spodziewamy się kolejnych obniżek stóp procentowych, jak również systematycznego obniżania kosztów kredytów hipotecznych. Prognozy na ten rok są więc optymistyczne - dodaje Ewa Perkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego też powodu firma Budimex Nieruchomości spokojnie patrzy w przyszłość i zachęca kupujących do uważnego przeglądania pojawiających się ofert.

- Ważne, aby przyszłe mieszkanie było budowane przez sprawdzonego i doświadczonego dewelopera, który gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji poprzez zapewnienie pełnego finansowania na realizację projektu - zauważa.

Bardziej ostrożnie do ewentualnych zmian na rynku nieruchomości podchodzą analitycy rynku nieruchomości.

- O ewentualnej poprawie sytuacji na rynku można będzie najprawdopodobniej mówić w drugiej połowie 2010 roku, pod warunkiem znaczącej poprawy sytuacji gospodarczej kraju - mówi Kazimierz Kirejczyk, prezes Reas.

Najtrudniejszy rok

REKLAMA

Według niego wiele czynników już wcześniej wskazywało, że ubiegły rok będzie najtrudniejszy w kilkunastoletniej historii branży deweloperskiej w Polsce. Jednak dopiero zachowanie banków hipotecznych na przełomie września i października spowodowało faktyczny kryzys.

- Banki nie tylko z dnia na dzień praktycznie zaprzestały kredytowania nowych przedsięwzięć deweloperskich, ale zawiesiły udzielanie kredytów ich klientom - mówi Kazimierz Kirejczyk.

Ważne!

Kredyt w złotych można otrzymać bez większych problemów nawet na całą wartość kupowanej nieruchomości

To wywołało niepokój zarówno zarządów i pracowników firm deweloperskich, jak i ich właścicieli i kontrahentów. Nastrój niepewności przeniósł się szybko na potencjalnych klientów. W efekcie tego w wielu firmach sprzedaż lokali w niedawno rozpoczętych inwestycjach gwałtownie spadła.

- Na tym tle relatywnie dobrze sprzedawały się gotowe mieszkania z segmentu popularnego. Przy czym pojawiła się dawno niespotykana tendencja, że niektóre transakcje były przeprowadzane wyłącznie za gotówkę - dodaje Kazimierz Kirejczyk.

Zdaniem analityka Kazimierza Kirejczyka, sytuacja na rynku nieruchomości może ulec poprawie. Jednak decydujące znaczenie będzie mieć zachowanie banków.

Finansowanie zakupu działki

Według Kazimierza Kirejczyka w tym roku banki, które będą finansowały inwestycje deweloperskie, położą dużo większy nacisk na poziom środków własnych dewelopera oraz poziom przedsprzedaży mieszkań.

Brak przedsprzedaży przeniesie się na wymóg większego poziomu equity kredytobiorcy. Oznacza to, że możliwości finansowania zakupu gruntu przy wykorzystaniu środków z kredytu bankowego będą znikome, jeśli w ogóle możliwe. W najlepszej sytuacji będą firmy, które posiadają banki ziemi pozwalające na budowę nowych domów bez konieczności zakupu nowych gruntów.

- Deweloperzy będą jednak szukać sposobów rozwiązania tego problemu. Także nasza firma przygotowała dla osób zainteresowanych nowym lokum sposób na ominięcie pułapki kredytowej polegającej na wysokim wkładzie własnym - mówi Robert Andrzej Micał, prezes zarządu Unidevelopment.

Również Tomasz Jaczewski, prezes ETJ Nieruchomości, zwraca uwagę, że firmy będą musiały dbać o swoich klientów oferując im nie tylko produkt najwyższej jakości, ale także o bezpieczeństwo inwestycji. Dodatkowo eksperci zwracają uwagę, że banki będą musiały przygotować specjalną ofertę dla rodzin zainteresowanych poprawą warunków mieszkaniowych, zdolnych do wniesienia dużego wkładu własnego pod warunkiem zapewnienia możliwości zbycia dotychczas posiadanego mieszkania. To będzie jednym z powodów, dla którego banki wcześniej czy później będą musiały udzielać kredytów mieszkaniowych.

Według Pawła Majtkowskiego z Expandera już obecnie zdobycie kredytu nie jest tak trudne, jak się wielu osobom wydaje. Dodatkowo po kilku miesiącach zaostrzania polityki kredytowej są pierwsze przypadku jej luzowania.

- Kredyt w złotych można otrzymać bez większych problemów nawet na całą wartość kupowanej nieruchomości - mówi Paweł Majtkowski.

Popyt na mniejsze i tańsze

W najbliższych miesiącach można się spodziewać kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce, a co za tym idzie mocnego spadku oprocentowania takich kredytów. Co więcej, coraz więcej osób kupujących mniejsze i tańsze mieszkania oraz spełniających warunki zawarte w ustawie (tylko rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci, bez własnego mieszkania) będzie mogło skorzystać także z kredytów w złotych z dopłatą z budżetu państwa. Taki kredyt przez pierwsze osiem lat jest tańszy nawet od kredytu we frankach szwajcarskich.

- Jeśli ktoś może z takiego kredytu skorzystać, to warto, bo jest to najtańszy obecnie kredyt na rynku bez ryzyka kursowego - zauważa Paweł Majtkowski.

Wszystko to razem powoduje, że osoby kupujące mieszkania w czasie największego kryzysu zyskają. Natomiast ci, którzy tego nie zrobią, będą szukać winnych daleko od siebie.

Ceny mieszkań w Warszawie w złotych za 1 mkw.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA