REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny materiałów budowlanych spadają

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb

REKLAMA

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych nadal spadają. Nie ma więc powodu kupować na zapas. Nie trzeba też obawiać się podwyżek cen w najbliższym czasie.

 


Czy to jest dobry moment na to, by rozpoczynać budowę domu?

- Dzisiaj ceny materiałów są niższe w porównaniu z tym majowo-czerwcowym szczytem ubiegłego roku. Co więcej w większości wróciły do poziomu sprzed tej histerii cenowej. Decyzja o budowie domu jednak nie powinna wynikać tylko z cen materiałów budowlanych.

Materiały budowlane trzeba bowiem kupować wtedy, gdy ich potrzebujemy. Można oczywiście kupić na zapas, ale trzeba pamiętać, że trzeba je przechowywać w odpowiednich warunkach. Sądzę, że wahania cenowe będą coraz mniejsze, bo proces stabilizowania rynku materiałów powoli, ale następuje.

Co ma wpływ na sytuację na rynku materiałów budowlanych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Tak się złożyło, że w Polsce mamy chyba jeden z najnowocześniejszych w Europie przemysł materiałów budowlanych i budujący się dopiero niedojrzały rynek sprzedaży tych materiałów. Są na nim różne podmioty, działające z różnych pobudek i dla różnych celów. Działają także na nim i tacy gracze, którzy bezwzględnie wykorzystują koniunkturę. W efekcie jest to rynek, który bardzo szybko reaguje na wszelkie zmiany trendu. Kilka mocnych tytułów w prasie czy jakiś materiał w telewizji o tym, że ceny pójdą w górę albo że spadną, i mamy często masowe, w sumie nieracjonalne zachowania jakiejś części dystrybutorów i przede wszystkim klientów. Są to reakcje emocjonalne, które bardzo trudno przewidzieć. Jeśli rynek tak reaguje na niemądre bodźce, to bardzo łatwo jest sprzedawać na nim niemal wszystko. Niestety większość nabywców w sklepach czy składach budowlanych nie pyta o parametry i jakość produktu, rzetelność producenta, tylko interesuje się ceną. Więc im bardziej ten rynek jest rozchwiany, tym łatwiej na nim sprzedać lewe materiały.

Ale czy to nie jest odbijanie piłeczki. Pan sugeruje, że za ubiegłoroczną drożyznę odpowiadają pośrednicy, a oni ilekroć podnoszą ceny mówią, że to z powodu decyzji producentów.

- To nie jest żadne odbijanie piłeczki, tylko to są liczby. Za ubiegłoroczną panikę odpowiadają w jakiejś części wszyscy uczestnicy rynku oraz media. Z racji miejsca, gdzie się znajduje, dostaje od producentów twarde liczby i wiem co i gdzie drożeje. Wiem jakie i o ile drożały materiały w ubiegłym roku. Co z tego, że z danych wynika na przykład, że ceny producentów chemii budowlanej spadły w roku o 10 proc? Jeśli ktoś pójdzie do hurtowni i kupi, to powie: płacę tyle samo co w ubiegłym roku albo minimalnie mniej lub więcej. Zachowanie graczy na tym rynku: hurtowni, składów, marketów budowlanych jest podyktowane określonymi warunkami i jest inne niż firm produkujących materiały budowlane. Ważne, by na rynku podaż odpowiadała popytowi, taka równowaga powoduje racjonalne zachowanie uczestników tego rynku

Ten spadek cen, o którym pan mówi, nie dotyczy chyba wszystkich materiałów budowlanych. Stal budowlana od początku roku zdrożała z 1700 złotych do ponad 2700 złotych za tonę.

- Statystyka i wrzucanie wszystkiego do jednego worka oznacza łatwość wywodu i łatwość popełnienia przekłamania, bo worek, na który składają się materiały budowlane, jest duży. W tym worku jest też stal. Polski rynek można podzielić na dwie grupy materiałów. W jednej są materiały, które sprzedaje się na bardzo konkurencyjnym rynku, gdzie wzrost popytu nawet o 80 proc. nie przeniesie się automatycznie na drastyczny wzrost cen. Mamy też druga grupę materiałów, na szczęście nie jest ona wielka. Stal, cement, w ubiegłym roku wełna, gdzie równowaga między popytem i podażą na tych rynkach jest zaburzona. Potencjał produkcyjny i możliwości importowe są niewiele większe od zapotrzebowania gospodarki. Gdy pojawia się większe zapotrzebowanie, mamy od razu wzrost cen. Jeśli chodzi o stal, to tak długo jak gospodarka chińska i hinduska się rozwijają i zgłaszają ciągle ogromne zapotrzebowanie na stal, to nie należy się dziwić hutom, że podnoszą ceny.

A co będzie dalej z cenami materiałów budowlanych?

REKLAMA

- Nie oczekuję żadnych dużych ruchów. W tej chwili te ceny jeszcze spadają lub już się zatrzymały. Musimy się natomiast liczyć zawsze z pewną sezonowością cen na rynku budowlanym. Prawdopodobnie na przełomie roku, albo na początku nowego sezonu budowlanego podstawowe ceny zaczną powoli rosnąć. Jednak ten wzrost nie będzie duży, linię trendu generalnie powinna wyznaczać inflacja.

Ta prognoza się sprawdzi przy kilku założeniach - jeżeli nie dojdzie np. do załamania gospodarki (co spowodowałoby spadek cen), jeśli nie będzie jakiś dramatycznych wzrostów ceny energii, surowców, np. ropochodnych (co spowodowałoby wzrost cen materiałów budowlanych) i nie będzie manipulowania regulacjami prawnymi (to może zniechęcić lub zachęcić do kupowania).

Rozmawiał ROMAN GRZYB

 

Ryszard Kowalski, ekonomista, od września 2002 r. prezes Zarządu Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. Wcześniej przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości przy Związku Banku Polskich.

 

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA