REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloper pomoże uzupełnić wkład własny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Są już deweloperzy, którzy pożyczają pieniądze na kupno mieszkania. Nawet przez 50 lat można spłacać pożyczkę od firmy sprzedającej mieszkanie. Jakie inne ułatwienia przewidują deweloperzy dla swoich klientów?

Gdy klient stara się o kredyt w banku i nie ma środków na wkład własny, to my mu je pożyczamy. Stosujemy ten system od niespełna miesiąca - mówi Piotr Hirny, prezes Hirny DB.

Banki, zaostrzając politykę kredytową, wprowadziły zasadę, że osoba, która chce dostać pożyczkę, musi posiadać wkład własny, średnio 20-30 proc. wartości kredytu. Dla wielu osób, nawet dobrze zarabiających, wysokość wkładu własnego to największa przeszkoda w uzyskaniu kredytu. Deweloperzy mają coraz większe kłopoty ze sprzedażą mieszkań, a to wymusza wstrzymywanie nowych inwestycji. W samej Warszawie na właścicieli czeka już kilkanaście tysięcy nowych mieszkań.

- Udzielamy pożyczki na 50 lat. Gdy klient spłaca kredyt bankowy, nam musi spłacać tylko odsetki od naszej pożyczki. Dopiero po spłacie całego zadłużenia w banku zaczyna się spłata rat kapitałowych naszej pożyczki - wyjaśnia prezes Hirny.

Pożyczka deweloperska jest stosunkowo tania, bo jest denominowana w szwajcarskiej walucie, a jej oprocentowanie wynosi LIBOR plus 1,5 proc. Takich warunków kredytowych nie daje dziś żaden polski bank.

Klient korzystający z pożyczki dewelopera nie dostaje pieniędzy do ręki - dostarcza do banku umowę z deweloperem, która gwarantuje pokrycie 30 proc. kosztów mieszkania.

- Na razie pożyczamy, korzystając ze środków własnych, ale w przyszłości będziemy pewnie te pożyczki refinansować - przyznaje Piotr Hirny.

A jak banki odnoszą się do tej propozycji?

- Nie widzę ryzyka, myślę, że ta propozycja jest do zaakceptowania - uważa Piotr Gajdziński z BZ WBK.

Wątpliwości ma Wojciech Kaczorowski z Millennium.

- Kredyt zaciągnięty u dewelopera ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej klienta. Ale jeśli klient ma wystarczającą zdolność, by obsługiwać nasz kredyt i spłacać pożyczkę od dewelopera, to nie widzę problemu - mówi Kaczorowski.

Propozycja firmy deweloperskiej dotyczy osób o co najmniej średnich dochodach. Dzisiaj wiele banków przed podpisaniem umowy kredytowej domaga się deklaracji, że środki na wkład własny nie pochodzą z pożyczek i kredytów. To podejście może się jednak zmienić, bo propozycja kredytowa dewelopera oznacza, że on bierze na siebie całe ryzyko związane z ewentualnym spadkiem wartości nieruchomości.

- Rzeczywiście, ponosimy wyższe ryzyko, bo jesteśmy w hipotece wpisani na drugim miejscu po banku. Jest to dla nas jednak wystarczające zabezpieczenie, gdyż nie spodziewamy się już dużego spadku wartości nieruchomości. W zamian utrzymujemy ruch w biznesie, sprzedajemy mieszkania i nie zwalniamy budowlańców - mówi prezes Hirny.

Firmy deweloperskie szukają pomysłów na przetrwanie kryzysu. Niektórzy decydują się tylko na inwestycje biurowe, inni postanowili wynajmować wybudowane mieszkania do czasu, gdy zmieni się polityka banków. Opłaty pobierane od najemców służą spłacie odsetek od kredytów zaciągniętych przez nich na budowy.

- To jest ciekawe rozwiązanie, ale może rodzić też problemy. Trzeba zmienić zakres działalności dewelopera i wpisy do KRS. Przede wszystkim konieczna jest jednak życzliwość banku, który przez jakiś czas musi zadowolić się spłatą samych odsetek od kredytu - uważa Jacek Kaliszuk z Polnordu.

Jego firma na razie nie zamierza wprowadzać tego typu rozwiązań.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Deweloper współfinansuje zakup mieszkania

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

OPINIA

HONORATA GREEN

partner w KPMG

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Honorata Greek, partner w KPMG

Deweloper może udzielać pożyczek osobom fizycznym, ale powinien mieć odpowiedni zapis w umowie spółki i w KRS. Ponieważ mamy do czynienia z pożyczką, więc należałoby uiścić 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych, który jest płatny przez otrzymującego pożyczkę. Jeśli uznamy, że deweloper udziela pożyczek w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, to transakcje będą podlegały podatkowi VAT. Wtedy podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba płacić. Dla dewelopera oznacza to, że część naliczonego podatku VAT związana z działalnością finansową może być nieodliczalna. Dochody dewelopera z tytułu oprocentowania pożyczki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA