REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej izb lekarskich

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

ZMIANA PRAWA - Liczba okręgowych izb lekarskich zostanie zmniejszona do 16. Samorząd lekarski twierdzi, że to zamach na jego niezależność.

OCHRONA ZDROWIA | Samorząd medyczny

Będzie mniej izb lekarskich

ZMIANA PRAWA - Liczba okręgowych izb lekarskich zostanie zmniejszona do 16. Samorząd lekarski twierdzi, że to zamach na jego niezależność.

Obecnie w kraju funkcjonują 24 okręgowe izby lekarskie (oraz wojskowa). Ministerstwo Zdrowia proponuje zmniejszenie tej liczby i dostosowanie jej do liczby województw. Z projektu ustawy o izbach lekarskich, który został przesłany na Komitet Stały Rady Ministrów wynika, że izby byłyby m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Łodzi. Zlikwidowane zostałyby natomiast OIL z siedzibą w Częstochowie, Tarnowie, Płocku czy Gorzowie Wielkopolskim. W tym ostatnim przypadku jest to o tyle dziwne, że miasto to jest stolicą województwa lubuskiego.

- Nie rozumiem, dlaczego na główną siedzibę izby dla lekarzy z województwa lubuskiego wybrano Zieloną Górę - mówi Jolanta Małmyga, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gorzowie Wielkopolskim.

Zdaniem samorządu lekarskiego zmniejszenie liczby OIL to ingerencja w jego niezależność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą to samorząd decyduje o tym, gdzie powstają izby. Robi to na wniosek zjazdu lekarzy z dwóch sąsiadujących ze sobą regionów. Ten system sprawdzał się do tej pory - podkreśla Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z kolei resort zdrowia swoją decyzję dostosowania liczby OIL do podziału administracyjnego kraju motywuje racjonalizacją wykonywanych zadań przez samorząd lekarski.

- W szczególności chodzi o wyeliminowanie sytuacji, w których część izb w ogóle nie wykonuje zadań na nie nałożonych. Dotyczy to np. postępowań dyscyplinarnych - mówi Jakub Gołąb, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Podkreśla, że część zadań wymagających bliskiego kontaktu z członkami samorządu będzie mogła być wykonywana w delegaturach tworzonych przez poszczególne izby.

Projekt ustawy, wprowadza również zmiany w systemie postępowania przed sądem lekarskim. Przede wszystkim ma być ono jawne. Wzmocniona ma być również rola pacjenta dochodzącego przed nim swoich roszczeń i poszerzony katalog kar, którymi sąd lekarski może ukarać lekarza.

Oprócz dotychczasowych będzie on miał możliwość wymierzenia również kary finansowej oraz zawieszenia lekarza na pewien okres w wykonywaniu określonych czynności medycznych.

Jeżeli projekt ustawy zostanie zaakceptowany przez rząd, to trafi do Sejmu. Stanie się to jednak nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu. Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2009 r.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA