REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej inwestować w fundusze i lokaty

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdą kwotę można ulokować tak, aby przynosiła zyski. Przy pomnażaniu oszczędności mamy do wyboru dwa podejścia inwestycyjne: pasywne oraz aktywne. Które z nich jest skuteczniejsze?

 

Inwestowanie pasywne zakłada budowę portfela w oparciu o takie czynniki, jak profil ryzyka klienta czy horyzont inwestycyjny i jest oderwane od aktualnej sytuacji na rynku - mówi Katarzyna Siwek z Expandera.

- Oczywiście, taki portfel nie pozostaje bez zmian przez cały czas inwestowania i zmienia się pod wpływem różnych sytuacji życiowych inwestora (np. narodzin dziecka czy zmiany charakteru pracy zawodowej) - dodaje.

Podejście aktywne opiera się z kolei na ciągłym dostosowywaniu portfela do zmieniających się warunków rynkowych. Wymaga to wiedzy i czasu albo profesjonalnego doradztwa.

- Jeżeli przyjmiemy, że mamy do czynienia z osobą w średnim wieku o przeciętnej skłonności do ryzyka, portfel oparty na profilu ryzyka można zbudować tak: 30 proc. polskie akcje (WIG) plus region, 20 proc. akcje globalne (w tym przypadku należy pamiętać o ryzyku kursowym w dolarze i euro), 15 proc. nieruchomości, 15 proc. polskie obligacje, 10 proc. surowce, 10 proc. rynek pieniężny - proponuje Katarzyna Siwek.

Z kolei w drugim przypadku - zdaniem analityka Expandera - w skład portfela mogą wchodzić: 5 proc. polskie akcje (zalecana jest ich stopniowa akumulacja w miarę wystąpienia przesłanek uzasadniających bardziej agresywne inwestycje), 5 proc. polskie obligacje i ich stopniowa akumulacja w miarę zbliżania się rentowności do 7 proc., 15 proc. surowce (pozycja spekulacyjna oparta na założeniu wystąpienia jeszcze jednej fali wzrostowej), 10 proc. nieruchomości i 65 proc. rynek pieniężny.

Im większymi kwotami dysponujemy, tym większe są możliwości dywersyfikacji inwestycji - tym bardziej, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów, które umożliwiają lokowanie środków w aktywa nieskorelowane z wydarzeniami na rynkach akcji lub zarabianie na giełdowych spadkach.

- Mając do dyspozycji 100 tys. zł, proponuję inwestycję w produkty strukturyzowane - mówi Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

- To produkty bardzo zróżnicowane i nie opierają się wyłącznie na akcjach. Za ich pośrednictwem możemy np. zainwestować na rynku surowców czy towarów rolnych, co dodatkowo wzbogaci nasz portfel - wyjaśnia.

MOŻLIWOŚCI ZAINWESTOWANIA 10, 50 I 100 TYS. ZŁ WEDŁUG EKSPERTÓW GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Katarzyna Siwek, analityk Expandera

Katarzyna Siwek

analityk Expandera

10 tys. zł

Można rozważyć inwestycje w kilka klas aktywów: akcje - w postaci funduszy inwestujących w kraju i zagranicą; nieruchomości - fundusze zamknięte nieruchomości, choć należy pamiętać o problemie ograniczonej dostępności certyfikatów emitowanych przez fundusze (zakup możliwy jest w czasie subskrypcji lub na giełdzie); obligacje - fundusze i obligacje detaliczne (w stosunku 1:3).

Na rynku pieniężnym można ulokować pieniądze poprzez fundusze inwestycyjne lub lokaty (tu konieczne będzie rolowanie, czyli odnowienie lokaty).

50 tys. zł

Podstawa inwestycyjna podobna jak w przypadku inwestycji 10 tys. zł: akcje - w postaci funduszy krajowych i zagranicznych; nieruchomości - fundusze zamknięte nieruchomości; obligacje - fundusze i obligacje detaliczne (w stosunku 1:3), również pamiętając o konieczności ich rolowania; surowce - fundusze inwestycyjne; rynek pieniężny - fundusze lub lokaty (w ich przypadku w grę wchodzi późniejsze rolowanie).

Można obniżyć udział funduszy akcji lub funduszy surowcowych oraz rynku pieniężnego na rzecz produktów strukturyzowanych.

100 tys. zł

Dysponując takim portfelem, poza dywersyfikacją inwestycji w akcje w postaci funduszy inwestujących w kraju i za granicą, certyfikaty zamkniętych funduszy nieruchomości, a na rynku pieniężnym w fundusze lub lokaty, również można obniżyć udział funduszy akcji lub funduszy surowcowych oraz rynku pieniężnego na rzecz produktów strukturyzowanych. Nowa opcja pojawia się w przypadku surowców. Poza funduszami inwestującymi na tym rynku można rozważyć inwestycje w kontrakty terminowe na wybrane surowce.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bernard Waszczyk, analityk Open Finance

BERNARD WASZCZYK

analityk Open Finance

10 tys. zł

Osoby o mniejszej skłonności do ryzyka powinny brać pod uwagę bezpieczne formy inwestowania. Za 30-50 proc. kapitału proponuję kupić jednostki uczestnictwa przynajmniej dwóch różnych funduszy inwestycyjnych obligacji (licząc na rychłe zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej). Pozostałe pieniądze ulokowałbym w banku, na jednej z atrakcyjnych ofert depozytowych (nawet 8 proc. w skali roku na lokacie dwuletniej).

W przypadku osób pragnących zarobić nieco więcej, a jednocześnie akceptujących podwyższony stopień ryzyka, trzon portfela skonstruowałbym tak samo, ale dodatkowo 10-30 proc. pieniędzy zainwestowałbym w dwa różne fundusze akcji.

50 tys. zł

Taki portfel można bardziej zróżnicować (zdywersyfikować). Dla osób z alergią na ryzyko proponuję lokaty bankowe, ewentualnie polisolokaty i fundusze obligacji (w proporcjach mniej więcej pół na pół), a przy większej odporności na ryzyko i chęci na zyski - fundusze akcji (do 30 proc. portfela - kupowałbym je systematycznie, np. co miesiąc do końca roku). W ramach agresywnej części portfela można także rozważyć ulokowanie 10 proc. w funduszach akcji zagranicznych.

100 tys. zł

Przynajmniej 50 proc. portfela zainwestowałbym bezpiecznie - na depozytach, polisolokatach czy w funduszach obligacji. 30 proc. środków wpłaciłbym na kilka funduszy pieniężnych - z różnych towarzystw funduszy inwestycyjnych, najlepiej dysponujących szeroką ofertą produktową, z których można będzie dokonywać konwersji na rachunki funduszy agresywnych (konwersje rozłożyłbym na raty i realizował je systematycznie do końca bieżącego roku). 20 proc. przeznaczyłbym na inwestycję w lokaty strukturyzowane. Dają one szansę na teoretycznie nieograniczony zysk, przy jednoczesnym 100-proc. gwarancji zwrotu kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Michał Poła, analityk New World Alternative Investments

MICHAŁ POŁA

analityk New World Alternative Investments

10 tys. zł

Warto rozważyć inwestycję w defensywne fundusze ochrony kapitału. Na najbliższe 2-3 lata jako bezpieczną opcję można wybrać też tradycyjną lokatę. Banki potrzebują środków i oferują obecnie atrakcyjne oprocentowanie depozytów. Po zakończeniu np. rocznej lokaty można ponownie rozważyć możliwości inwestycyjne i - jeśli rynek na to pozwoli - wybrać bardziej agresywną formę alokacji.

50 tys. zł

Przy konsekwentnej strategii inwestycyjnej można podjąć wyższe ryzyko. Ze względu na atrakcyjną wycenę spółek warto zacząć myśleć o nieco większej ekspozycji na akcje, którą uzyskuje się również przez fundusze zrównoważone. W ten typ funduszy należy zaangażować na razie 20-30 proc. kapitału. Kolejne 20-30 proc. warto trzymać na bezpiecznych lokatach bankowych. Uzupełnieniem portfela może być produkt strukturyzowany. Wyższy poziom ryzyka można osiągnąć np. dzięki strukturze z gwarancją 80 proc., a nie 100 proc. kapitału, co przekłada się na potencjalnie większe zyski.

100 tys. zł

Sugeruję skład portfela podobny jak dla kwoty 50 tys. zł: lokaty bankowe, fundusze zrównoważone, struktury. Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w struktury o poziomie gwarancji zarówno 100 proc., jak i 80 proc., z ekspozycją na różne rynki. Pamiętajmy, że produkty strukturyzowane dają możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach, ale również na spadkach cen aktywów. Warto rozpatrzyć też nietypowe propozycje struktur, związane np. z rynkami surowców czy strategiami hedge.

MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA