REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej inwestować w fundusze i lokaty

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdą kwotę można ulokować tak, aby przynosiła zyski. Przy pomnażaniu oszczędności mamy do wyboru dwa podejścia inwestycyjne: pasywne oraz aktywne. Które z nich jest skuteczniejsze?

 

Inwestowanie pasywne zakłada budowę portfela w oparciu o takie czynniki, jak profil ryzyka klienta czy horyzont inwestycyjny i jest oderwane od aktualnej sytuacji na rynku - mówi Katarzyna Siwek z Expandera.

- Oczywiście, taki portfel nie pozostaje bez zmian przez cały czas inwestowania i zmienia się pod wpływem różnych sytuacji życiowych inwestora (np. narodzin dziecka czy zmiany charakteru pracy zawodowej) - dodaje.

Podejście aktywne opiera się z kolei na ciągłym dostosowywaniu portfela do zmieniających się warunków rynkowych. Wymaga to wiedzy i czasu albo profesjonalnego doradztwa.

- Jeżeli przyjmiemy, że mamy do czynienia z osobą w średnim wieku o przeciętnej skłonności do ryzyka, portfel oparty na profilu ryzyka można zbudować tak: 30 proc. polskie akcje (WIG) plus region, 20 proc. akcje globalne (w tym przypadku należy pamiętać o ryzyku kursowym w dolarze i euro), 15 proc. nieruchomości, 15 proc. polskie obligacje, 10 proc. surowce, 10 proc. rynek pieniężny - proponuje Katarzyna Siwek.

Z kolei w drugim przypadku - zdaniem analityka Expandera - w skład portfela mogą wchodzić: 5 proc. polskie akcje (zalecana jest ich stopniowa akumulacja w miarę wystąpienia przesłanek uzasadniających bardziej agresywne inwestycje), 5 proc. polskie obligacje i ich stopniowa akumulacja w miarę zbliżania się rentowności do 7 proc., 15 proc. surowce (pozycja spekulacyjna oparta na założeniu wystąpienia jeszcze jednej fali wzrostowej), 10 proc. nieruchomości i 65 proc. rynek pieniężny.

Im większymi kwotami dysponujemy, tym większe są możliwości dywersyfikacji inwestycji - tym bardziej, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów, które umożliwiają lokowanie środków w aktywa nieskorelowane z wydarzeniami na rynkach akcji lub zarabianie na giełdowych spadkach.

- Mając do dyspozycji 100 tys. zł, proponuję inwestycję w produkty strukturyzowane - mówi Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

- To produkty bardzo zróżnicowane i nie opierają się wyłącznie na akcjach. Za ich pośrednictwem możemy np. zainwestować na rynku surowców czy towarów rolnych, co dodatkowo wzbogaci nasz portfel - wyjaśnia.

MOŻLIWOŚCI ZAINWESTOWANIA 10, 50 I 100 TYS. ZŁ WEDŁUG EKSPERTÓW GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Katarzyna Siwek, analityk Expandera

Katarzyna Siwek

analityk Expandera

10 tys. zł

Można rozważyć inwestycje w kilka klas aktywów: akcje - w postaci funduszy inwestujących w kraju i zagranicą; nieruchomości - fundusze zamknięte nieruchomości, choć należy pamiętać o problemie ograniczonej dostępności certyfikatów emitowanych przez fundusze (zakup możliwy jest w czasie subskrypcji lub na giełdzie); obligacje - fundusze i obligacje detaliczne (w stosunku 1:3).

Na rynku pieniężnym można ulokować pieniądze poprzez fundusze inwestycyjne lub lokaty (tu konieczne będzie rolowanie, czyli odnowienie lokaty).

50 tys. zł

Podstawa inwestycyjna podobna jak w przypadku inwestycji 10 tys. zł: akcje - w postaci funduszy krajowych i zagranicznych; nieruchomości - fundusze zamknięte nieruchomości; obligacje - fundusze i obligacje detaliczne (w stosunku 1:3), również pamiętając o konieczności ich rolowania; surowce - fundusze inwestycyjne; rynek pieniężny - fundusze lub lokaty (w ich przypadku w grę wchodzi późniejsze rolowanie).

Można obniżyć udział funduszy akcji lub funduszy surowcowych oraz rynku pieniężnego na rzecz produktów strukturyzowanych.

100 tys. zł

Dysponując takim portfelem, poza dywersyfikacją inwestycji w akcje w postaci funduszy inwestujących w kraju i za granicą, certyfikaty zamkniętych funduszy nieruchomości, a na rynku pieniężnym w fundusze lub lokaty, również można obniżyć udział funduszy akcji lub funduszy surowcowych oraz rynku pieniężnego na rzecz produktów strukturyzowanych. Nowa opcja pojawia się w przypadku surowców. Poza funduszami inwestującymi na tym rynku można rozważyć inwestycje w kontrakty terminowe na wybrane surowce.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bernard Waszczyk, analityk Open Finance

BERNARD WASZCZYK

analityk Open Finance

10 tys. zł

Osoby o mniejszej skłonności do ryzyka powinny brać pod uwagę bezpieczne formy inwestowania. Za 30-50 proc. kapitału proponuję kupić jednostki uczestnictwa przynajmniej dwóch różnych funduszy inwestycyjnych obligacji (licząc na rychłe zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej). Pozostałe pieniądze ulokowałbym w banku, na jednej z atrakcyjnych ofert depozytowych (nawet 8 proc. w skali roku na lokacie dwuletniej).

W przypadku osób pragnących zarobić nieco więcej, a jednocześnie akceptujących podwyższony stopień ryzyka, trzon portfela skonstruowałbym tak samo, ale dodatkowo 10-30 proc. pieniędzy zainwestowałbym w dwa różne fundusze akcji.

50 tys. zł

Taki portfel można bardziej zróżnicować (zdywersyfikować). Dla osób z alergią na ryzyko proponuję lokaty bankowe, ewentualnie polisolokaty i fundusze obligacji (w proporcjach mniej więcej pół na pół), a przy większej odporności na ryzyko i chęci na zyski - fundusze akcji (do 30 proc. portfela - kupowałbym je systematycznie, np. co miesiąc do końca roku). W ramach agresywnej części portfela można także rozważyć ulokowanie 10 proc. w funduszach akcji zagranicznych.

100 tys. zł

Przynajmniej 50 proc. portfela zainwestowałbym bezpiecznie - na depozytach, polisolokatach czy w funduszach obligacji. 30 proc. środków wpłaciłbym na kilka funduszy pieniężnych - z różnych towarzystw funduszy inwestycyjnych, najlepiej dysponujących szeroką ofertą produktową, z których można będzie dokonywać konwersji na rachunki funduszy agresywnych (konwersje rozłożyłbym na raty i realizował je systematycznie do końca bieżącego roku). 20 proc. przeznaczyłbym na inwestycję w lokaty strukturyzowane. Dają one szansę na teoretycznie nieograniczony zysk, przy jednoczesnym 100-proc. gwarancji zwrotu kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Michał Poła, analityk New World Alternative Investments

MICHAŁ POŁA

analityk New World Alternative Investments

10 tys. zł

Warto rozważyć inwestycję w defensywne fundusze ochrony kapitału. Na najbliższe 2-3 lata jako bezpieczną opcję można wybrać też tradycyjną lokatę. Banki potrzebują środków i oferują obecnie atrakcyjne oprocentowanie depozytów. Po zakończeniu np. rocznej lokaty można ponownie rozważyć możliwości inwestycyjne i - jeśli rynek na to pozwoli - wybrać bardziej agresywną formę alokacji.

50 tys. zł

Przy konsekwentnej strategii inwestycyjnej można podjąć wyższe ryzyko. Ze względu na atrakcyjną wycenę spółek warto zacząć myśleć o nieco większej ekspozycji na akcje, którą uzyskuje się również przez fundusze zrównoważone. W ten typ funduszy należy zaangażować na razie 20-30 proc. kapitału. Kolejne 20-30 proc. warto trzymać na bezpiecznych lokatach bankowych. Uzupełnieniem portfela może być produkt strukturyzowany. Wyższy poziom ryzyka można osiągnąć np. dzięki strukturze z gwarancją 80 proc., a nie 100 proc. kapitału, co przekłada się na potencjalnie większe zyski.

100 tys. zł

Sugeruję skład portfela podobny jak dla kwoty 50 tys. zł: lokaty bankowe, fundusze zrównoważone, struktury. Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w struktury o poziomie gwarancji zarówno 100 proc., jak i 80 proc., z ekspozycją na różne rynki. Pamiętajmy, że produkty strukturyzowane dają możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach, ale również na spadkach cen aktywów. Warto rozpatrzyć też nietypowe propozycje struktur, związane np. z rynkami surowców czy strategiami hedge.

MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA