REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przenieść kartę

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Karty kredytowe póki co opierają się kryzysowi. Banki na razie nie zdecydowały się na podnoszenie oprocentowania kredytów na kartach. W razie czego warto wiedzieć jak szybko przenieść się do innego banku. 

 


Karta kredytowa to najłatwiejszy do przeniesienia produkt kredytowy. Ma bowiem całkowicie autonomiczny charakter - nie trzeba posiadać bankowego rachunku by stać się jej posiadaczem.

Przenosimy kartę

Dzięki temu przeniesienie karty kredytowej z jednego banku do drugiego jest niezwykle proste.

Nowy bank wydaje nową kartę, a klient rezygnuje ze starej. Jeśli na starej karcie jest zadłużenie, wtedy nowy bank spłaca je i obciąża rachunek nowej karty. Taki proces trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni.

Jak przenieść kartę z banku do banku? W wielu bankach do uzyskania nowej karty wystarczą wyciągi ze starej. Na tej podstawie bank wyda kartę, jednocześnie zobowiązując klienta do rezygnacji z poprzedniego plastiku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na przykład w banku Millennium, żeby otrzymać kartę, wystarczy przyniesienie do oddziału tylko jednego wyciągu bankowego ze starej karty. Na wyciągu musi znajdować się informacja o przyznanym limicie kredowym. Najlepiej, jeśli będzie to oryginalny wyciąg przesyłany pocztą. Bank jednak zadowoli się także wyciągiem elektronicznym - wysyłanym do klienta e-mailem (takie wyciągi wysyłają m.in. Citibank, mBank, MultiBank). Wyciąg taki musi być jednak wydrukowany w obecności pracownika banku.

Warunek: wyciągi

Niektóre banki wymagają nie jednego a trzech wyciągów z karty. Bank nie będzie chciał przenieść karty, jeśli z wyciągów wynika, że klient miał opóźnienia w spłacie zadłużenia na karcie. Przyznawany przez nowy bank limit kredytowy jest taki sam jak na karcie, z której klient rezygnuje. Niektóre banki deklarują jednak jego podniesienie. Na przykład w Invest Banku jest to 110 proc. pierwotnego limitu, w Polbanku 120 proc., a Raiffeisenie aż 130 proc.

Dodatkowe dokumenty

Oczywiście, nie zawsze rzeczywistość jest tak różowa, banki czasem pomimo deklaracji wymagają od klientów dodatkowych dokumentów, np. zaświadczania z banku o posiadaniu karty lub umowy karty. Bank Zachodni WBK, Polbank i ING Bank Śląski wydają karty z przeniesienia tylko posiadaczom kart wybranych banków. Jeśli klient ma kartę, wydaną w banku, którego nie ma na liście, nie może skorzystać z uproszczonej procedury.

Uproszczonej procedury przeniesienia karty nie oferuje Bank BGŻ, Citibank, Dominet Bank, Eurobank, Fortis, GE Money, Nordea i Pekao.

W wypadku przeniesienia karty banki oferują klientom warunki co najmniej tak samo dobre jak te dla nowych posiadaczy własnych kart. Standardem powoli staje się też specjalne promocyjne oprocentowanie kredytu przeniesionego na nową kartę. W mBanku nowi posiadacze kart przez trzy miesiące wcale nie płacą odsetek od kredytu. Elementem promocji jest także wydanie karty za darmo, jednak to banki oferują praktycznie wszystkim nowym posiadaczom kart.

Tańszy kredyt

Przeniesienie to zatem sposób na obniżenie opłat za korzystanie z karty. A z drugiej strony szansa na tani kredyt. Oferowane przez banki 9,9 proc., to obecnie jeden z najtańszych kredytów konsumpcyjnych na rynku. Po ostatnich podwyżkach marż dla kredytów hipotecznych taki kredyt jest tylko niewiele droższy od kredytów mieszkaniowych w złotych.

Warunki przeniesienia kart do innego banku

Paweł Majtkowski, analityk produktów finansowych

PAWEŁ MAJTKOWSKI

analityk produktów finansowych Expander

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA