REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak planować domowy budżet

Dariusz Markowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Budżet osobisty podlega takim samym prawom jak budżet przedsiębiorstwa. Są wpływy, koszty stałe, inwestycje i kredyty. Działanie może zakończyć się sukcesem, czyli przewagą wpływów nad kosztami albo bankructwem.

Finanse osobiste powinniśmy monitorować praktycznie przez cały czas. Śledzić wpływy, sprawdzać ceny, szukać oszczędności.

REKLAMA

Co jakiś czas domowy budżet może zostać zasilony większym (niż zwykle) zastrzykiem gotówki. Dostaniemy spadek, dużą premię w pracy, bądź z powodzeniem sfinalizujemy jakąś inwestycję. Co zrobić z pieniędzmi? Po pierwsze: nie należy się ekscytować i podejmować decyzji w przypływie emocji - takie zawsze są złe. Najważniejsza zasada: nie można wydać wszystkiego na rzeczy, które nie są nam potrzebne bądź mogą później przynieść wysokie koszty.

Oczywiście część naszego niespodziewanego dochodu można wydać na przyjemności. W zależności od skali, mogą to być: wakacje, samochód lub nowy telewizor. Rekomendujemy: niech takie wydatki nie przekraczają 20 proc. wpływu. Pozostałą część pieniędzy powinniśmy zainwestować. Możemy to zrobić samodzielnie poprzez biuro maklerskie lub z pomocą firm doradztwa finansowego.

Co, gdy zabraknie pieniędzy

Jeśli proza życia wciąż zmusza nas do tego, by zwracać uwagę, na co wydajemy pieniądze, pamiętajmy o dokładnym kontrolowaniu stopnia zadłużenia. Kredyt hipoteczny czy kredyt z karty do spłacenia zawsze będą skutecznie hamować nasze fantazje finansowe. Co zatem robić? Obserwujmy uważnie wysokość oprocentowania i opłat za używanie karty kredytowej. Śledźmy notowania walut. Czytajmy analizy i pytajmy specjalistów, czy nadszedł czas na przewalutowanie naszego kredytu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z bankami można negocjować

REKLAMA

Jeśli musimy pożyczyć pieniądze, szukajmy ich tam, gdzie jest najtaniej. Najtaniej pożyczymy od rodziny i znajomych. Tańszych i szybszych kredytów nigdzie nie dostaniemy. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy pożyczyć, skontaktujmy się z bankiem. Pamiętajmy, że każde oprocentowanie można negocjować (zwłaszcza jeżeli staramy się o większe kwoty). Trzeba unikać szybkich pożyczek gotówkowych (oprocentowanie jest tam zabójcze i potrafi wynieść nawet 1 tysiąc proc. w skali roku). Oficjalnie na umowie nie przekroczy progu dozwolonego przez państwo (czterokrotność stopy lombardowej), ale w praktyce firma będzie pobierała opłaty za wszystko: przyznanie kredytu, jego obsługę, wcześniejszą spłatę, dodatkowe rozpatrzenie wniosku itp.

Podobnie unikajmy agencji kredytowych, które ogłaszają się na słupach oświetleniowych, przystankach komunikacji miejskiej. Punkty te oferują szybkie kredyty bez zbędnych formalności. Ceną takiego luksusu jest konieczność spłacania oprocentowania powiększonego o wszelkie możliwe opłaty.

Konstruując domowy budżet, pamiętajmy nie tylko o comiesięcznym odkładaniu pieniędzy na lokacie lub inwestowanie ich w programy finansowe. Nie zapominajmy także o oszczędzaniu poprzez świadomy wybór ofert lub produktów. Na rynku dostępnych jest ich coraz więcej.

Spółka Stoen, która dostarcza energię elektryczną mieszkańcom stolicy, zachęca do jej świadomego używania poprzez np. kupno energooszczędnej żarówki. Choć kosztuje ona więcej niż zwykła, to zużywa mniej energii elektrycznej, dając przy tym więcej światła. Identyczna zasada dotyczy sprzętu AGD. Wybór zmywarki lub pralki z oznaczeniem A (klasa energooszczędna) to zysk w dłuższym okresie. Choć za sprzęt energooszczędny zapłacimy więcej, wydatek ten zwróci nam się po kilku latach (lub wcześniej). Jak wynika z licznych analiz, wymiana sprzętu na nowy może zaoszczędzić nam nawet 45 proc. energii zużywanej przez stary sprzęt.

Korzystanie z okazji

Jeśli nie mamy gotówki, aby kupić do domu potrzebny sprzęt, możemy kupić go na raty. Na rynku znajdziemy jeszcze wiele ofert rat 0 proc. Mogą to być jednak ostatnie chwile zeroprocentowych zakupów. Ostatnie podwyżki stóp procentowych sprawiają, że banki przymierzają się do ograniczenia takiej oferty, a nawet całkowitej rezygnacji z rat 0 proc. Chcą także zwiększyć wysokość obecnie oprocentowanych rat. To może oznaczać podwyższenie wysokości spłacanych rat.

Polityka drobnych kroków, wyłuskiwania okazji na rynku i świadome korzystanie z własnych pieniędzy mogą uchronić nas przed rosnącymi kosztami życia. Warto wciąż poznawać nowe możliwości i robić wszystko, by nie przepłacać za produkty i usługi, a zaoszczędzone pieniądze inwestować: w siebie, odkładać na lokacie lub po prostu cieszyć się tańszym życiem.

Planując domowy budżet, pamiętajmy również, że prawa ekonomii są identyczne dla wielkiej firmy i dla naszego budżetu domowego. Nie możemy w nieskończoność wydawać więcej niż zarabiamy. O ile to możliwe, oszczędzajmy więc na wydatkach i konsumpcji bieżącej oraz ograniczajmy koszty stałe. Zwiększajmy za to kwotę oszczędności (sumę przeznaczoną na nagłe, nieprzewidziane wydatki).


DARIUSZ MARKOWSKI

doradca finansowy A-Z Finanse

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA