REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjuj z bankiem i nie ukrywaj kłopotów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dariusz Markowski

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wakacji często zapominamy o dyscyplinie finansowej i nie możemy się oprzeć kolejnym zakupom. Po powrocie z urlopu okazuje się, że oprócz pięknych zdjęć i wspaniałych wspomnień zostały nam puste kieszenie.

REKLAMA

Wakacyjne wydatki coraz częściej finansujemy kartą kredytową. Mit łatwych pieniędzy powoduje, że niezdyscyplinowani urlopowicze łatwo tracą kontrolę nad finansami. Po zagranicznych wakacjach powodem problemów z długami jest często fakt księgowania płatności na rachunkach z dużym opóźnieniem. Płacimy kartą pewni, że po powrocie uregulujemy zadłużenie. Nie zdajemy sobie sprawy, że będzie ono znacznie wyższe niż to, na które byliśmy przygotowani. A takie długi kosztują. Oprocentowanie rzeczywiste kart kredytowych wynosi średnio około 30 proc. rocznie.

Nawet zwykła karta płatnicza (zwana debetową) może za granicą przeobrazić się w kartę kredytową. Bo choć płacąc nią możemy wydać tylko tyle, ile mamy na koncie, to na skutek opóźnień w księgowaniu płatności możemy narazić się na powstanie ujemnego salda na rachunku. Dla banków takie zadłużenie jest świetną okazją do zarobku (za ujemne saldo na rachunku osobistym zapłacimy nawet 30 procent rocznie). Za brak spłaty banki naliczają też karne opłaty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Karne opłaty za czynności windykacyjne na kartach kredytowych

Jak zatem poradzić sobie z problemami finansowymi i nie narazić się na brak pieniędzy na życie do końca miesiąca?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po powrocie z wakacji trzeba dokładnie kontrolować stan środków na koncie. Jeżeli często używaliśmy karty kredytowej i wydatki nie są zaksięgowane, ale wiemy, że prędzej czy później się pojawią - nie korzystajmy już z karty kredytowej. Nie musimy spłacać od razu całego zadłużenia na karcie kredytowej. Co miesiąc możemy spłacić standardowo 5 proc. obciążenia, na które składają się wydatki w ramach transakcji bezgotówkowych. Reszta staje się wówczas kredytem zaciągniętym do końca okresu, na który opiewa umowa na korzystanie z karty. Taki kredyt możemy co miesiąc spłacać (w racie dowolnie przez nas ustalonej). Pamiętajmy jednak, że jest to kredyt wysoko oprocentowany (średnio około 30 procent rocznie). Oznacza to, że większa część standardowego obciążenia idzie na obsługę zadłużenia, natomiast część kapitałowa zmniejsza się powoli.

Podobnie jest, gdy wzięliśmy kredyt gotówkowy i mamy już wyznaczone raty miesięczne. Jeżeli obecna sytuacja wymaga, aby i je zmniejszyć, możemy udać się do banku z prośbą o rozłożenie kredytu na większą liczbę rat o mniejszej kwocie. Taki luksus będzie nas kosztował kolejne opłaty manipulacyjne, które zostaną doliczone do rat kredytu. Pozwoli nam to jednak uniknąć statusu dłużnika, z którym bank nie pertraktuje.

Kredyt też może mieć urlop

Innym sposobem uniknięcia powakacyjnych problemów jest wystąpienie do banku z propozycją... wakacji kredytowych. Ta opcja dotyczy tylko tych osób, które mają kredyt hipoteczny (w wielu gospodarstwach domowych jest to znacząca część budżetu). Kwotę przeznaczoną dla banku na spłatę raty hipoteki możemy wykorzystać wówczas na pokrycie długu na karcie kredytowej. Należy pamiętać, że wakacje kredytowe spowodują wydłużenie okresu kredytowania hipoteki o miesiąc (w skali 20 lat będzie to okres niezauważalny). Jeśli jednak kredyt zaciągnęliśmy na maksymalny okres oferowany przez bank, to odsetki, które bank straci na jednym wolnym miesiącu, doliczy do raty kredytu hipotecznego w następnym miesiącu.

Jeśli mamy do spłacania kilka kredytów (dług na karcie, kredyt hipoteczny, pożyczkę w koncie, raty kredytu samochodowego), możemy poszukać ofert kredytów konsolidacyjnych (kredytu zaciąganego na spłatę innych zobowiązań). Dzięki takiej operacji można zamienić wiele wysokich rat na jedną, dużo niższą. Taka operacja powinna pomóc nam odzyskać na nowo równowagę finansową. Należy jednak pamiętać, że miesięcznie będziemy spłacać mniej, ale w skali kilkunastu lat (bo np. na taki okres zaciągniemy kredyt) zapłacimy więcej.

Zabezpieczeniem takiego kredytu jest zazwyczaj nieruchomość. Z tym, niestety, wiążą się dodatkowe koszty: opłata za wycenę nieruchomości, koszty notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilno-prawnych i czasami obowiązek wykupienia ubezpieczenia na życie kredytobiorcy.

Niektóre banki (np. Eurobank lub DB Kredyt) udzielają kredytów konsolidacyjnych bez potrzeby zabezpieczenia go na hipotece. Musimy jednak zabezpieczyć bank, wystawiając np. weksel in blanco lub podpisując cesję praw do rachunku. Oprocentowanie może być w takim przypadku dwukrotnie wyższe niż przy kredycie zabezpieczonym hipoteką (wyniesie ok. 30 procent rocznie).

Ważne!

• Najtańszą pomoc finansową uzyskamy od rodziny lub znajomych; • Porównajmy oferty banków. Być może uda się kilka kredytów zastąpić jednym kredytem z niższą ratą; • Szukajmy porozumienia ze swoim bankiem; • Nie zaciągajmy nowych pożyczek w agencjach kredytowych lub firmach udzielających szybkich pożyczek gotówkowych. Prowizje i koszty manipulacyjne znacznie podniosą koszt kredytu; • Spróbujmy uzyskać w swoim banku pożyczkę gotówkową na dowolny cel. Niektóre banki oferują oprocentowanie już od 11 proc. w skali roku

Nigdy nie ukrywaj problemów

Pomocy finansowej zawsze możemy też szukać u rodziny. Być może okaże się, że ktoś udzieli nam nisko oprocentowanej pożyczki. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, przede wszystkim starajmy się porozumieć z bankiem. Większość problemów z zadłużeniem bierze się bowiem z naszej niechęci do prób jego uregulowania. Nie odbieramy telefonów z banku, nie przyjmujemy listów poleconych. W takim przypadku na długi czas dla instytucji finansowych staniemy się ryzykownymi klientami. Bank tymczasem sprzeda nasz dług firmom windykacyjnym, które znają mnóstwo sposobów na ściągnięcie należności. Informujmy zatem bank o spóźnieniach w spłacaniu pożyczki. Przy poważnym potraktowaniu problemu może okazać się, że bank przygotuje nowy harmonogram spłat. W niektórych przypadkach możemy osiągnąć zawieszenie spłaty rat na jeden miesiąc.

Pamiętajmy również o żelaznej zasadzie w walce z długami. Nie zastępujmy starych długów nowymi o wyższym oprocentowaniu lub obciążonych wysokimi opłatami manipulacyjnymi. Takie kredyty otrzymamy w agencjach kredytowych lub firmach specjalizujących się w udzielaniu szybkich pożyczek. W takiej sytuacji jesteśmy z góry skazani na stratę pieniędzy znacznie większych od tych, które pożyczyliśmy, zadłużając się w wakacje. Może się okazać, że na następne wakacje pojedziemy dopiero za kilka lat, bo tyle zajmie nam spłacanie zobowiązań za letnie przyjemności.

DARIUSZ MARKOWSKI

doradca klienta w A-Z Finanse

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA