Depozyty klientów będą lepiej zabezpieczone
REKLAMA
REKLAMA
Właściwy kierunek
- Podwyższanie kwot gwarantowanych to krok we właściwym kierunku. Jest to zgodne z trendem, jaki pojawił się w Europie - uważa Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich. Być może zapobiegnie to irracjonalnym zachowaniom deponentów - dodaje Jerzy Bańka.
Dotychczas bowiem depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce i objętych bankowym systemem gwarantowania zabezpieczone były przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100 proc. jedynie do równowartości 1 tys. euro. Do 22,5 tys. euro gwarancja BFG wynosiła 90 proc. wartości depozytu. Sumy powyżej równowartości 22,5 tys. euro nie były objęte gwarancją.
Dla kilku lokat
REKLAMA
Po zmianie przepisów gwarancja 50 tys. euro dotyczyć ma jednej osoby i zostanie przypisana do depozytów w jednym banku. Tak więc jeżeli dana osoba będzie miała lokaty w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie uzyska gwarancje do kwoty 500 tys. euro.
W przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku gwarancja obejmie wszystkie depozyty, ale tylko do 50 tys. euro. Kwota gwarancji ulegnie podwojeniu, jeżeli konto będzie należeć do małżonków.
Koniec współfinansowania
Przyjęty przez Sejm projekt znosi współfinansowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez Narodowy Bank Polski. Dotychczas wpłaty NBP wynosiły 50 proc. ogółu wpłat do Funduszu. Narodowy Bank Polski będzie mógł udzielać kredytów o charakterze krótkoterminowym na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pod warunkiem ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia. Taki kredyt stanowi nowe źródło finansowania Funduszu. Ponadto do zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego należeć ma kontrola sytuacji ekonomiczno-finansowej i systemu zarządzania banku korzystającego z pomocy finansowej. Przepisy obligują Fundusz do sprawdzania, czy bank należycie wykorzystuje otrzymaną pomoc oraz czy realizuje program naprawczy.
Korzystne rozwiązanie
- Z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu bankowego wydaje się to korzystnym rozwiązaniem - mówi Bartłomiej Sobieraj, prawnik z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.
REKLAMA
Projekt wprowadza także obowiązek przedstawiania ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych przez Radę Funduszu kwartalnych sprawozdań z działalności Funduszu. Zmiana ta umożliwi ministrowi zebranie pełnej informacji na temat działalności BFG i sprawowanie rzetelnego nadzoru.
Znowelizowane zostały też przepisy regulujące wyłanianie władz Funduszu. Zgodnie z uchwalonym projektem zarząd jest powoływany przez Radę Funduszu spośród osób posiadających odpowiednie doświadczenie w bankowości.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Jednak przepisy dotyczące podniesienia kwot gwarantowanych zaczną obowiązywać z dniem ogłoszenia.
DARIA STOJAK
KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA
gp@infor.pl
Podstawa prawna
• Ustawa z 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2000 r. nr 9, poz. 131 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.