REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek Belki można obniżyć

Przemysław Molik

REKLAMA

REKLAMA

Sposób rozliczenia inwestycji w fundusze decyduje o kwocie podatku Belki. Wybór odpowiedniej metody może zmniejszyć opodatkowanie. Większość towarzystw narzuca jednak metodę rozliczenia.

Wycofywanie środków pieniężnych powierzonych funduszom inwestycyjnym wiąże się z dokonaniem przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) odpowiedniego rozliczenia. Rodzaj zastosowanej księgowej metody rozchodowania jednostek ma wpływ na wynik z inwestycji, a tym samym na kwotę odprowadzonego 19-proc. podatku dochodowego, tzw. podatku Belki.

Trzy sposoby

W praktyce, w zależności od TFI, stosowane są trzy metody umorzenia jednostek: FIFO, według której umarzane są najpierw jednostki kupione najwcześniej, LIFO, przy użyciu której umarzane są najpierw jednostki kupione najpóźniej, oraz HIFO, zgodnie z którą w pierwszej kolejności umarzane są jednostki nabyte po najwyższej cenie.

REKLAMA

Rodzaj metody jest istotny tylko wtedy, gdy uczestnik odkupuje tylko część jednostek, a nie decyduje się na umorzenie całego rejestru. Ma to znaczenie przy wielokrotnym nabywaniu i odkupywaniu jednostek czy też konwersji jednostek między funduszami.

Katarzyna Siwek z działu analiz Expander dodaje również, że metoda umorzenia jest istotna dla tych inwestorów, którzy przynajmniej na części posiadanych jednostek notują zysk i nabyli jednostki, z których dochód jest objęty podatkiem. Pamiętać bowiem trzeba, że zyski z inwestycji w fundusze rozpoczęte przed 1 grudnia 2001 r. nie są opodatkowane.

Metoda narzucona

W większości przypadków klient nie ma wpływu na rodzaj metody umarzania jednostek - ujęta jest ona bowiem w statucie danego TFI i zazwyczaj stosowana jest w odniesieniu do wszystkich funduszy. Jedną z nielicznych instytucji, która stwarza klientom możliwość indywidualnego wyboru metody rozchodowania, jest BZ WBK AIB TFI.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uczestnicy mają do dyspozycji cztery metody - mówi Monika Glinkowska, dyrektor zespołu obsługi klienta.

REKLAMA

Oprócz podstawowych FIFO, LIFO i HIFO, które opierają się na ustalonych algorytmach, inwestujący w fundusze Arka poprzez platformę elektroniczną mogą zastosować również metodę własnego wyboru pakietów. Wtedy, jak tłumaczy Monika Glinkowska, składający zlecenie może dowolnie ustalić kolejność, w jakiej poszczególne pakiety jednostek uczestnictwa są umarzane.

Także w przypadku funduszy zarządzanych przez KBC TFI uczestnicy poprzez złożenie pisemnego oświadczenia mogą wskazać kolejność odkupywania jednostek. Jednak w przypadku większości TFI na polskim rynku metoda umorzenia jest z góry narzucona - przy czym najczęściej stosowaną metodą jest FIFO.

Ważna strategia

O tym, która metoda jest lepsza z punktu widzenia podatnika, decydujące znaczenie ma przede wszystkim strategia przyjęta przez inwestora. Za cel można przyjąć minimalizację podatku w bieżącej transakcji poprzez dobieranie pakietów jednostek o tej samej cenie i dacie nabycia albo maksymalizację przychodu w długim okresie.

Wszystko zależy jednak od spodziewanych kierunków zmian na rynkach. Zdaniem Moniki Glinkowskiej stosowanie metod opartych na terminach nabycia jednostek FIFO i LIFO ma uzasadnienie w przypadkach, gdy na rynku obserwujemy długofalowe i stabilne trendy. Natomiast w przypadkach wyraźnych wahań cen jednostek w różnych kierunkach bardziej uzasadnione jest stosowanie metody HIFO lub własnego wyboru.

- Interpretacje różnych TFI, co do tego, która metoda jest lepsza, różnią się, stąd też różne metody umarzania w różnych towarzystwach - dodaje Katarzyna Siwek.

Korzyści podatkowe

W praktyce trudno jednak jednoznacznie określić, która metoda jest najlepsza. Jedynie metoda własnego wyboru jako najbardziej elastyczna pozwala na optymalne dostosowanie do rynkowych uwarunkowań.

Katarzyna Siwek dodaje również, że ze względu na to, że w funduszach w przypadku umorzenia jednostek nie ma możliwości kompensacji zysków i strat, uzasadnione wydaje się umorzenie w pierwszej kolejności jednostek kupionych po najwyższej cenie (HIFO), na których inwestor ma zysk. Z kolei umorzenie jednostek, na których inwestor ma stratę przy założeniu ponownego wejścia do funduszu i wzrostu wartości jednostek do poziomu wyjściowego, oznacza konieczność zapłaty podatku mimo zerowego wyniku z inwestycji.

Jeżeli jednak inwestycję analizować kompleksowo, to należy również uwzględnić to, co dzieje się z pozostałymi jednostkami, które nadal pracują w funduszu. Okazać się może, że zysk z jednostek, które nadal pracują (w przypadku zastosowania metody HIFO), będzie w stanie pokryć podatek zapłacony mimo zerowego wyniku z jednego pakietu jednostek.

Trzeba również zaznaczyć, że podstawową metodą rozliczenia, wskazaną w ustawie o PIT, jest FIFO. Jest to niekorzystne dla uczestników, ponieważ w przypadku długoterminowych strategii inwestowania zyski są z reguły wprost proporcjonalne do upływu czasu.

19 proc. wynosi podatek od zysków z funduszy inwestycyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie podatkowe umorzonych jednostek

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA