REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankomaty coraz bezpieczniejsze

Remigiusz W. Kaszubski

REKLAMA

REKLAMA

Mimo wzrostu liczby transakcji dokonywanych w punktach akceptujących karty płatnicze wiele osób wykorzystuje karty nadal głównie do pobierania gotówki z bankomatów.

Mimo wzrostu liczby transakcji dokonywanych w punktach akceptujących karty płatnicze wiele osób wykorzystuje karty nadal głównie do pobierania gotówki z bankomatów.

Należy spodziewać się, iż w przyszłości, pomimo wciąż rosnącego wolumenu transakcji płatniczych dokonywanych kartami, ich rola jako swoistych kluczy zapewniających dostęp do gotówki nie zostanie zupełnie ograniczona. Gotówka w Polsce cały czas jest bardzo popularna, a kolejki do bankomatów są wciąż widoczne. Według statystyk, w mijającym roku wciąż więcej dokonywanych jest transakcji wypłaty gotówki z bankomatu niż transakcji w terminalach płatniczych.

Charakterystyka bankomatu

Aby wskazać na podstawowe zasady bezpiecznego dokonywania transakcji w bankomacie, należy pokrótce scharakteryzować, czym jest bankomat. Bankomat, określany czasami skrótem ATM (od angielskiego określenia: Automated Teller Machine), jest urządzeniem elektronicznym pozwalającym na dokonywanie wypłaty gotówki przy wykorzystaniu karty płatniczej. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż pierwszy bankomat (było to urządzenie mechaniczne) został zainstalowany w Nowym Jorku w roku 1939 i zdemontowany po 6 miesiącach z powodu... braku klientów. Historia bankomatów będących urządzeniami elektronicznymi rozpoczęła się pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Pierwsze bankomaty służyły jedynie do wypłaty gotówki, jednak stopniowo funkcjonalność tych maszyn była rozszerzana. Dziś możemy spotkać bankomaty, za pośrednictwem których można dokonać na przykład wpłaty pieniędzy na rachunek, sprawdzić saldo rachunku, zamienić monety na banknoty, doładować telefon komórkowy.

Można przewidywać, iż w niedalekiej przyszłości bardzo popularne będzie płacenie w bankomatach rachunków wystawionych przez dostawców usług masowych, np. za gaz, energię elektryczną czy telefon. Jest to możliwe w bankomatach przystosowanych do czytania kodów kreskowych. Nie wdając się w szczegóły techniczne budowy bankomatu, należy powiedzieć, iż w zasadzie składa się on z sejfu, w którym znajdują się pieniądze, komputera sterującego urządzeniem oraz urządzeń umożliwiających komunikację z klientem i wydawanie gotówki. Historycznie bankomaty dzielone były na pracujące w trybie off-line, stand alone oraz on-line. Podział ten dokonywany był na podstawie kryterium możliwości komunikacji bankomatu z centrum autoryzacji podczas dokonywania transakcji. Dwie pierwsze kategorie urządzeń miały uniemożliwioną lub bardzo ograniczoną możliwość dokonywania autoryzacji transakcji. W chwili obecnej przeważająca liczba bankomatów pracuje w trybie on-line, dzięki czemu dokonywane transakcje autoryzowane są na bieżąco.

Dokonywanie transakcji

Dokonywanie transakcji w bankomacie przebiega zawsze według podobnego schematu. Po włożeniu karty konieczne jest podanie kodu PIN oraz kwoty, którą chcemy wypłacić. W zależności od tego, czy dany ATM oferuje szerszy wachlarz usług, elementami dodatkowymi transakcji może być wybranie określonej usługi, z której chcemy skorzystać. W przypadku wypłaty gotówki po podaniu kodu PIN oraz kwoty wypłaty możemy zostać poproszeni o deklarację dotyczącą chęci otrzymania pokwitowania transakcji. Następnie urządzenie dokonuje autoryzacji transakcji i w przypadku pomyślnego zakończenia tego procesu odlicza żądaną kwotę, zwraca kartę, wydaje gotówkę oraz w zależności od podjętej przez osobę wypłacającą gotówkę decyzji drukuje pokwitowanie transakcji.

Rozpatrując powyższy ogólnikowy opis dokonywania transakcji wypłaty gotówki w bankomacie, można wskazać trzy podstawowe punkty procesu, które mogą być potencjalnie niebezpieczne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• chwila wprowadzania karty do bankomatu i podawanie PIN kodu,

• wydawanie przez bankomat pieniędzy,

• odejście od bankomatu z pobranymi pieniędzmi i kartą.

REKLAMA

W każdym z wyszczególnionych momentów dokonywania transakcji posiadacz karty, który nie zachowuje podstawowych i zarazem bardzo prostych zasad bezpiecznego zachowania się, może być narażony na utratę (skopiowanie) danych z karty płatniczej (w przypadku transakcji dokonywanych kartami wyposażonymi w pasek magnetyczny), poznanie przez osoby nieuprawnione PIN kodu lub karty i utratę gotówki.

W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego bankomaty i osoby dokonujące w nich transakcji mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców? Jak to powiedzieliśmy wyżej, bankomat jest urządzeniem przechowującym i wydającym gotówkę. Karta lub dane, które znajdują się na karcie i PIN kod, stanowią swoisty klucz otwierający dostęp do gotówki znajdującej się fizycznie w bankomacie, natomiast w rzeczywistości środków na rachunku bankowym (rachunek powiązany z kartą) pozostających do dyspozycji posiadacza karty na podstawie umowy zawartej z wydawcą. Przestępcy starają się pozyskać kartę i PIN kod (lub dane zawarte na karcie) w celu wytworzenia karty fałszywej - w tym przypadku jest to etap wstępny do pozyskania na podstawie tych danych, w sposób nieuprawniony, gotówki. Drugim celem może być uzyskanie przez przestępców gotówki wypłaconej z bankomatu przez posiadacza karty.

Pozyskanie przez przestępców karty i kodu PIN może polegać na zablokowaniu wydania przez bankomat karty po dokonaniu transakcji i obserwacji posiadacza wprowadzającego PIN (np. poprzez obserwację prowadzoną przez osobę stojącą jako następna w kolejce do bankomatu), jak również poprzez kradzież karty i gotówki po odejściu od bankomatu po dokonanej transakcji.

Zasady bezpieczeństwa

REKLAMA

Przeciwdziałanie, które należy w związku z tym podejmować, polega na zasłanianiu ręką klawiatury podczas wprowadzania PIN kodu oraz, w sytuacji gdy bankomat nie zwraca karty, kontakt z podmiotem obsługującym bankomat lub jego właścicielem (numery telefonów podane są na bankomatach). Warto również zwrócić uwagę na to, czy osoby stojące za nami w kolejce do bankomatu nie starają się zaglądać nam przez ramię. Zawsze możemy także poprosić, aby osoba stojąca za nami odsunęła się o kilka kroków. Oferowanie pomocy we wprowadzeniu PIN kodu również powinno być dla nas podejrzane. Przestępstwa tego typu, w związku z tym, iż w ich następstwie przestępcy uzyskują jedynie pojedyncze karty płatnicze i numery PIN, właściwie nie występują w Polsce. Wynika to m.in. z faktu, że konstrukcje bankomatów skutecznie zabezpieczają przed zakładaniem blokad wydawanych kart. Warto jednak pamiętać o zachowaniu powyższych zasad ostrożności, szczególnie przy dokonywaniu wypłat z bankomatów w innych krajach.

Coraz częściej spotykanym przestępstwem jest tzw. skimming, czyli pozyskanie danych zawartych na pasku magnetycznym karty wykorzystywanej w bankomacie oraz numeru PIN w celu stworzenia duplikatu karty. Dokonanie przestępstwa tego rodzaju nie jest możliwe w odniesieniu do danych zapisanych na mikroprocesorze (w przypadku kart wyposażonych w mikropocesor), dlatego też wprowadzenie do powszechnego obrotu kart mikroprocesorowych wpływa na zredukowanie przypadków skimmingu. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, zgodnie z samoregulacją SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro) banki zobowiązały się do upowszechnienia kart z mikroprocesorem do 2011 roku.

Przestępstwo skimmingu, niestety, jest bardzo popularne na świecie. W ostatnich miesiącach w mediach pojawiło się kilka informacji o zatrzymaniu w Polsce przestępców trudniących się tym procederem. Zainteresowanie przestępców skimmingiem wynika z faktu, iż montaż urządzenia odczytującego i zapamiętującego dane z pasków magnetycznych kart pozwala na pozyskanie danych z wielu kart i przez to możliwość sklonowania (zrobienia duplikatu) większej liczby kart. W celu zabezpieczenia się przez pozyskaniem przez przestępców danych z paska magnetycznego naszej karty (w sytuacji gdy nie posiadamy karty mikroprocesorowej) należy zwracać uwagę na to, czy wygląd bankomatu, z którego korzystamy, nie budzi naszych zastrzeżeń, w szczególności czy na szczelinie służącej do wkładania karty nie są doczepione jakieś dodatkowe urządzenia.

W sytuacji spostrzeżenia tego typu elementów należy odejść od bankomatu i skontaktować się z właścicielem bądź podmiotem obsługującym bankomat. W trakcie rozmowy należy ustalić, czy element urządzenia, który wzbudził nasze wątpliwości, jest standardowym wyposażeniem bankomatu. W każdym przypadku należy również pamiętać o zasłanianiu klawiatury (dłonią lub portfelem) w czasie wprowadzania PIN kodu. W znaczący sposób zapobiega to wystąpieniu potencjalnego ryzyka poznania PIN kodu przez osoby nieuprawnione.

Jako drugi z celów przestępców wskazane zostało wejście w posiadanie gotówki wypłacanej z bankomatów i karty. Realizacja tego celu może przebiegać w dwojaki sposób - poprzez fizyczne pozbawienie osoby odchodzącej od bankomatu pobranej gotówki (kradzież kieszonkowa, rozbój) lub zablokowanie pieniędzy wydawanych i karty przez bankomat przy jednoczesnym uniemożliwieniu ich pobrania przez osobę dokonującą transakcji. W pierwszym przypadku, w celu uchronienia się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami, należy pamiętać, w szczególności w sytuacji dokonywania wypłat w miejscach nieznanych (inne miasto, zagranica), iż większe ryzyko powstaje przy dokonywaniu transakcji wypłaty gotówki w miejscach położonych na uboczu i w późnych godzinach.

W sytuacji gdy mamy do czynienia z niemożliwością pobrania gotówki z bankomatu lub odebrania karty, wskazane jest powiadomienie o tym fakcie właściciela bankomatu lub podmiotu obsługującego bankomat oraz kontakt z wydawcą karty (w szczególności przy transakcjach dokonywanych za granicą).

Wydawana kwota

Przy omawianiu bezpieczeństwa transakcji bankomatowych nie sposób pominąć kwestii związanych z wydaniem przez bankomat sumy innej niż wskazana podczas dokonywania transakcji. Przypadki tego rodzaju zdarzają się wyjątkowo sporadycznie, zarówno jeżeli chodzi o wydanie mniejszej, jak i większej ilości gotówki. Jest to związane również z problematyką pobierania z bankomatu potwierdzenia dokonania transakcji. Gdy następuje wydanie przez bankomat mniejszej ilości gotówki w stosunku do kwoty wnioskowanej przez posiadacza karty, przy założeniu, że nie jest wynikiem ingerencji z zewnątrz przez osobę niepowołaną, może być ono spowodowane np. przez brak w sejfie urządzenia odpowiedniej ilości gotówki dla zrealizowania transakcji. W takim przypadku na potwierdzeniu dokonania transakcji znajdować się będzie wskazanie, iż wydana ilość gotówki była różna od kwoty wnioskowanej przez posiadacza.

Natomiast w przypadku wydania przez bankomat kwoty innej niż wnioskowana i nieodzwierciedlenia tego faktu na potwierdzeniu operacji niezbędne jest złożenie reklamacji. Potwierdzenie transakcji i dane na nim zawarte umożliwią wydawcy karty szybkie zidentyfikowanie kwestionowanej operacji i bankomatu, w którym została przeprowadzona. Ważną kwestia jest również każdorazowe odebranie z bankomatu potwierdzenia transakcji. Nie należy pozostawiać potwierdzenia w urządzeniu lub jego okolicach. Podobnie jak w przypadku potwierdzeń transakcji dokonywanych w punktach akceptujących płatności kartą potwierdzenia powinny zostać zachowane dla weryfikacji dokonanych w danym okresie rozliczeniowym i następnie zniszczone w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.

W przypadku niezgodności sumy wypłaconej przez bankomat ważnym elementem jest również jak najszybsze powiadomienie o występującej nieprawidłowości właściciela bankomatu lub podmiotu obsługującego bankomat oraz wydawcy karty.

Zagrożenie przestępstwami związanymi z dokonywaniem transakcji bankomatowych w naszym kraju podobnie jak w pozostałych segmentach transakcji przy wykorzystaniu elektronicznych instrumentów płatniczych, jest niewielkie. Niezależnie od tego faktu powinno ono być uwzględniane podczas dokonywania operacji w bankomatach.

Każdy z posiadaczy kart płatniczych podejmujący gotówkę z bankomatu powinien być świadomy potencjalnych zagrożeń wynikających z tej czynności i pamiętać, iż wykonywanie prostych czynności w czasie dokonywania wypłaty (weryfikacja wyglądu zewnętrznego bankomatu, zasłonięcie klawiatury w czasie podawania PIN kodu) czy też poproszenie osoby stojącej za nami o odejście kilka kroków dalej, w trakcie gdy dokonujemy transakcji, ma znaczący wpływ na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

dr hab. REMIGIUSZ W. KASZUBSKI

dyrektor w Związku Banków Polskich

JĘDRZEJ GRODZICKI

doradca prezesa Związku Banków Polskich

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA