Leasing konsumencki szansą na rozwój

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
inforCMS
Rusza program wsparcia dla sektora motoryzacyjnego w Polsce. Jednym z jego elementów ma być rozwój leasingu dla zwykłych konsumentów. Czy leasing konsumencki jest atrakcyjniejszy od kredytu?

Skoro dostępność kredytu spadła, trzeba wzmacniać leasing. To pozwoli na utrzymanie popytu konsumenckiego na nowe samochody. W tym zakresie będziemy przygotowywali regulacje - mówi wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Branża walczy o nie już od kilku lat.

- Zmiany w przepisach, umożliwiające rozwój leasingu konsumenckiego, pozwoliłyby na wzrost popytu, przede wszystkim na samochody osobowe, co dałoby większe przychody do budżetu - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu.

Znikome zainteresowanie

Na razie tylko dwie firmy oferują leasing konsumencki: Masterlease i VB Leasing, ale wyniki nie są imponujące. Ta pierwsza firma, która ma 24 tys. aut w leasingu, tylko 300 oddała w użytkowanie klientom indywidualnym. Druga ma zaledwie kilkadziesiąt takich umów.

- W krajach naszego regionu udział leasingu konsumenckiego w rynku przekracza 15 proc., a na rynkach Europy Zachodniej to 20 proc. do nawet ponad 30 proc. - mówi Andrzej Sugajski.

Małe zainteresowanie ze strony firm leasingowych wynika z ryzyka prawnego. Niektóre urzędy skarbowe (np. warszawskie) twierdzą, że z konsumentem nie można zawrzeć tzw. leasingu finansowego.

Atrakcyjne ubezpieczenia

Klientów może przekonać to, że korzystanie z leasingu nie jest rejestrowanie w BIK, więc nie wpływa na zdolność kredytową, potrzebną np. przy zakupie mieszkania. Dużą popularnością cieszą się opcje, w których w ramach miesięcznej opłaty klienci mają ubezpieczenie kosztów serwisu i przeglądów. Dlatego np. koszty ubezpieczenia mogą być niższe niż ponoszone na wolnym rynku, szczególnie w przypadku młodych kierowców. Leasing może być też tańszą formą zakupu auta, np. ze względu na to, że firmy leasingowe, kupując dla siebie kilkaset aut rocznie, są w stanie wynegocjować 10-20-proc. upusty. Właścicielem auta pozostaje firma leasingowa, co ułatwia odzyskanie go w razie problemów finansowych klienta.

Potrzebne wsparcie

Rozwój rynku leasingu konsumenckiego byłby korzystny dla sprzedających samochody i leasingodawców, a obie grupy bardzo obawiają się nadchodzącego kryzysu. Już trzeci kwartał był wyraźnie gorszy dla firm leasingowych, w które uderza szczególnie mniejszy popyt na auta użytkowe i ciężarowe.

- W ostatnim czasie obserwujemy ogólne pogarszanie się sytuacji w szeroko rozumianej branży transportowej. Im większe pojazdy, tym większy problem - mówi Mariusz Gołębiewski, dyrektor departamentu windykacji w Raiffeisen Leasing.

Efekt jest taki, że firmy leasingowe spodziewają się w czwartym kwartale mniejszego popytu na auta. Najbardziej jednak boją się realizacji czarnego scenariusza, w którym klienci zaczną zwracać leasingowane auta.

- Na razie częściej występują o renegocjacje warunków umów, czyli mówiąc wprost, o wydłużenie okresu o 1 rok czy nawet 2 lata, co ma wpłynąć na poprawę ich cash flow - mówi Piotr Sobczyk, zastępca dyrektora warszawskiego oddziału BRE Leasing.

Nowe przychody z usług dla klientów indywidualnych mogłyby więc zrekompensować mniejsze wpływy od przedsiębiorców.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rynek leasingu samochodów

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...