REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty w euro zamiast we frankach

Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2009 roku kredyty w euro będą udzielane częściej niż we franku. Konkurencją mogą być tylko kredyty złotowe z dopłatą.  

Przymierzamy się do kredytów w euro i chcemy je zaproponować od początku przyszłego roku. Patrząc perspektywicznie, jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Za kilka miesięcy, zgodnie z deklaracjami rządu, wejdziemy do ERM2, a wtedy wahania kursu euro zostaną ograniczone - mówi Tomasz Gryn z Departamentu Sprzedaży Polbanku.

REKLAMA

Zdaniem wielu ekspertów w przyszłym roku kredyty w euro mogą być przebojem rynkowym. Ze względu na kłopoty z dostępem do waluty banki wycofują się z kredytów we frankach, a jeśli ich udzielają, to radykalnie podnoszą swoje marże. Zdaniem specjalistów Europejski Bank Centralny może obniżyć stopy do poziomu 1-2 proc. Jest to bardzo prawdopodobne, bo według wstępnych szacunków Eurostatu, w listopadzie inflacja w strefie euro spadła do niewiele ponad 2 proc. W sytuacji gdy zachodnioeuropejska gospodarka pogrąża się w recesji, jest sporo miejsca na znaczną redukcję stóp procentowych.

- Euro powróci do łask kredytobiorców, bo w strefie euro będą mocniej ciąć stopy procentowe niż w Szwajcarii - uważa Marcin Piątkowski z Akademii im. Leona Koźmińskiego. Oprocentowanie kredytów w euro będzie więc spadało.

- Dzisiaj oprocentowanie kredytów w euro jest wyższe od franków, ale jest wyraźnie niższe niż kredytów w złotówkach - uważa Tomasz Gryn.

- Kredyty w euro były w Polsce dość popularne w latach 2003-2005. Teraz euro może wrócić do łask - dodaje Emil Szweda z Open Finance.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na ogólną kwotę 96,7 mld zł udzielonych kredytów walutowych na koniec III kwartału pożyczki w euro, to zaledwie kilka procent.

Z punktu widzenia banków udzielających kredytów, euro jest także bardzo atrakcyjną walutą.

- Znacznie łatwiej na rynku międzybankowym pozyskać euro niż franka. EBC zapewnia duże zastrzyki płynności i NBP ściślej współpracuje z nim niż ze szwajcarskim odpowiednikiem - mówi Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK.

W dodatku banki nie są uzależnione od NBP.

- Banki mają euro przede wszystkim dlatego, że kraje ze strefy euro są naszymi największymi partnerami gospodarczymi - dodaje Emil Szweda.

Uwzględnić też trzeba napływ do Polski pieniędzy od rodaków pracujących w strefie euro i napływ unijnych funduszy. Te pieniądze są zwykle wymieniane na złotówki i w ten czy inny sposób zasilają nasz system bankowy. Problemy z dostępem do euro dla naszych banków są więc mniejsze niż w wypadku szwajcarskiej waluty. Nic dziwnego, że i prowizje pobierane przez banki przy tego rodzaju kredytach są niższe niż przy kredytach we frankach. Najczęściej nie przekraczają 2 proc., podczas gdy przy kredytach we frankach są dwa razy wyższe. W zasadzie jedynym wyjątkiem jest PKO BP, który ma zaporową marżę przekraczającą 6 proc. Jest jeszcze jeden czynnik, który może spowodować, że kredyty w euro będą w przyszłym roku znacznie bardziej popularne.

- Euro może zastąpić franka, ale warunkiem koniecznym do tego jest wstąpienie do ERM2 - uważa Emil Szweda.

Ryzyko walutowe przy kredytach w euro wówczas nie zniknie, ale zostanie mocno ograniczone (do 15 proc.). Konkurencją dla kredytów w euro w przyszłym roku mogą być tylko kredyty złotowe z dopłatą. Taki kredyt będzie tańszy od kredytu w euro, ale nie będzie można go przeznaczyć na każdy rodzaj nieruchomości i nie każdy taką pożyczkę może otrzymać.

 

 

 

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA